Wokół wzoru i koloru. We wnętrzu tego londyńskiego domu nie ma nudy
Zaglądamy do wnętrza typowego edwardiańskiego domu we wschodnim Londynie. Mieszka tu małżeństwo z trójką małych dzieci. Renowację i aranżację tej przestrzeni właściciele powierzyli Jordanowi Cluroe i Russellowi Whiteheadowi z pracowni 2LG Studio. „Naszym zadaniem było nadanie temu dużemu domowi duszy, po tym jak przez lata stał zniszczony i niekochany” - mówią projektanci.
Jak opowiadają twórcy projektu, głównym założeniem było dopasowanie tej przestrzeni do szybkiego stylu życia rodziny oraz potrzeb trójki dorastających dzieci. Właściciele lubią też spędzać czas z dalszą rodziną i przyjaciółmi, co miało znaleźć odzwierciedlenie w aranżacji wnętrza. Architekci współpracowali już wcześniej z właścicielami tego domu – projektowali wnętrze ich pierwszego mieszkania. „Mamy silne wyczucie ich gustów i chcieliśmy rozwinąć tę stylistykę w ich nowym domu” - wspomina Jordan Cluroe.
Oryginalne historyczne elementy wnętrza zostały zachowane, towarzyszą im również nowoczesne akcenty. Przestrzeń miała być minimalistyczna, by pozostawić miejsce na wypełnienie jej życiem rodzinnym. Charakteru nadaje jej odważna kolorystyka i wzory. Architekci wprowadzili do wnętrza motyw kół i falujących kształtów, które zestawili z oryginalnymi, zdobnymi sztukateriami.
Nie tylko wzory są ważne w tej aranżacji. „Kolory są kluczowym elementem atmosfery i tożsamości tego domu. Wyzwalają poczucie śmiałości i dowcipu. Tworzą przyjazną atmosferę tuż po przekroczeniu progu” - mówi Russell Whitehead.
Architekci połączyli w tym wnętrzu cukierkowy i kalaminowy róż (popisowy kolor 2LG Studio), z błękitem, który robi się ciemniejszy w miarę, jak przenosimy się na górne piętro domu. Czerwień, którą zastosowano w dodatkach w salonie, strukturyzuje paletę kolorystyczną. W pokojach dziecięcych odnajdziemy również kilka odcieni zieleni. Beże i kremowe odcienie bieli są spokojną bazą dla pozostałych kolorów.
Biały marmur z bogatym, szarym żyłkowaniem, to jeden z przewodnich materiałów w tym domu. W kuchni wykończono nim wyspę kuchenną oraz blat roboczy i ścianę nad nim. Błękitna zabudowa kuchenna pochodzi z kolekcji „The Rise Collection” zaprojektowanej przez 2LG Studio.
W jadalni warto zwrócić uwagę na stół projektu 2LG Studio. Jego blat wykonano z drewnianych odpadków zatopionych w żywicy.
W salonie architekci pomalowali sufit i pas ściany pod nim różwoym kolorem. To nie tylko nawiązanie do kolorystyki dominującej w domu, ale i sposób na optyczne skorygowanie wysokości wnętrza. Sofa „Tilda” zaprojektowana przez 2LG Studio dla marki Love Your Home zyskała tapicerkę projektu Rafa Simmons, którą stworzył dla marki Kvadrat.
Na tyłach domu dobudowano nową część, w której mieści się drugi salon. Jedną ze ścian zdobią cementowe kafle z nowej kolekcji „Moire” zaprojektowanej przez 2LG Studio dla marki Maitland and Poate. Płytki zgrane są kolorystycznie z różowym pufem „Boa Pouf” zaprojektowanym przez Sabinę Marcelis dla marki Hem oraz dywanem projektu 2LG Studio.
W holu i na klatce schodowej ściany wyłożono ręcznie drukowaną tapetą. Falujący wzór narysował Russell Whitehead z 2LG Studio, a tapetę wyprodukowało zaprzyjaźnione Custhom Studio. Ten motyw już od progu zapowiada, że w tym wnętrzu nie ma nudy.
Sypialnie na piętrze powtarzają kolorystykę i wzory obecne w strefie dziennej domu.
Pokoje dziecięce to jedyne odstępstwo kolorystyczne w tym wnętrzu – rządzi tam zieleń - od jasnej miętowej, po ciemny morski odcień.
Szafki łazienkowe zrobiono z resztek drewna sosnowego oraz plastikowych elementów. Nad wanną zastosowano taflę niebieskiego lustra, która odbija ścianę pokrytą błękitnymi kafelkami.
Pracownię 2LG Studio założyli w Londynie Jordan Cluroe i Russell Whitehead. Zajmują się projektowaniem wnętrz i wzornictwem, są również autorami książki „Making Living Lovely: Free Your Home with Creative Design”.
Zobacz także:
Szukasz inspiracji?
Sprawdź LABEL 60 – „Rewolucyjne i rewelacyjne lata 60. XX wieku” i &LIVING 28 – „Najpiękniejsze wille i kameralne hotele w Europie”!