„Zróżnicowanie i balans pomiędzy skrajnościami”. W warszawskim mieszkaniu modelki Marty Dyks

Jako modelka o międzynarodowej sławie ma na koncie kontrakty z największymi domami mody. Jako aktywistka angażuje się w kwestie związane z prawami kobiet, zdrowiem i ochroną środowiska. Mieszkała w Paryżu, Nowym Jorku i Los Angeles. Nam opowiada o tym, jak stworzyła oazę spokoju w samym sercu Warszawy, jak ważną wartością jest różnorodność́ oraz jak zachować́ życiowy balans.

Autor: PM

Zdjęcia: Zasoby Studio; stylizacja: JAM Kolektyw

https://omnires.com/pl/stories

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Zawód, który wykonujesz, wymaga częstych zmian, określonego stylu życia. Jak wygląda Twój dzień?

W moim życiu nie ma rutyny. Każdy dzień wygląda inaczej. Pracuję w branży mody, wróciłam też na studia na uniwersytecie. Rozkład dnia zależy więc od zobowiązań zawodowych i uczelnianych. Wstaję o rożnych porach, jestem w różnych miejscach. Jedyną stałą rzeczą̨ jest to, że bardzo dbam o sen – nie tylko ilość, ale też jakość snu. To jeden z moich priorytetów. Jestem też wegetarianką. Moje życie jest dynamiczne, wymaga elastyczności, ale też pewnego rodzaju dyscypliny i organizacji. Ten styl życia bardzo mi odpowiada i jest adekwatny do moich potrzeb.

Twoje mieszkanie mieści się w centrum Warszawy. Dużo czasu w nim spędzasz?

Od czasu pandemii tak. Wtedy wróciliśmy do Warszawy. Teraz spędzam tutaj więcej czasu. To mieszkanie stało się moją
bazą, z której wyjeżdżam i do której wracam. Przynajmniej na razie.

Centrum miasta to niewątpliwie miejsce tętniące życiem. Czy dlatego wybrałaś tę lokalizację?

Nie wyobrażam sobie mieszkania w miejscu odludnym. Potrzebuję kontaktu z ludźmi. Ludzie są dla mnie bardzo ważni, pod każdym względem. Spędzanie czasu z ludźmi, rozmawianie z przypadkowymi osobami na ulicy to moje hobby i coś, co bardzo podnosi moją jakość życia. Mieszkanie w centrum mi to umożliwia. W innych dzielnicach ludzie są bardziej zagonieni, jadą z miejsca do miejsca. Brak jest przypadkowych spotkań czy pogaduszek. Wbrew temu, co sądzi się o Śródmieściu, jest tu bardzo lokalnie. My, mieszkańcy, rozpoznajemy się nawzajem, machamy sobie z drugiej strony ulicy, panie w sklepach mnie znają, tworzą się relacje. Wiele czerpię z tych spotkań.

Mieszkałaś w Paryżu, w Nowym Jorku. Co dały Ci te doświadczenia?

Najbardziej fascynuje mnie różnorodność, jakiej doświadcza się w tych miastach. Ich dzielnice nie są̨ homogeniczne. Spotyka się ludzi z różnych grup społecznych, o różnym poziomie finansowym i stylu życia. Tak prozaiczna rzecz, jak spotykanie ludzi na ulicach może nam uświadomić, że istnieją osoby o innych potrzebach od naszych. Jeśli widzimy niepełnosprawnych, zaczynamy myśleć o tym, że potrzebują konkretnych rozwiązań́. Miasto też musi być zbudowane dla nich. Wielkie miasta uczą wrażliwości, pokory i sprowadzają na ziemię. Myślę, że tego potrzeba w mojej branży, w której bardzo łatwo jest „odlecieć”. Zamknąć się, odizolować, żyć w otoczeniu pięknych rzeczy, dużych pieniędzy i przekonaniu o swojej świetności. Odłączyć się od prawdziwego życia i świata. Choć piękne rzeczy, mieszkania i design są dla mnie istotne, pilnuję, żeby się w tym nie zatracić.

Czy mieszkanie w tak gwarnym miejscu nie bywa męczące?

Mieszkanie w centrum pozwala na zachowanie idealnego balansu pomiędzy ekstrawertyczną i introwertyczną stroną mojej natury. Zaspokaja zarówno potrzebę bycia z ludźmi, jak i pobycia w samotności. Moje życie towarzyskie dzieje się poza domem. Mieszkanie daje mi raczej wyciszenie.

Na pewno nie jest to dom otwarty, w którym odbywają się imprezy, przez który wciąż przetaczają się ludzie. Mieszkanie jest moją oazą, miejscem, gdzie mogę odpocząć, wyczyścić myśli, zregenerować się fizycznie. Znajduję w nim spokój. Jeśli jestem zmęczona, przebodź cowana, mogę się schować, jak w jaskini. Jednak wystarczy, że wyjdę z kamienicy i tam już jest życie. W kilka sekund mogę zrobić „switch” i znaleźć się w tłumie, wśród ludzi i korzystać z tego co miasto ma do zaoferowania. To mi daje poczucie wolności.

