W otoczeniu zieleni i oryginalnych form. Mieszkanie w Łodzi projektu pracowni gusta
Mieszkanie w Łodzi o powierzchni 66 m2, które dziś Wam prezentujemy, znajduje się na 6. piętrze nowego budynku wielomieszkalnego. „Należy do niego duży balkon, z którego rozpościera się widok na park. Założeniem, które od początku wytyczało kierunek działań od strony estetyki, było wciągnięcie tej pięknej zieleni i natury zza okien do wnętrz” – mówi Magda Szczepaniak z pracowni gusta, autorka aranżacji.
Układ mieszkania składa się ze ze strefy dziennej, w której połączono ze sobą przestrzeń wypoczynkową, kuchenną oraz biurową, oraz strefy prywatnej, czyli sypialni i łazienki. Dominujące w nim drewno, strukturalne tkaniny i spokojne kolory ziemi przełamano energetyczną pomarańczą.
Projekt został przygotowany dla jednej osoby, która miała jasno sprecyzowane wymagania co do jego funkcjonalności. Inwestor swoją pracę wykonuje hybrydowo, zatem potrzebował wygodnego i dobrze zaplanowanego miejsca pracy. Dodatkowo miało być ono łatwe w utrzymaniu porządku, co wiązało się z koniecznością zaprojektowania wielu zamkniętych przestrzeni do przechowywania. Inwestor zgłosił się do architektki długo przed oddaniem mieszkania przez dewelopera, co pozwoliło przygotować projekt uwzględniający wszystkie potrzeby i wytyczne przyszłego lokatora.
Na etapie projektu aranżacji wnętrz podjęto decyzję o wyburzeniu ściany działowej pomiędzy pokojem dziennym a gabinetem i połączeniu ich w całość. Dzięki temu udało się uzyskać większą, otwartą przestrzeń. Żeby jednak zachować work-life balance i wizualnie oddzielić funkcję pracy od wypoczynku projektantka zaproponowała zamontowanie ażurowej ściany z forniru wybarwianego na czarno.
Przestrzeń wyposażono również w obrotowy mebel RTV. W ten sposób TV może spełniać dwie funkcje – wieczorem umożliwia zrelaksowanie się przy ulubionym filmie, a po obróceniu części zabudowy urządzenie sprawdza się jako pomocny, duży ekran przy pracy. Przy pozbyciu się ściany podjęto też decyzję o przeniesieniu wejścia do gabinetu, co dało przestrzeń na zorganizowanie pojemnych szaf.
Inwestor nie spędza wiele czasu w kuchni – potrzebował jedynie miejsca na przygotowanie szybkich i niewymagających posiłków, dlatego zdecydowano się na ograniczenie przestrzeni kuchennej na korzyść powiększenia strefy wypoczynku. Mimo to w kuchni znajdziemy wszystko, co potrzebne: wnękę na ekspres do kawy, głębokie szuflady do przechowywania, cargo czy piekarnik z funkcją mikrofali. Ozdobą przestrzeni kuchennej jest zaprojektowany i wykonany na zamówienie drewniany stół. Wzrok przyciągają jego nogi o rzeźbiarskiej formie.
Projektantka zaproponowała, by część prywatna, czyli sypialnia i łazienka, były ciemniejsze niż reszta mieszkania. W sypialni kontynuowany jest motyw naturalnych materiałów. Zastosowano tu takie elementy, jak drewniana podłoga, lniana zasłona czy łupkowy fornir kamienny za zagłówkiem. Dodatkowo na frontach szaf umocowano grafitowe lustra, które optycznie powiększyły przestrzeń.
„Z kolei klimatyczna łazienka w ciemniejszych tonach to przestrzeń, w której łatwo można się zrelaksować. Odpoczynkowi sprzyja duży, wygodny prysznic, a zamknięta pralka w zabudowie meblowej i dużo miejsca do przechowywania zwiększają funkcjonalność pomieszczenia” – podkreśla Magda Szczepaniak.