Paleta szarości w wielkiej płycie na Ursynowie
Mieszkanie o powierzchni 67m2 zlokalizowane jest w jednym z bloków na Warszawskim Ursynowie. Przestronne mieszkanie zostało w całości zaprojektowane i przeszło gruntowny remont. Wspólnie z Inwestorem szybko ustalono kierunek prac projektowych, które polegały na wydobyciu charakteru mieszkania w wielkiej płycie oraz użyciu prostych i oszczędnych decyzji przy zachowaniu odpowiedniej jakości i standardu.
Autor: Justyna Kolasa, Patryk Ławrynowicz
Zdjęcia: Dariusz Jarząbek www.dariuszjarzabek.pl
Głównym założeniem prac projektowych było pokazanie naturalnej struktury budynku co zostało zaimplementowane na suficie w salonie oraz w całej sypialni. Technika polegała na skuciu tynku do płyt żelbetowych lekkim wyszlifowaniu i zabezpieczeniu lakierem bezbarwnym struktury betonu. W salonie zamiast lakieru została użyta biała farba by głównym atutem była widoczna naturalna faktura betonu. Decyzja została podjęta również ze względu na niewielką wysokość mieszkania. Architekci nie chcieli by podwieszany sufit przytłoczył całą przestrzeń.
Drewniana podłoga z desek sosnowych była elementem zastanym i zdecydowaliśmy się ją zostawić, jedynie odnowić i pokryć warstwą oleju. Pozostałe przestrzenie posadzek zostały uzupełnione płytkami gresowymi w odcieniach betonu.
Kolorystyka mieszkania jest utrzymana w kolorze drewna bielach i szarościach. Kuchnia została wykonana na wymiar ze sklejki brzozowej wykończonej fornirem brzozowym. Na blacie znajduje się centymetrowa płyta kompaktowa z warstwą laminatu pod kolor gresu.
W mieszkaniu znajdują się łazienka z prysznicem oraz osobny wc. Obydwa pomieszczenia są spójne z resztą mieszkania, ciekawym akcentem jest zastosowanie zbrojonej szyby prysznicowej wykonanej na wymiar oraz zabudowy sklejką brzozową stelaża wc z zagospodarowaniem nad nim szafki na przechowywanie.
Najbardziej efektownym pomieszczeniem jest sypialnia. Niewielkie pomieszczenie zostało powiększone poprzez zastosowanie zabudowy z lustrami na ścianie naprzeciwko łóżka, dzięki temu zabiegowi potęguje się efekt surowego betonu. W centrum zielone welurowe łóżko kontynentalne, które jest jedynym akcentem kolorystycznym w mieszkaniu a nad nim Afrykańskie maski, które inwestor przywiózł kilka lat temu z Kapsztadu RPA.
„Zabawne były zakupy: kiedy podszedłem do stoiska na bazarze i zapytałem o cenę sprzedawca rzucił równowartość ok tysiąca złotych. Podziękowałem myśląc "nie dla mnie" i spokojnie oglądałem całą ekspozycję. W tym czasie sprzedawca chodził za mną i rzucał coraz niższe kwoty, a ja tylko mówiłem "thank you" aż zorientowałem, się, że podaje mnie więcej równowartość ok 60zł. Finalnie kupiłem w pakiecie 5 masek w jeszcze bardziej atrakcyjnej cenie z precyzyjnym opisem z jakiego plemienia pochodzi który wzór" - opowiada właściciel mieszkania.
Mieszkanie dopełniają meble wolnostojące krzesła z Polskiej firmy Fameg, Stół robiony na zamówienie oraz pamiątki z podróży wyeksponowane na regale w salonie. Ostatnim elementem jest obraz, który przełamuje surowość mieszkania, namalowany własnoręcznie przez inwestora.
Za projekt odpowiada łódzkie studio architektoniczne 3xEL - Justyna Kolasa oraz Patryk Ławrynowicz.