Vintage w sercu krakowskiej Nowej Huty
To mieszkanie z dwoma pokojami położone jest w sercu zielonej Nowej Huty w Krakowie. Za projekt jego wnętrza odpowiadają Agnieszka i Tomasza Górszczykowie z pracowni TAG Studio. Aranżacja zachwyca kolorystyką, funkcjonalnością oraz unikatowymi meblami i dodatkami vintage.
Mieszkanie składa się z salonu z aneksem kuchennym, sypialni, łazienki i przedpokoju. We wnętrzu łączą się elementy nowe z oryginalnymi i unikatowymi meblami z poprzednich epok. Jest to zabieg celowy – styl vintage pozwolił na zachowanie spójności z położeniem mieszkania w historycznej części Nowej Huty.
Właścicielce mieszkania zależało zarówno na tym by wnętrze było klimatyczne i przytulne, ale jednocześnie maksymalnie funkcjonalne i praktyczne. W tym celu dokonano zaawansowanego remontu uwzględniającego zmiany położenia ścian oraz wymianę instalacji. To pozwoliło na wyodrębnienie w relatywnie niewielkiej przestrzeni sypialni z pojemną szafą w zabudowie, salonu z wydzielonym aneksem kuchennym, miejscem na sporą meblościankę, stół z krzesłami, sofę i dodatkową komodę, przedpokój z dwoma szafami oraz łazienkę z dwoma szafkami.
Punktem wyjścia dla palety kolorów zastosowanej we wnętrzu oraz cennym elementem wystroju jest prawie stuletni kilim z kolekcji słynnych kilimów glinianych utkanych w manufakturze niedaleko Lwowa. Kilimy były szczególnie popularne w okresie międzywojennym i stanowiły efektowny i ekskluzywny element wyposażenia wnętrz. Kilimy z tamtego okresu stanowiły przykład udanej polskiej sztuki dekoracyjnej, w którą zaangażowani byli znakomici polscy projektanci. Egzemplarz, który zawisł w sypialni, wyróżnia się niespotykanym zestawienie barw – niebieskiego i rudego.
W salonie zwraca uwagę niebieska, prosta w formie sofa oraz epokowa meblościanka w połysku, w pięknym miodowym odcieniu. Meblościanka okazała się strzałem w dziesiątkę – jest niezwykle dekoracyjnym elementem salonu, ale jednocześnie bardzo pojemną opcją do przechowywania. Meblościanka stanowi także piękne tło i uzupełnienie dla kontrastujących z nią nowoczesnego białego stołu i krzeseł w kolorze morskim. Całość dopełniają wyszukane plakaty, w tym stojący na PRL-owskiej komodzie plakat filmowy „Między słowami” Sofii Coppoli, będący jednym z ulubionych filmów właścicielki mieszkania.
Kuchnia jest stonowana – czarno-biała z drewnianym blatem. W kompozycji wzrok przyciąga jasnoniebieska lodówka w stylu retro oraz niebieski blat na niskiej ściance oddzielającej kuchnię od salonu.
Łazienka została konsekwentnie utrzymana w kolorystyce niebiesko-pomarańczowej. Na podłodze zastosowano trzy barwy płytek, które zostały w nieregularny sposób wymieszane. Na ścianach połączono kafelki białe i intensywnie pomarańczowe. Całość dopełniły czarne elementy w kształcie koła: lustro, kinkiety, gałki, uchwyty.
W całym mieszkaniu wykorzystano sporo elementów drewnianych – począwszy od dębowego parkietu w jodełkę w naturalnym wybarwieniu, po wspomniany blat w kuchni i stylowe, stare meble. To niewątpliwie zaważyło o jego przytulności.
Mieszkanie dopracowano pod kątem dodatków – zwracają uwagę umiejętnie dobrane, kolorowe tekstylia, oryginalny serwis kawowy z czasów PRL czy też para pomarańczowych wazonów art déco. W łazience z kolei postawiono epokową parę wazonów z Zakładu Fajansu Włocławek.
Efektem pracy projektantów jest wygodne, praktyczne i przytulne mieszkanie, w którym oryginalne elementy wyposażenia i żywe kolory grają pierwsze skrzypce, przywołując jednocześnie klimat „z tamtych lat”.
O projektantach
Tomasz i Agnieszka Górszczykowie są małżeństwem, którzy z pasją zaprojektowali i wykończyli szereg mieszkań. Agnieszka jest radcą prawnym, której hobby jest architektura wnętrz i dizajn, a Tomasz menadżerem projektów w branży budowalnej i nieruchomości. Połączenie ich kompetencji zawodowych i zainteresowań skłoniło ich do zajmowania się metamorfozami lokali.