Świadomie wybrałaś mieszkanie z historią, w starej kamienicy?

Mieszkanie kupiliśmy od spadkobierców jego pierwszej i jedynej lokatorki. Ta pani tutaj założyła rodzinę, urodziła dzieci, przeżyła śmierć męża, zanim sama odeszła. Jej dzieciom sprzedaż nie przyszła łatwo. Trudno im było rozstać się z tym mieszkaniem. Zależało im, żeby trafiło w ręce kogoś, kto będzie o nie dbał. To, że ktoś tutaj spędził niemal całe swoje życie i był z tym miejscem tak emocjonalnie związany, miało dla mnie duże znaczenie. Oglądaliśmy sporo mieszkań i to wcale nie było idealne, ale kiedy do niego weszliśmy, od razu wiedzieliśmy, że to jest to, czego poszukujemy. W przypadku nawet pięknych mieszkań w nowych, pustych budynkach nie było tych emocji.

Wiele rzeczy zostało tutaj zmienionych, ale widać też stare elementy, jak podłoga czy ściana. Czym kierowałaś się przy
decyzjach remontowych?

Chociaż nie określiłabym siebie jako tradycjonalistki, bardzo cenię rzemiosło i uważam, że należy dbać o rzeczy. Jest to dla mnie bardzo ważne. Podążanie z duchem czasu nie wyklucza zachowania pewnych technik i elementów otoczenia. Będąc w Wiedniu z oszołomieniem obserwowałam tamtejsze podejście do architektury. Nowoczesne elementy w budynkach czy wnętrzach wprowadza się z poszanowaniem tego, co już zostało zrobione. Bo jeśli coś jest piękne i spełnia swoją funkcję, nie trzeba tego zmieniać. Tak było z podłogą i ścianą w tym mieszkaniu. Nie miałam potrzeby robić nowych, jeśli mogłam zachować już istniejące i dopisać dalszy ciąg ich historii.

Dużo podróżujesz. Czy przywozisz z tych podróży jakieś przedmioty? Otaczasz się pamiątkami?

Niewiele mam rzeczy materialnych, z którymi jestem sentymentalnie związana. Nie buduję emocjonalnych relacji z
przedmiotami, choć o nie dbam. Może to miałam w sobie zawsze, a może wykształciłam na skutek potrzeby, bo przecież często zmieniałam adresy.

Szybko i łatwo adaptuję się do nowych miejsc, nie potrzebuję do tego przedmiotów. Ale to jak wyglądają̨ i jaką funkcję ze sobą niosą̨ jest dla mnie ważne. Zdarzyło mi się̨ przywieźć kilka rzeczy z podroży, ale gdybym miała je spakować do pudła i komuś oddać, zrobiłabym to bez zawahania. Inwestuję we wspomnienia. Kolekcjonuję je w głowie i w sercu. Najważniejsze są̨ znajomości, relacje, wydarzenia, a nie to, co fizycznie mam. Te pamiątki z kolei boję się stracić.

Wspomniałaś o funkcji. Czy są tu przedmioty, które pełnią ważną funkcję w Twoim codziennym życiu?

Tak i zazwyczaj są̨ to nietypowe rzeczy. Łączą̨ je dwie kwestie – to, na ile są̨ funkcjonalne i to, jak wyglądają̨. Są̨ to najważniejsze przedmioty codziennego użytku, jak bateria kuchenna OMNIRES SWITCH z filtrem. Kwestia wody jest dla mnie bardzo istotna. I tu wracamy do ludzi. Dostęp do wody to coraz większy problem na świecie.

Mam doświadczenia z podróży do różnych miejsc, gdzie nie wszyscy mają dostęp do czystej wody, wody pitnej. Dlatego codziennie naprawdę doceniam fakt, że tę wodę mam. O wodę i jej jakość należy dbać. Poza tym picie wody jest, poza snem, jedynym stałym elementem mojego dnia, niezależnie od tego, co się w moim życiu aktualnie dzieje.

Innymi ważnymi dla mnie przedmiotami są kanapa i łóżko. Kanapa, niezależnie od tego, jak pięknie wygląda, musi być też funkcjonalna, wygodna, musi pomieścić określoną liczbę przyjaciół czy członków rodziny. Natomiast łóżko jest miejscem, w którym regeneruję nie tylko ciało, ale też myśli. Muszę się dobrze wyspać. Te dwa meble zabraliśmy z poprzedniego mieszkania. Wszystkie wspomniane rzeczy łączą doskonały wygląd z jakością i funkcjonalnością. Dla mnie wszystkie te cechy muszą być na tym samym poziomie.

Angażujesz się w sprawy związane ze środowiskiem. Czy planując rozwiązania do domu też myślałaś o tych kwestiach?

W przypadku mieszkania w kamienicy nie można zastosować tych wszystkich sprzyjających środowisku rozwiązań, które są możliwe przy budowie domu wolnostojącego i czynią̨ budynek nieemisyjnym. Dlatego mogliśmy skupić się̨ jedynie na dobrym przemyśleniu kwestii wyposażenia i wykończenia wnętrza. Chcieliśmy, żeby było ponadczasowe. Potrzeba nadążania za trendami sprawia, że po trzech latach meble chciałoby się̨ wymienić, co jest niepotrzebnym generowaniem odpadów. Tego chcieliśmy uniknąć.

