W samym sercu Florencji – dom architekta Massimo Pierattellego
Ten dom urządziła przede wszystkim pasja – ta do architektury, jak i włoskiego wzornictwa. Zobaczcie jak mieszka architekt Massimo Pierattellei, który od 40 lat prowadzi we Florencji znaną pracownię architektoniczną.
Po ukończeniu Uniwersytetu we Florencji w 1979 roku Massimo Pierattelli od razu postanowił otworzyć własną pracownię architektoniczną w samym sercu tego pięknego miasta. Jego studio początkowo skupiało się na projektowaniu biur publicznych, ale z czasem zaczęły w nim powstawać także luksusowe realizacje dla klientów prywatnych oraz projekty produktów. W ślady Massimo poszli także jego synowie Andrea i Claudio.
Typowe elementy z XVI wieku charakterystyczne dla tej pięknej dzielnicy obejmują odsłonięte drewniane belki stropowe, kamienne kominki i łuki w korytarzach.
Massimo pięknie połączył tę historyczną bazę z robionymi na zamówienie elementami, jak i z ikonicznymi designerskimi meblami, sztuką i etnicznymi obiektami, nadając tym samym przestrzeni mieszkalnej wyjątkową, sugestywną osobowość skoncentrowaną na wspomnieniach i historii.
„Bycie architektem to umiejętność interpretowania rzeczywistości na swój własny, niepowtarzalny sposób” – stwierdza Massimo Pierattelli.
Wejście do domu otwiera się na dużą przestrzeń dzienną z trzema smukłymi regałami, które zostały zaprojektowane przez architekta, tak aby pięknie wyeksponować poetycką liniowość belek stropowych. Oświetlenie nadaje im odrobiny teatralnego charakteru.
Kultowa lampa podłogowa Arco firmy Flos odnalazła się tu doskonale w towarzystwie innych znanych mebli i akcesoriów takich jak sofa projektu Antonio Citterio z 1986 roku, lampa Spun Light firmy Flos, stół Cruise marki Lema oraz czarne stoły Tulip firmy Knoll zaprojektowane przez Eero Saarinena.
W całym mieszkaniu pełno jest pięknych dzieł sztuki oraz pamiątek z podróży. Są tu obrazy autorstwa Carlosa Albertosa Castellanosa i Giampaolo Talaniego, posąg konia Paolo Staccioli, a także perskie dywany.
Ściany mieszkania pokryte są wysokopolerowanym tynkiem wapiennym, który jest wykonywany jest z mieszanki żelatyny, naturalnych pigmentów i sproszkowanego marmuru. Taka oprawa tworzy genialną grę efektów świetlnych, które są podkreślone również przez inne materiały, takie jak żółty marmur ze Sieny, który znajduje się w łazience.
Oszałamiająca kuchnia została również zaprojektowana przez Massimo Pierattellego i zawiera wspaniałe, odbijające światło detale z polerowanego mosiądzu. Połączono je z granitowym blatem i drewnianymi szafkami.
I na koniec jeszcze krótki opis jadalni. Mamy tu stół Block firmy Acerbis oraz kredens Sheraton zaprojektowany przez Lodovico Acerbisa i Giotto Stoppino w 1977 roku, lampy Taccia i Toyo firmy Flos, krzesła Bea firmy Lema oraz szklaną rzeźbę ryby autorstwa Egidio Costantiniego i obraz Raffaele de Grada.