Nowy rozdział przedwojennej willi. 90-metrowe mieszkanie projektu Natalii Kostrzewskiej
Wrocławskie Karłowice to osiedle o wyjątkowym klimacie, gdzie przy ulicach okalających wały nad Odrą dominują przedwojenne wille. W jednej z nich mieści się 90-metrowe mieszkanie, któremu projektantka Natalia Kostrzewska nadała świetną estetykę.
Centralnym punktem mieszkania miała być przestronna część dzienna, w której wszyscy domownicy mogą wspólnie spędzać czas. Projekt rozpoczął się więc od dużej rewolucji – całkowitej zmiany układu funkcjonalnego. Konieczne było wyburzenie ściany nośnej, przeniesienie kuchni wraz ze wszystkimi instalacjami oraz włączenie salonu letniego do przestrzeni mieszkalnej. To z kolei wymagało zaprojektowania nowych otworów okiennych. W efekcie powstało pełne naturalnego światła pomieszczenie, które stało się sercem domu miłośników gotowania i literatury.
Kuchnia zyskała wizualną lekkość dzięki rezygnacji z górnych szafek wiszących. Jednocześnie oferuje mnóstwo miejsca do przechowywania – wysoką, jasną zabudowę, w której mieszczą się wszystkie kuchenne niezbędniki, a także otwarte półki na książki kucharskie. Uzupełnieniem aranżacji jest witryna oraz barek przedłużający niską zabudowę kuchenną, subtelnie przechodzący do części wypoczynkowej.
Natalia wraz z inwestorami zdecydowali się na fronty z naturalnego dębu z subtelną ramką. Niższą zabudowę otacza mozaikowy dywan, który zarówno chroni drewnianą podłogę przed zabrudzeniami i uszkodzeniami, jak i dodaje wnętrzu wyrazistości.
Jadalnię zamyka obszerna biblioteka, która nie tylko mieści niezliczone książki, ale również pełni rolę przestrzeni wystawienniczej. Jej otwarta forma oraz „plecy” w kolorze ściany sprawiają, że zabudowa nabiera lekkości i nie przytłacza wnętrza.
Sypialnia z widokiem na ogród to idealne miejsce na rozpoczęcie leniwego dnia. Poranki można spędzać w łóżku z miękkim, tapicerowanym wezgłowiem – doskonałym do czytania książek. Aranżację dopełniają wiszące orzechowe szafki nocne z marmurowymi uchwytami.
Duża szafa garderobiana, dzięki zaokrąglonym bokom i otwartym półkom, spójnie komponuje się z wnętrzem, nadając mu przytulny charakter, a jednocześnie oferując dużo miejsca do przechowywania.
Z kolei na stosunkowo niedużej powierzchni łazienki Natalia zastosowała trzy rodzaje płytek, drewniane fronty oraz kamienne akcenty. Mimo różnorodności materiałów całość pozostaje harmonijna i doskonale sprawdza się jako miejsce na wieczorne spa.
Posadzka z gorsecików w wiatrołapie jest inspirowana przedwojennymi strefami wejściowymi w kamienicach. Do podłogi nawiązuje błękitna szafa odzieżowa, która dodatkowo podbija jej niebieskie akcenty. Jako że pomieszczenie jest dość małe, a przestrzeń w nim została przeznaczona na dużą szafę na odzież, projektantka przeniosła konsolę na korytarz. Uwagę zwraca tam sztukateria na ścianie z lustrem, która odwzorowuje tę zastosowaną na drzwiach. Na końcu korytarza udało się wygospodarować również miejsce na niewielką toaletę.