Rodzinny dom w Izabelinie. Właściciele chcieli, by wnętrze wypełnił błękit
Projektowanie wnętrz to sztuka tworzenia przestrzeni, które stają się nie tylko funkcjonalne, ale także pełne życia, emocji i ciepła. Taki właśnie jest dom w Izabelinie – wyjątkowy projekt autorstwa pracowni FRAMUGA Studio, który powstał z myślą o młodej rodzinie szukającej wytchnienia w otoczeniu natury.
Ten przytulny dom znajduje się w podwarszawskim Izabelinie. Budynek otaczają leśne tereny, które dla właścicieli stały się wielkim atutem tego miejsca. Ich nowe lokum miało być przestrzenią, która harmonijnie łączy funkcjonalność z estetyką, dając swoim mieszkańcom przestrzeń do wspólnego spędzania czasu i odpoczynku.
Dom ma powierzchnię 120 m. kw., a jego układ zaplanowano w sposób tradycyjny – na parterze znajduje się część dzienna oraz pomieszczenia gospodarcze, na piętrze zaaranżowanym na poddaszu zagościła strefa prywatna. Jak wspomina Gabriela Bartczak-Pruszyńska, założycielka FRAMUGA Studio, właścicielom zależało przede wszystkim na stworzeniu wnętrza, które zachęcałoby do wspólnego spędzania czasu i integrowało wszystkich domowników.
Sercem domu jest otwarta na salon kuchnia połączona z jadalnią. Aranżację aneksu oparto na zabudowie liniowej. By nieco przełamać jej skalę, meble wykonano w dwóch kolorach – z białej płyty meblowej oraz frontów pokrytych naturalnym, szczotkowanym fornirem, który wprowadza dodatkowe doznania sensoryczne. FRAMUGA Studio zrezygnowało też z części górnych szafek, a w ich miejscu pojawiły się otwarte półki na kuchenne przybory i dekoracje, co nadało zabudowie lekkości.
Centralnym elementem kuchni stał się duży, drewniany stół o prostej formie. To właśnie przy nim toczy się codzienne życie, tu odbywają się rodzinne posiłki i spotkania.
Nie sposób pominąć w tej aranżacji koloru. W roli głównej wystąpił tu błękit, który zapragnęli wprowadzić do wnętrza właściciele domu. Ten kolor pojawia się w każdym z pomieszczeń, przez co każde z nich emanuje spokojem i lekką dawką marzycielskości. By nie wydawał się on zbyt dominujący i jednostajny, zestawiono go z ciepłym odcieniem drewna.
Drewno występuje zarówno w postaci fornirów mebli, ściennych okładzin czy mebli. Do tej kompozycji FRAMUGA Studio dorzuciło biel i jasne beże oraz akcenty czerni, które stanowią tu mocny kontrapunkt.
Estetyka domu opiera się na prostych liniach, geometrycznej spójności i minimalistycznych formach. Każdy element wnętrza wydaje się przemyślany – od monolitycznych brył mebli po regularne, geometryczne formy dodatków. Warto zwrócić uwagę na ciekawą formę schodów, które zyskały rzeźbiarski detal konstrukcji, liniowe uchwyty mebli czy regał zintegrowany z szafką RTV.
W tej przestrzeni nie zabrakło także akcentów od polskich marek, takich jak stabilne i solidne krzesła oraz stolik kawowy od Take Me Home, kobaltowy stolik pomocniczy od Salak Studio, który wprowadza odrobinę ekstrawagancji, a także unikalną ceramikę i obrazy od NODI studio, które dodają wnętrzu artystycznego charakteru.
Baza kolorystyczna konsekwentnie powtarza się w każdym z pomieszczeń. Drewno oraz tekstylia wprowadzają do wnętrza sypialni dużo ciepła i przytulności.