Masz całą masę książek. Lubisz czytać?

Lubię czytać papierowe książki. O ile uwielbiam nowoczesną technologię w innych aspektach, to w temacie książek ciężko jest mi się do niej przekonać. Lubię czuć papier. W domu byłam uczona, że książkę trzeba wyjątkowo szanować, że nie można kłaść książek na podłogę, rzucać nimi, że muszą być takie... idealne. Totalnie się̨ z tym nie zgadzam! Teraz jako dorosła osoba uważam, że najlepsze, co może się̨ książce zdarzyć́ to to, że jest sponiewierana, że z nami podróżuje, czasami się̨ zabrudzi, wyleje się̨ na nią̨ trochę̨ wina lub kawy, wpadnie do niej piasek, czy zagnie okładka. Najlepsze książki, które mam, są̨ naprawdę mocno naznaczone. Książka, jest nośnikiem nie tylko wartościowej treści, ale też czasu, zdarzeń. Wiem, jaką książkę czytałam, lecąc kilka lat temu z Nowego Jorku do Sztokholmu, z przesiadką w Londynie. I wiem, że mogę do niej wrócić. Dzięki książkom mogę odtworzyć zapach, przypomnieć sobie wakacje. Przedmioty powinny żyć z nami, a nie obok nas. To jest dla mnie najważniejsze. Nie wyobrażam sobie życia po to, żeby służyć przedmiotom. Służę tylko mojemu psu (śmiech – przyp. red.).

Wspominałaś, że to mieszkanie Cię uspokaja. Masz jakieś specjalne przedmioty, które pomagają Ci się wyciszyć?

Tak, mam takie drewniane... kamienie, z których układa się wieżę. Skupianie się na tym jest formą medytacji. Nie jest
stymulujące. Czytanie książki również pochłania, ale w inny sposób. Często angażuje emocje. A kiedy zdarza się dzień pełen emocji właśnie, aktywności, spotkań, kiedy jestem przestymulowana hałasem, potrzebuję to zrównoważyć. Wtedy układanie tych drewnianych kamyczków mnie uspokaja i wycisza. Pozwala mi też wrócić do dzieciństwa.

Kiedy byłam mała, rodzice dawali mi zwykłe kurze jajka, abym próbowała postawić je w pionie – kiedy się bardzo na tym skupimy i popracujemy trochę nad wyważeniem i znalezieniem środka ciężkości, jest to możliwe. Rodzice proponowali mi taką formę zabawy, żebym nauczyła się panować nad irytacją. Jako dziecko bardzo szybko się irytowałam, brakowało mi cierpliwości. Ale byłam też ambitna, więc chciałam, żeby mi się̨ udało i wiedziałam, że frustracja w tym nie pomaga.

Żyjesz intensywnie, co najbardziej pomaga Ci utrzymać zdrowy tryb życia?

Nie mam obsesji na tym punkcie, ale staram się̨ zachować balans. Najważniejsze dla zdrowia jest nawadnianie, sen, wartościowa dieta i ruch. To jest absolutny fundament. Jeśli nie wysypiamy się odpowiednio, jeśli nie nawadniamy organizmu i nie odżywiamy go od środka to trudno jest rozmawiać o tym, jak zadbać o zdrowie fizyczne, psychiczne czy kwestie urodowe. Nawet najlepszy krem nie zastąpi nam wody, snu, ani zdrowej i zróżnicowanej diety. To są dla mnie bardzo ważne rzeczy. Tym bardziej, że muszę na siebie uważać́ nie tylko ze względu na pracę, ale także ze względu na chorą tarczycę i depresję, którą miałam w przeszłości.

Jak podsumowałabyś swoje życie w tym miejscu?

Zróżnicowanie i balans pomiędzy skrajnościami. Równowaga rozumiana nie jako spokój i bycie pośrodku, ale jako suma przeciwieństw. Lubię być sama i uwielbiam przebywać z ludźmi. Podobnie jest z jedzeniem. We wszystkich obszarach najważniejszy jest balans, rozumiany jako swoboda wyboru pomiędzy rożnymi możliwościami.

Materiał powstał w ramach kampanii "OBJECTS THAT ENHANCE MY LIFE | OMNIRES SWITCH". To inspirujące historie ludzi, którzy są równie wyjątkowi jak miejsca, w których żyją, pracują i tworzą. Miejsca, które odzwierciedlają ich tożsamość i duszę. Każda z tych historii opowiada o człowieku i przedmiotach odgrywających ważną rolę w jego życiu. Opowiada o codziennych detalach, które tworzą magiczne chwile i wspomnienia. Te na pierwszy rzut oka zwyczajne rzeczy, wprowadzają subtelne, ale istotne zmiany. Pokazują, jak styl życia łączy funkcjonalność z pięknem, podkreśla znaczenie indywidualnych preferencji oraz wspomnień. To, czym się otaczamy ma wpływ na to, jak się czujemy.

Zobacz także:

 

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.