Ren w płomieniach. Zjawiskowa renowacja zabytkowej willi w Düsseldorfie

Stara willa w  Düsseldorfie to dziś dom, showroom i biuro uznanego projektanta Olafa Kitziga. Szlachetne materiały, wysmakowany dizajn i dzieła sztuki podkreślił on starannie dobranym oświetleniem legendarnej włoskiej marki Artemide.

Autor: PM

Zdjęcia: Marvin Schwienheer

https://www.artemide.com

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Projektant Olaf Kitzig przekształcił starą willę w Düsseldorfie w dostępne każdemu dzieło sztuki. Sześć schodków prowadzi do wejścia do zabytkowej willi nad Renem, a następnie ostro w lewo przez kwadratowy przedsionek trafiamy do dużego holu, z którego odchodzą kuchnia, jadalnia, salon, część gościnna i pokój z kominkiem. Tam witają nas dębowy parkiet oraz szara jedwabna tapeta na ścianach nad wysoką listwą przypodłogową. Reflektory natynkowe Vector Wall przygotowują miejsce do ekspozycji dla wielkoformatowych obrazów. Dzięki prostemu wzornictwu i szerokiej gamie kolorów oprawy te można doskonale wkomponować w różne aranżacje. Lampy gwarantują również przyjemne oświetlenie otoczenia.

Choreografia kolorów

Projektant Olaf Kitzig wyobraził sobie projekt willi jako choreografię kolorów, powierzchni i faktur – szarości w kuchni, antracytu w jadalni, piasku w salonie i czerwieni w pokoju kominkowym. Kuchnia rozpoczyna się blatem z naturalnego kamienia. Połączono tu dwa scenariusze oświetlenia. Regulowane reflektory Vector zapewniają oświetlenie otoczenia, podczas gdy oprawy Teti by Vico Magistretti kierują wzrok ku dwóm historycznym portretom.

Ukierunkowane oświetlenie zwraca uwagę widza na szczególne szczegóły, takie jak portrety.

Kuchnia prowadzi bezpośrednio do jadalni. Tam, pod historycznym belkowanym sufitem, stoją ciemny stół i fotele. Czarne żyrandole wykonane z ręcznie dmuchanego szkła Murano podkreślają ambiwalentny charakter pomieszczenia w jego bogatej prostocie. Stąd oko wędruje do salonu w kolorze piasku, gdzie zasłony w odcieniu mokki opływają beżową sofę. Nad nią unosi się klasyk: lampa wisząca Miconos Ernesto Gismondiego z przezroczystym kloszem z dmuchanego szkła.

Jasne i ciemne kolory tworzą dynamiczne kontrasty, które ożywiają strukturę przestrzenną.

Estetyczny punkt kulminacyjny zostaje osiągnięty w pokoju z kominkiem. Właśnie tutaj dochodzi do eksplozji intensywnej czerwieni i jaskrawej pomarańczy. Płytki ceramiczne w kolorze miedzi otaczają kominek, którego żarzące się palenisko wydaje się odbijać w dwóch karmazynowych fotelach. Również w tym przypadku Kitzig umiejętnie operuje kontrastami: uzupełniające się turkusowe wazony podkreślają wrażenie przytulnego ciepła, które przenika pomieszczenie. W centrum znajduje się prosta lampa wisząca nh autorstwa szanghajskiego studia projektowego Neri&Hu. W bezpretensjonalny sposób łączy ona dalekowschodnią elegancję z nowoczesnymi elementami, dzięki czemu doskonale pasuje do wysokiej jakości kolekcjonerskiej atmosfery pomieszczenia z wazonami w stylu azjatyckim i gablotami ze szkła akrylowego. Poza tym nh wykorzystano także jako lampę podłogową w korytarzu, gdzie dzięki niej wyeksponowany został kultowy fotel Antropus.

Kompozycje Kitziga pozwalają przedmiotom i wnętrzom łączyć się ze sobą. Wizualne osie i odniesienia zmieniają się z każdym krokiem. Tak powstaje żywa symfonia mebli, dzieł sztuki i specjalnie zaprojektowanych dywanów. Sprytne połączenie oświetlenia ambientowego i punktowego podkreśla zmieniającą się atmosferę domu.

Tylko umiejętnie rozmieszczone akcenty świetlne mogą stworzyć przytulną atmosferę.

Harmonia starego i nowego

Peter Josef Kleesattel zbudował Villa am Rhein w 1926 roku jako jedno ze swoich ostatnich dzieł. Inżynier budowlany, znany przede wszystkim z budowy kościołów, zaprojektował okazały dom. Dwupiętrowy budynek mieszkalny z wydatną fasadą wykonaną z cegły z elementami z kamienia naturalnego był rezydencją brytyjskiego ambasadora w latach powojennych. Następnie niestety latami stał pusty i niszczał.

Okna, drzwi i instalacje - wszystko musiało zostać odnowione, wymienione i zmodernizowane. W 2021 roku projektant z Düsseldorfu i jego zespół rozpoczęli rewitalizację nieruchomości o powierzchni 1000 metrów kwadratowych. Prestiżowej posiadłości miała zostać przywrócona dawna świetność. Kitzig zaplanował dom od podstaw: jako showroom dla swojego działającego na arenie międzynarodowej biura, prywatne mieszkanie na pierwszym piętrze oraz miejsca do pracy pod dachem (studio architekta ma własne wejście). Aby rozwijać pomysły, idealne światło do pracy było tutaj niezbędne. Oprawy wiszące Alphabeth of Light i stołowe Demetra Professional łączą w sobie estetykę i wydajność dzięki wysokiemu strumieniowi świetlnemu.

