W duchu mid-century modern. Przytulne mieszkanie na poznańskiej Śródce
Zlokalizowane na poznańskiej Śródce mieszkanie o powierzchni 82 m2 łączy w sobie współczesną funkcjonalność i prostotę z dizajnem z połowy poprzedniego stulecia. Inwestorom zależało na praktycznym wnętrzu, dopasowanym do ich aktywnego trybu życia. Za projekt aranżacji odpowiada Agata Popieluch Studio.
Serce mieszkania stanowi otwarty salon z jadalnią. Ustawiony centralnie stół koresponduje z zabudową kuchenną we wnęce oraz barkiem na wino po przeciwnej stronie. Dostosowanie pierwotnej propozycji dewelopera do potrzeb przyszłych mieszkańców wymagało sporych zmian w układzie ścian. Dwa długie, wąskie pokoje zastąpiono jedną większą sypialnią i otwartą przestrzenią do pracy. Toaletę powiększono tak, by zmieściła się w niej wanna – dzięki temu, każdy z domowników zyskał własną, niezależną łazienkę. Przeniesiono także wejście do pokoju gościnnego, co pozwoliło wygospodarować wygodną wnękę na zabudowę pralki.
Ważnym aspektem projektu było stworzenie miejsc do przechowywania pokaźnej kolekcji literatury. Poza wykonanymi na wymiar regałami w salonie, w części biurowej i w korytarzu, nad każdą z szaf na ubrania i sprzęt sportowy przewidziano dodatkową, otwartą wnękę na książki.
Dużą rolę we wnętrzu odgrywają kontrasty – biel, barwy ziemi, drewniane wykończenia i naturalne materiały zestawiono z mocnymi kolorami. Salon, kuchnia i korytarze pozostały stonowane. Ułożony w klasyczną jodełkę dębowy parkiet połączono z szarymi płytkami o drobnym wzorze lastryko i delikatnym beżem na ścianach.
Fornirowane, frezowane fronty dolnych szafek kuchennych w karmelowym kolorze zestawiono z prostymi, beżowymi frontami szafek górnych, fakturą marmuru na blacie i ścianach oraz białymi sprzętami. Jasny, dębowy stół, chromowane elementy krzeseł i uchwytów meblowych, plecionka wiedeńska oraz szkło ornamentowe, zastosowane do wykończenia zabudowy barku, definiują założoną przez właścicieli stylistykę retro.
Ściany sypialni i pokoju gościnnego w odcieniach błękitu i soczystej zieleni stanowią mocne akcenty kolorystyczne, do których nawiązują dodatki w salonie: obraz autorstwa Małgorzaty Łodygowskiej i niebieskie poduszki.
Obie łazienki, mimo że różne, charakteryzują się białymi płytkami, obłymi kształtami i czarno-białymi detalami. W pierwszej z nich na podłodze zastosowano mozaikę w formie gorsecików, a na ścianach pionowe płytki-cegiełki, do których dobrano złotą, szczotkowaną armaturę. W drugiej zaś kwadratowe płytki ułożono „na mijankę”, podkreślono czarną fugą i dodatkami oraz ścianami i zabudową meblową w kolorze brązowym.
Mieszkanie wypełniają wygodne i funkcjonalne meble polskich producentów – wśród nich ręcznie robione, drewniane biurko, szafka pod umywalkę, komoda i szafki nocne stylizowane na lata 60. oraz klasyk dizajnu – fotel 366 projektu Józefa Chierowskiego. Całość dopełniają grafiki, rośliny i dodatki tworzące przytulny klimat.