W Warszawie powstał nowy food court
Przedstawiamy najnowszy projekt NOKE Architects – nietuzinkowe miejsce na gastronomicznej mapie Warszawy, czyli FOODHALL BROWARY. Nowoczesny, kosmopolityczny street food premium w zabytkowej przestrzeni ceglanych kolebek w dawnej leżakowni Browarów Warszawskich.
Autor: RP
Zdjęcia: Nate Cook, Piotr Maciaszek, Katarzyna Osikowska-Tasz
Znany ze spektakularnych realizacji Inwestor i właściciel Browarów Warszawskich (ECHO Investment) szukali projektanta, który nie tylko okiełzna trudną przestrzeń ceglanych kolebek i pogodzi wymagania konserwatorskie z działalnością gastronomiczną, ale stworzy przestrzeń unikatową i oryginalną. Jak pogodzić ambitne plany, zaprojektować „serce Browarów Warszawskich” i stać się wzorem dla innych inwestycji tego typu w kraju i na świecie? - Lubimy tego typu, ambitne wyzwania, w których wszystkie rozwiązania muszą być uszyte na miarę - mówi Piotr Maciaszek (architekt i partner w NOKE Architects).
Celem projektantów było stworzenie wnętrza wyróżniającego się od istniejących już food court’ów. – Zależało nam na spójnym charakterze całej przestrzeni, zachowaniu jej pierwotnej prostoty i konsekwencji w designie. Chcieliśmy uniknąć przeładowania i kakofonii stylistyk – mówi Piotr Maciaszek. W 3 ceglanych kolebkach, na 1,5 tys. metrów kwadratowych powstał wyjątkowy street food premium, do którego współtworzenia będą zaproszeni najlepsi szefowie kuchni i barmani z całego świata. Architekci z NOKE rozmieścili w przestrzeni 11 industrialnych konceptów gastronomicznych ze stali nierdzewnej. Zaprojektowane na zasadzie otwartych kuchni koncepty zapraszają gości do podglądania kunsztu pracujących tu mistrzów gastronomii. Projekt dopełnia prawdopodobnie największy drink bar w Warszawie z kamiennym blatem i dekoracyjnym kandelabrem z setek szklanych płytek. Obok znajduje się kameralny wine bar z miedzianych okręgów a całość domyka chilloutowa przestrzeń ze specjalnie zaprojektowanymi lożami, której gigantyczna szklana ściana latem otwiera się na zielony dziedziniec. Nie mogło zabraknąć sceny z DJem, który weekendami będzie rozgrzewał Foodhall Browary do białego rana. - Stworzyliśmy przestrzeń wielofunkcyjną. Została zaprojektowana tak, by służyć zarówno gościom szukającym miejsca na śniadanie, czy biznesową kawę, jak i tym, którzy lubią nocne życie, zabawę i szukają najlepszego miejsca na drinki w gronie przyjaciół.
Pomiędzy konceptami gastronomicznymi projektanci stworzyli kameralne strefy z indywidualnie zaprojektowanymi meblami z litego drewna. Część z nich została wpisana w konserwatorski charakter budynku, jak stoły i ławy przytwierdzone do oryginalnych podstaw pod beczki z piwem. Całą przestrzeń przenika miedziana listwa służąca również jako źródło światła. Podkreśla ono łuki kolebek i starą, oryginalną cegłę. Skupienie na detalu wyróżnia ten projekt. Goście mogą podziwiać robione na zamówienie lampy z barwionego, lanego szkła, czy miedziane portale - przejścia do kolejnych części Foodhall’u. Na realizację czeka jeszcze sąsiadujący z kolebkami klub nocny z antresolą i dancefloorem umieszczonym na podestach.
Dzięki NOKE Architects dawna leżakownia Browarów Warszawskich zyskała nowe życie a Warszawa odzyskała kolejny, nietuzinkowy zabytek. Powstało niezwykłe miejsce spotkań, gdzie poza kuchnią z całego świata możemy rozkoszować się świetnym designem i dobrą muzyką.