Paryskie mieszkanie architekta Michała Karola. Zieleń i łuki w lustrzanym odbiciu

Niewielkie paryskie mieszkanie typu „appartement haussmannien” to dziś dom dla polskiego architekta Michała Karola i jego rodziny. Zanim jednak ponad 160-letnie wnętrze zamieniło się w rodzinną oazę, potrzebna była kompletna zmiana układu wnętrza i walka o każdy centymetr. Michał Karol opowiada nam, jak udało mu się zmaksymalizować przestrzeń, jak połączył we wnętrzu stare i nowe elementy oraz o swoich początkach w Paryżu.

Autor: MB

Zdjęcia: Rodrigo Apolaya, Pierre Emmanuel Faivre

https://www.asceodesign.com

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Michał Karol, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, w Paryżu mieszka już od dziesięciu lat. Prowadzi tam autorską pracownię architektoniczną Asceo Design. Do stolicy Francji trafił najpierw jako turysta. „Kiedy wysiadłem na pierwszej stacji metra, nie wyobrażałem już sobie powrotu do Krakowa” - wspomina. Jedno z najwspanialszych miast na świecie pochłonęło go bez reszty od pierwszego spojrzenia. Zachwyciła go między innymi tamtejsza architektura i przebudowane od A do Z przez barona Haussmanna dzielnice Paryża. Ale nie tylko. „Mam to szczęście, że spotykam tu ludzi z różnych stron świata, których przyciąga wolność twórcza i wspaniałe warunki do pracy dla architektów czy artystów” - wyznaje.

Jak mówi architekt, dziś już przesiąknął kulturą francuską, a momentem, który pozwolił mu się zakorzenić nad Sekwaną na dobre, było rozpoczęcie pracy na Wydziale Architektury École Spéciale d'Architecture, gdzie wykłada rysunek oraz przedstawianie wizualne architektury . „To jest piękne, że tę emigrację intelektualną bardzo się we Francji szanuje, a głównie w Paryżu” - dodaje. Założenie tam własnej pracowni było naturalnym etapem w pracy Michała Karola. Był odpowiedzialny m.in. za projekt renowacji ambasady polskiej w Paryżu czy budowę showroomu dla polskiej marki Nowy Styl. „Paryż to takie miejsce na Ziemi, gdzie każdy człowiek, który coś potrafi, znajdzie sobie swoją przestrzeń” - wyjaśnia.

Projektem szczególnym dla Michała Karola jest jego własnego mieszkanie, położone w Dzielnicy Łacińskiej, nieopodal Ogrodów Luksemburskich. Mieszka tam razem z żoną i małym dzieckiem. Wnętrze znajduje się w kamienicy z 1860 roku, przypadającej na początek przebudowy Paryża według planów Georges'a -Eugène'a Haussmanna. Budynek ma skromną elewację w porównaniu z pozostałą zabudową stolicy Francji, a co ciekawe, jego konstrukcję w całości wykonano z drewna. „Poznawanie archeologii takich budynków to duża przyjemność. Z gipsowych ścian wyciąga się na przykład fragmenty starych gazet. Moim marzeniem było zamieszkanie w takim miejscu, dlatego nie szukałem mieszkania w nowym budownictwie” - wyjaśnia architekt.

Mieszkanie ma powierzchnię 47 m. kw. Składa się z otwartej kuchni połączonej z salonem, z którego przez amfiladę przechodzi się do pokoju dziecięcego, sypialni głównej, łazienki i holu. Przy tak ograniczonym metrażu, każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota. „Mieszkanie w swoim oryginalnym rzucie wyglądało nieco inaczej niż po remoncie. Odwróciliśmy funkcje, usunęliśmy bardzo dużo ścianek działowych, dzięki czemu powiększyliśmy przestrzeń użytkową” - tłumaczy architekt. W dawnych paryskich mieszkaniach nie było kuchni, bo większość osób stołowała się w restauracjach, dlatego trzeba była od zera zaaranżować takie miejsce. Usunięto też stare kominy, co pozwoliło zyskać nawet 20 cm na dwóch ścianach.

Ważnym elementem projektu wnętrza stały się lustra. To sposób na optyczne powiększenie przestrzeni i jej doświetlenie. 4-metrowa ściana w salonie została pokryta w całości lustrzaną taflą. „To był strzał w dziesiątkę” - mówi Michał Karol. Powierzchnia lustra dubluje bowiem znajdujące się w części dziennej dwa okna, co zalewa wnętrze ogromną ilością światła. Optycznie powiększyła się też zabudowa kuchenna złożona z pięciu 60-centymetrowych modułów. By uniknąć efektu siłowni, architekt pomiędzy każdym segmentem lustra zamontował czarny, odblaskowy pasek oraz mosiężne uchwyty marki Les Pépites produkowane w Polsce.

