Stylowy miks w Wilnie. Mieszkanie architekta w kamienicy z 1914 roku
Architekt Gytis Vaitkevičius ze starej tkanki modernistycznej kamienicy wyciągnął to, co najlepsze. Doprawił wnętrze ikonami współczesnego dizajnu i dziełami litewskich artystów. Efekt zachwyca.
To jedno z miejsc w stolicy Litwy, w którym zapisała się historia. Modernistyczny budynek z 1914 roku przetrwał dziejową zawieruchę i jej skomplikowaną naturę. Wybudowany dla żydowskich przedsiębiorców, później trafił w ręce rosyjskie, niemieckie, polskie, by w końcu ocaleć w niepodległej Litwie. Na mieszkanie w tej starej kamienicy trafił Gytis Vaitkevičius, partner w uznanej litewskiej pracowni architektonicznej Plazma. Architekt w zabytkowej przestrzeni stworzył nowy dom dla siebie i swojej rodziny.
Mieszkanie wymagało gruntownej metamorfozy, by dostosować je do potrzeb rodziny. Praca nad wnętrzem rozpoczęła się od zmiany układu pomieszczeń - usunięto ścianę między kuchnią a salonem, powiększono dwie łazienki, aby zmieścić w nich prysznice i wanny oraz przeniesiono kuchnię na przeciwną stronę mieszkania.
Jak przyznaje Gytis Vaitkevičius, nowy wystrój mieszkania jest kalejdoskopem stylów - od wczesnego modernizmu do współczesności. Architekt starannie dobierał meble, wiele z nich to ponadczasowe ikony dizajnu. Zależało mu na tym, by uniknąć wrażenia, że wszystko zostało kupione w jednym sklepie meblowym.
Miks stylów i epok widoczny jest też w detalach wnętrza. Parkiet dębowy z czasów sowieckich został odrestaurowany. W mieszkaniu pojawiły się też otwory drzwiowe w formie łuków inspirowane istniejącymi już łukami konstrukcji nośnych. Z racji sporej wysokości, drzwi zostały uzupełnione świetlikami, co nadaje im lekkości i doświetla pomieszczenia.
Architekt postawił na szlachetne i solidne materiały. Drewniane zabudowy pojawiły się we wszystkich pomieszczeniach. W kuchni zostały uzupełnione szafkami ze stali nierdzewnej, które nawiązują do frontów lodówki.
Kolejnym wiodącym materiałem jest szary marmur, z którego wykonano parapety oraz wykończono nim obie łazienki. Pozostałości kamienia zostały wykorzystane do wypełnienia szczelin w podłodze po dawnych nadprożach.
Mieszkanie Gytisa Vaitkevičiusa to również kolekcja dobrego dizajnu. Architekt zgromadził we wnętrzu projekty takich ikon wzornictwa, jak Mario Marenco, Ettore Sottsass, Piero i Achille Castiglioni, Gianfranco Frattini czy Poul Cadovius. W kuchni można podziwiać masywny dębowy stół jadalniany zaprojektowany przez Wolfganga Hartauera dla marki Tecta.
Nie zabrakło też sztuki. Wnętrze zdobią dzieła uznanej litewskiej graficzki Aldony Skirutytė oraz płaskorzeźba gipsowa autorstwa Jokūbas Vildžiūnasa umieszczona w głównej sypialni.