Ponadczasowe wnętrze nie musi być nudne – dowodzi temu projekt Studia Monocco
„Są realizacje, które na długo pozostaną w naszej pamięci. Klienci, o których nie zapomnimy, bo ich zaangażowanie w projekt i perfekcjonizm do tej pory robią na nas ogromne wrażenie. Dzięki nim stworzyłyśmy ponadczasowe wnętrze mieszkania na warszawskim Ursynowie, które w 100% odpowiada na potrzeby swoich lokatorów” – opowiadają projektantki ze Studia Monocco. Lokal ma 82 m2 powierzchni i mieszka w nim para z dzieckiem. Zaglądamy do środka!
Osiedle zatopione w zieleni, winda, garaż oraz układ funkcjonalny dający dużo możliwości aranżacyjnych były głównymi kryteriami wyboru przyszłego lokum inwestorów. Poszukiwanie idealnego mieszkania zajęło im dwa lata, aż w końcu znaleźli mieszkanie, które spełniało ich wszystkie wymagania.
W lokalu zachowano jedynie jesionowy parkiet, który poddano renowacji, cała reszta została wymieniona. Największym wyzwaniem była poprawa funkcjonalności przestrzeni poprzez znaczne zmiany układu mieszkania. Aneks kuchenny z piękną, drewnianą wyspą znajduje się obecnie w sypialni syna poprzednich właścicieli. Wyburzenie ściany między pomieszczeniami sprawiło, że część dzienna powiększyła się z 27 m2 do 40 m2. Na linii otwartego regału stała kiedyś ściana. Po jej wyburzeniu salon zyskał nie tylko dodatkowe 13 m2, ale także kolejne okno i oddech, którego brakowało w dość niskim wnętrzu.
W ten powstała bardzo wygodna przestrzeń dzienna z podziałem na część kuchenną, jadalnianą i salon. Umiejscowiono tu m.in. zabudowę kuchenną, wyspę, stół projektu Studia Monocco, sześć masywnych krzeseł oraz komfortowy narożnik.
W mieszkaniu wydzielono trzy sypialnie. Sypialnia właścicieli posiada przylegającą łazienkę, której wejście ukryto w zabudowie meblowej. „Była to część mieszkania, której nie musieliśmy zmieniać, ponieważ naturalnym wydało nam się wydzielenie części nocnej właścicieli w sypialni z łazienką” – podkreślają projektantki.
Pojemna szafa na całą szerokość pomieszczenia z rattanowymi frontami i drzwiami do łazienki wkomponowanymi w mebel stanowi główny element tego pomieszczenia. Jednocześnie wprowadza spokój i harmonię poprzez zastosowanie naturalnych materiałów i stonowanych kolorów. Łóżko z rudą tapicerką wykonane na wymiar oraz drewniane meble wolnostojące stanowią łagodną bazę do dalszych aranżacji czy zmian, które klienci mogą wprowadzać z biegiem czasu.
Łazienka, która była dość dużym wyzwaniem ze względu na swoją szerokość – 95 cm, pomieściła wszystkie najważniejsze funkcje. Mamy tu prysznic z odpływem liniowym zamontowanym w ścianie, umywalkę na wprost od wejścia oraz WC w zabudowie z szafką powyżej linii geberitu. Ciemne kafle na podłodze i ścianie, kilka opcji konfiguracji oświetlenia i surowy, ale nie chłodny klimat tworzą razem idealną przestrzeń do odpoczynku.
Druga sypialnia to pokoik małej dziewczynki, która pojawiła się na świecie razem z końcem remontu. Główną rolę gra w nim piękna, leśna fototapeta. Pokój ma neutralną bazę, którą łatwo będzie można modyfikować stosownie do wieku jego właścicielki.
Trzecia sypialnia zaś pełni obecnie funkcję gabinetu. W pierwotnym układzie znajdowała się tu kuchnia, zlokalizowana zaraz przy wejściu do mieszkania. Klientom bardzo zależało na wydzieleniu osobnego pokoju na biuro, więc w tym pomieszczeniu powstał mały pokój z przeznaczeniem na pracę zdalną.
W centralnej części mieszkania znajdują się łazienka i przyległe do niej pojemne pomieszczenie gospodarcze z pralką i suszarką. Łazienka posiada wannę z funkcją prysznica po lewej stronie, podwieszana umywalkę na drewnianej szafce oraz WC i bidet po prawej stronie pomieszczenia.
Nad zabudową geberitu wkomponowana została szafka z drewnianymi półwałkami, nawiązującymi stylistycznie do pozostałych elementów w mieszkaniu. Łazienka, tak jak i reszta mieszkania, miała być zaprojektowana w neutralnych barwach, w stylu, który nie wyjdzie z mody w ciągu najbliższych lat.
Zobacz także:
Szukasz inspiracji?
Sprawdź LABEL 58 – „Scenografia dla wyobraźni – na tropie architektury znanej z dużego i małego ekranu” oraz & Living 27 – „Kolory Europy”!