„W dawnych pałacowych wnętrzach we Francji często tworzyło się fałszywe drzwi. Maskowało się je malarsko lub za pomocą tapety. W moim mieszkaniu nie ma ukrytego przejścia, ale lustrzana tafla prowokuje do myślenia, czy coś się za nią kryje” - tłumaczy Michał Karol. Tuż nad nią schowano rozwijany ekran do projektora, na którym wyświetlane są filmy. To rozwiązanie wymusiło z kolei znalezienie lampy z ruchomymi ramionami (model „Arigato”, prod. Grupa), która nie przesłaniałby widoku podczas seansu.

Nie tylko lustra pozwoliły zmaksymalizować przestrzeń w tym mieszkaniu, ale i wykorzystanie wszelkich zakamarków na schowki. W wiatrołapie na przykład zagospodarowano stary łukowy otwór drzwiowy, w którym teraz mieści się szafka. Część dawnego przejścia wypełniono ryflowanym szkłem Flutes, co pozwoliło doświetlić nie tylko hol, ale i część kuchenną po drugiej stronie. Ten patent Michał Karol podpatrzył w jednym z hoteli w Tel Awiwie.

Taki ukryty schowek jest także w łazience. W ścianie (tuż obok umywalki) pokrytej zielonymi płytkami z kolekcji „Gleeze” marki Ragno mieści się teraz szafka, na wszystko, co każdy chciałby schować – środki czystości czy kosmetyki. Kolejna ukryta półka jest za przesuwną taflą lustra, natomiast zielone drzwi w półokrągłej ścianie kryją schowek gospodarczy z pralką, piecem i koszami na brudną bieliznę.

Przed remontem łazienka i WC były osobnymi pomieszczeniami. Pozostałością po dawnej aranżacji jest mała wnęka-półka pod prysznicem, która niegdyś była oknem. Na niewielkim metrażu łazienki udało się zmieścić także wannę, o której marzyła żona architekta.

Jednym z motywów wiodących wnętrza jest nie tylko zieleń, ale i motyw łuku. Pojawia się na detalach płytek w łazience, zaobleniu szafy, w dawnym otworze drzwiowym oraz w kształcie ściany w sypialni, za którą kryje się półokrągła klatka schodowa. Falujące detale można też dostrzec w fakturze półeczki nad łóżkiem wykonanej przez polskiego rzemieślnika.

Podczas remontu udało się uratować oryginalną klepkę na podłodze ułożoną w jodełkę. We francuskim architektonicznym żargonie taki wzór nazywa się „point de Hongrie”, czyli punkt węgierski. Wcześniej parkiet przykryty był przez kilkadziesiąt lat dywanami, co pozwoliło uchronić przed zniszczeniem drewno z 1860 roku. „Zdejmowaliśmy klepka po klepce i wymieniliśmy wszystkie legary” - wspomina Michał Karol. Całość została oczyszczona i pokryta matowym lakierem. Udało się uratować także część oryginalnych sztukaterii oraz wszystkie drzwi z pięknymi porcelanowymi klamkami.

Meble użyte do aranżacji wnętrza to miks nowych projektów oraz starych znalezisk. Krzesła w salonie pochodzą z niemieckiej fabryki Kusch+Co, która wyposaża lotniska na całym świecie. „Gdy tylko jest to możliwe w takich autentycznych projektach, które realizuję w kamienicach, staram się przemycić także meble vintage” - mówi architekt. Jadalniany stół przyjechał do Francji z USA w 1960 roku. Niski stolik kawowy w stylu art déco może się z kolei pochwalić ponad stuletnią metryką.

A czemu właściwie zieleń tak bardzo wrosła w ten projekt? „Dla mnie jest kolorem nadziei, a wiązałem duże nadzieje z tym projektem. Wyobrażaliśmy sobie z żoną, że życiowo przyniesie nam on szczęście i tak się stało, ponieważ podczas pracy nad wnętrzem urodził się nasz syn” - wyjaśnia Michał Karol.

Zobacz także:

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Mieszkanie w Tychach, w którym każdy przedmiot budzi zachwyt Wnętrza

Mieszkanie w Tychach, w którym każdy przedmiot budzi zachwyt

W projekcie tego 100-metrowego mieszkania, zlokalizowanego w Tychach, biała baza ścian oraz jasnoszara posadzka z żywicy stanowią tło dla wyjątkowych kompozycji przestrzennych. Ikoniczne meble vintage z okresu modernizmu Gosia Kotyczka z OBIEKTY STUDIO zestawiła z dziełami malarskimi i graficznymi...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.