W kamienicy na Pradze. Królestwo mebli vintage, książek i obrazów
W jednej z kamienic na warszawskiej Pradze znajduje się wspaniałe mieszkanie z duszą. Projektantka Magdalena Kwoczka z pracowni Finchstudio wykreowała jego wnętrze dla swojej koleżanki – pasjonatki mebli vintage, książek i sztuki. Nie mogło ich zabraknąć w aranżacji!
Właścicielka mieszkała w tym 60-metrowym mieszkaniu już od 5 lat, jednak uznała, że przyszedł czas na zmiany. Z pomocą przyszła jej Magdalena Kwoczka, założycielka pracowni Finchstudio.
Pierwotnie na mieszkanie składała się większa liczba pomieszczeń. Znajdowała się tu osobna kuchnia, z kuchni przechodziło się do salonu, zaś na samym końcu mieściła się sypialnia. Łazienka była bardzo małym i niefunkcjonalnym pomieszczeniem – jak to w starych kamienicach. Projektantka zmieniła układ funkcjonalny w taki sposób, aby odpowiadał na potrzeby właścicielki mieszkania. W miejscu kuchni znalazła się duża i wygodna łazienka z oknem, zaś kuchnię połączono z salonem.
„Podczas prac nad projektem w zasadzie nie miałam żadnych szczegółowych wytycznych narzuconych przez inwestorkę. Dla mnie ważne było, aby zobaczyć to, co lubi, jak mieszka obecnie, jakie posiada meble, jaką ma sztukę, obrazy. Okazało się, że było tego dość sporo. Przedmioty należące do właścicielki stały się punktem wyjściowym do stworzenia wnętrza od nowa” – opowiada architektka wnętrz. Z uwagi na ciepłą paletę kolorystyczną mieszkania projektowi jego wnętrza nadała nazwę „miód&cynamon”.
We wnętrzu mieszkania nie zabrakło przedmiotów z drugiej ręki kupionych w sklepach z antykami i w Internecie. Większość mebli inwestorka odnowiła osobiście. W przypadku niektórych z nich skorzystała z pomocy lokalnego rzemieślnika. Wszystkie meble pięknie prezentują się na tle odnowionej deski podłogowej, ułożonej w klasyczną jodełkę. Jednak główną ozdobą salonu są stare fotele, którym nadano drugie życie poprzez wymianę tapicerki i wyczyszczenie drewna.
Na szerokim regale w salonie zdecydowano się wyeksponować ulubione książki właścicielki mieszkania. Książki można dostrzec właściwie niemal w każdym zakamarku domu: również na sekretarzyku, stoliku kawowym, stole jadalnianym czy półkach w sypialni. Ponadto we wnętrzu znalazło się wiele intrygujących obrazów. Większość z nich jest autorstwa artystów z Krakowa, będących znajomymi inwestorki.
W projekcie uwagę zwraca także kuchnia, której projektantka nadała unikatowy charakter, zachowując jej spójność z pozostałą częścią pokoju dziennego. Zabudowa meblowa została wykonana z płyty lakierowanej, z kolei blaty zrobiono z drewna dębowego. Za realizację projektu odpowiada jeden z warszawskich stolarzy. Mebel świetnie komponuje się z podłużnymi, brązowymi płytkami na ścianie, które zastosowano też w łazience.
Zobacz także:
Szukasz inspiracji?
Sprawdź LABEL 58 – „Scenografia dla wyobraźni – na tropie architektury znanej z dużego i małego ekranu” oraz & Living 27 – „Kolory Europy”!