Wśród zieleni
Zieleń wycisza, uspokaja, pozwala poczuć się bliżej natury. W tym wnętrzu dominuje, ale jest też wyznacznikiem najważniejszych stref. Autorami tej klimatycznej aranżacji są Anna Struska i Henryk Struski z biura projektowego 8486, a projekt zdobył III miejsce w ogólnopolskim konkursie Wnętrze Roku Pfleiderer.
Artykuł sponsorowany
Autor: MP
Zdjęcia: Wnętrze domu jednorodzinnego, 8486 Architekci Henryk Struski; Dekory Pfleiderer użyte w realizacji: U19008 Labrador
Dom jednorodzinny w Katowicach – kostka z lat 70. XX wieku. Na śląskich osiedlach sporo jest takich budynków, jednak ten dom całkowicie przełamuje schematy. Zasługą tego jest nieszablonowe myślenie architektów z biura projektowego 8486. Dom przeszedł bowiem gruntowną przebudowę – pogłębiono poziom parteru, dzięki czemu pomieszczenia nabrały większej przestrzeni, ale też dobudowano w części parteru dodatkową powierzchnię (prawie 40 m2), która przeznaczona została na jadalnię. Niezwykle ciekawym elementem jest zamontowany tuż nad jadalnią świetlik stropowy – ma od dokładnie te same wymiary co stół i fantastycznie go doświetla. To jedno z ulubionych miejsc inwestorów, szczególnie, że tuż obok jadalni znajduje się wielkoformatowe okno, pozwalające w pełni podziwiać ogród na zewnątrz.
Bliskość natury
Aranżacja wnętrza jest połączeniem minimalizmu z współczesną funkcjonalnością. Nietrudno zauważyć, że granice między tym, co na zewnątrz, a wnętrzem domu, niejako się zacierają. Ogród, który otacza budynek jest jak na wyciągnięcie ręki, również kolorystyka pomieszczeń mocno nawiązuje do otaczającej natury. Architekci wybrali jeden kolor przewodni, a jest nim dekor Labrador U19008 z kolekcji Mood Stories firmy Pfleiderer. Dekor ten występuje na parterze domu w różnych konfiguracjach i nadaje aranżacji przytulny, sprzyjający odpoczywaniu klimat.
„Jednym z charakterystycznych elementów wnętrza jest boks meblowy w kolorze butelkowej zieleni. Ukryto w nim zespół pomieszczeń pomocniczych tj. mniejsza łazienka, kotłownia, spiżarnia. Jednocześnie, w zieloną ścianę wkomponowano garderobę, strefy wejścia oraz część zabudowy mebli kuchennych, a także szafę i regał salonu. Dzięki temu szereg mebli stałej zabudowy zostały zintegrowane w jedną całość” – mówi Henryk Struski.
Siła detali
Barwa zielona gra we wnętrzu pierwsze skrzypce, zmienia się to dopiero w kuchni, gdzie zbudowano wyspę w złotym kolorze. To jeden z najciekawszych akcentów we wnętrzu, który wabi oko i sprawia, że kuchnia prezentuje się bardzo stylowo. Nad wyspą wisi różowy, wykonany na specjalnie zamówienie okap. On również jest nietypowym elementem aranżacji – wyróżnia się, ale jednocześnie wspaniale komponuje się z wszechobecną zielenią. To właśnie detale są siłą tej minimalistycznej aranżacji wnętrza. Skrupulatnie dopasowane, nadają całości doskonały smak.
„Aby stworzyć ciekawy charakter wnętrza, postanowiliśmy zachować istniejące elementy pierwotnego domu. Pozostawiona została skośnie usytuowana ściana przy drzwiach wejściowych do budynku. Na ścianach odkryto cegłę, a powierzchnia sufitu zyskała wyjątkową strukturę – po skuciu tynków pozostawiono w pełni odkryty strop z pustaków. W zamierzeniu chcieliśmy wyraźnie wskazać, która z części domu jest pierwotna, a która stanowi nową rozbudowę” – podkreśla Anna Struska.
Zdobywca nagród
Stara kostka po metamorfozie zupełnie nie przypomina już smutnego domu sprzed lat, dziś jest nowoczesnym, zgodnym z trendami budynkiem, który w pełni odpowiada na potrzeby domowników. Architekci z biura projektowego 8486 postanowili zaprezentować swój projekt szerzej i zgłosili go do prestiżowego konkursu Wnętrze Roku Pfleiderer. Aranżacja zachwyciła jury - pomysłowością oraz kreatywnym wykorzystaniem jednej barwy na tak dużej przestrzeni. Projekt zdobył trzecie miejsce, znajdując się tym samym w pierwszej trójce najlepszych projektów w konkursie.
Więcej informacji można znaleźć na stronie wnetrzeroku.pl oraz pfleiderer.pl.