Tylko umiejętnie rozmieszczone akcenty świetlne mogą stworzyć przytulną atmosferę.

W czarno-białej kuchni biurowej filigranowa oprawa wisząca A.24 Sharping rzuca skupione na stole światło.

Dla Olafa Kitziga stary dom był „miłością od pierwszego wejrzenia”. I jak przystało na „amour fou”, projektant nie może zaprzeczyć swojej pasji do łączenia starego z nowym. Chodziło o wyjątkowe detale, kolory, tkaniny oraz harmonię materiałów i wyposażenia. „Każdy projekt, który planujemy, jest kształtowany przeze mnie” - mówi Kitzig. „W tym przypadku celem było ożywienie nieruchomości w stylu z czasów jej budowy i stworzenie mocnych akcentów, które łączą najnowocześniejszą technologię z nowoczesnym wystrojem wnętrz” - dodaje.

Olaf Kitzig

Projektowanie oświetlenia w najlepszym wydaniu

Prace budowlane trwały dwa lata, i to w czasie pandemii koronawirusa. Zniszczona willa miejska bez jastrychu, tynku, paneli grzejnikowych i drzwi została przekształcona w nowoczesny klejnot, który łączy istniejące okna żaluzjowe, sufity stiukowe, oryginalne schody, balustrady i wbudowane meble ze współczesnym dizajnem. „Naturalny kamień, jedwabne i welurowe tapety, lite drewno i skórzana tapicerka stanowią tło dla sztuki i wyposażenia” - mówi Kitzig. Kompozycja typu walk-in, w której indywidualnie zaprojektowane dywany i wielkoformatowe dzieła sztuki „nadają pomieszczeniom żywotności, indywidualności i szczególnej aury swoim blaskiem”. Kitzig samodzielnie dostosował również koncepcję oświetlenia. Spektrum sięga od pośredniego oświetlenia schodów i stiukowych sufitów po reflektory ścienne do dzieł sztuki oraz niezwykłe lampy wiszące i podłogowe. Wszystkie źródła światła mogą być sterowane i ściemniane indywidualnie lub grupowo. Pozwala to na przekształcenie pomieszczeń w ułamku sekundy w zależności od nastroju.

Gople od Artemide: tradycyjna wenecka technika dmuchania szkła połączona z innowacyjną technologią LED.

Uwagę przyciągają też same oprawy oświetleniowe. Oprawy wiszące Gople, na przykład, fascynują połyskującym szklanym korpusem i definiują atmosferę w piwnicy z winami. Każda oprawa jest wyjątkowa. Niekwestionowaną gwiazdą jest jednak La Linea od BIG: dzięki opatentowanej optyce, jej niezwykle elastyczna tuba klosza zapewnia absolutnie jednorodne i przyjemne światło bez cieni. Nad feudalnymi schodami przyciąga wzrok, stając się niemal dziełem sztuki samym w sobie.

Projektowanie oświetlenia zawsze było ważnym elementem projektów dla Kitzig Design Studios. Jednak w przypadku willi nad brzegiem Renu, która służy również jako salon wystawowy biura, zespół przeszedł samego siebie. „Dobry projekt wnętrza wymaga wysokiej jakości koncepcji oświetlenia” - o tym jest przekonany Kitzig. Dwie rzeczy były dla niego decydujące: wszechstronność i perfekcja.

La Linea zapewnia światło bez cieni.

Maksymalnie elastyczna koncepcja oświetlenia zapewnia bardzo różne atmosfery w pomieszczeniach: od czystego światła w biurach, które umożliwia skoncentrowaną pracę, po przytulne oświetlenie, idealne do opalizujących welurowych tapet, delikatnych tkanin i wybranych mebli. Z drugiej strony, oświetlenie punktowe jest zarezerwowane dla sztuki. Dlaczego tylko Artemide? Po wielu wspólnych projektach Kitzig mówi: „Nasze doświadczenie i wiedza Artemide umożliwiły stworzenie wszechstronnej i doskonałej koncepcji oświetlenia”. Dodaje: „Elastyczność naszych kontaktów była również decydującym czynnikiem”. Możemy więc z niecierpliwością czekać na kolejne wspólne projekty Artemide i Kitzig Design Studios.

Światło i cień w architekturze i designie tworzą ekscytujące momenty, które nadają pomieszczeniu wyraz.

Założona w 1960 roku przez Ernesto Gismondi Grupa Artemide ma swoją siedzibę w Pregnana Milanese we Włoszech. Dystrybuuje swoje produkty w 100 krajach na całym świecie i posiada pięć zakładów produkcyjnych we Włoszech, Francji, na Węgrzech i w Kanadzie, hutę szkła oraz centrum badawczo-rozwojowe wspierane przez najbardziej zaawansowane laboratoria prototypowania i testowania. Grupa Artemide zatrudnia obecnie około 750 osób, z których 60 pracuje w dziale badań i rozwoju, co pokazuje znaczenie innowacji dla sukcesu Grupy. Każda oprawa oświetleniowa Artemide zawiera energię firmy, która wierzy i inwestuje w badania i rozwój, jest zaangażowana w koncepcję „Made in Italy“ i europejską produkcję oraz cieszy się międzynarodową reputacją doskonałości.

Zobacz także:

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.