Nuta eklektyzmu
Jak stworzyć mieszkanie, w którym od razu czujesz się jak w domu? Przepis jest prosty: nuta Prowansji, szczypta Portugalii i koniecznie stary, odrestaurowany kredens. Autorami tej smacznej mieszanki są architekci z TWORZYWO studio.
Bez wątpienia jest to mieszkanie z charakterem. W pełni odzwierciedla ono zamiłowanie jego mieszkańców do podróży, literatury i muzyki. Zmienność kształtowania i korzystania z przestrzeni też jest nie jest przypadkowa, bo nuda nie jest tu mile widziana.
W dużym uproszczeniu eklektyzm to sztuka łączenia elementów pozornie ze sobą niezwiązanych. W tym wnętrzu należało „nowe” pogodzić ze „starym” w taki sposób, aby zabytkowy kredens w salonie nie przytłaczał nowoczesnej, prostej kanapy a rodzinne pamiątki pięknie korespondowały z nowymi dodatkami. Założeniem w tym projekcie było to, aby mimo surowej „deweloperskiej" rzeczywistości, mieszkanie nawiązywało do wnętrz mieszkań w kamienicach, w których wychowali się właściciele.
Inwestorzy poprosili architektów, aby ich nowy dom pozwalał spędzać czas razem, ale również, by w miarę konieczności, można było przestrzeń podzielić. Jak równocześnie dzielić i łączyć? Architekci z TWORZYWO studio zaproponowali użycie wysokich szklanych drzwi, które stanowią barierę dla dźwięku, ale pozwalają zachować kontakt wzrokowy. Drzwi w kuchni są przesuwne, w salonie natomiast otwierane na 180 stopni.
Koncert jazzowy na dużym ekranie to świetny pomysł! Ale w jaki sposób umieścić go w mieszkaniu, aby ekran nie dominował w przestrzeni? Architekci zaproponowali drewniane nadproże, w którym ukryli wysuwany ekran do projektora, a ścianę wygłuszyli projektując na niej regał na bogaty księgozbiór.
Zadań-matrioszek przy tej realizacji nie było końca. Marzeniem właścicieli była łazienka, w której będzie można wziąć szybki prysznic, ale również długą relaksującą kąpiel. Odpowiedzią stała się wspólna przestrzeń otwartego prysznica oraz wolnostojącej wanny. Przy niej zaprojektowano półkę mieszczącą nie tylko niezbędne kosmetyki, ale również zapachowe świece czy kieliszek ulubionego wina.
Wpadające do wnętrza słońce grało bardzo istotną rolę przy kolejnych decyzjach projektowych. Zastosowanie szklanych drzwi w salonie i kuchni to oczywiście więcej światła w głębi mieszkania. Potrzeba doświetlenia nie ominęła także sypialni. Pokoje zyskały naświetla nad drzwiami, dzięki czemu światło przenika do wnętrza tego dwustronnego mieszkania od zmierzchu do świtu.
Kluczowe w tym projekcie było także znalezienie miejsca na ekspozycję niezwykłych grafik z kolekcji inwestorów. Prace te tworzą główną dekorację ścian mieszkania. W sypialni, naprzeciwko łóżka znalazła się dekoracja w postaci oprawionej w ramę tapety w kwiaty, która pozwala się poczuć jak na łące. Botanika jest wyraźnym akcentem w mieszkaniu. Obfituje ono w różne rodzaje roślin doniczkowych, a w kuchni projektanci z TWORZYWO studio zaprojektowali specjalne miejsce na zioła w postaci wnęki w blacie. Całe wnętrze utrzymane jest w odcieniach niebieskiego i błękitu, które okraszono szarościami oraz przyjemnym drewnem.