Architektura DIY od IKEA

Współczesny świat stawia czoła wielu wyzwaniom związanym z postępującym kryzysem klimatycznym. Pandemia i lockdown dodatkowo uświadomiły nam, jak istotne dla funkcjonowania społeczeństwa jest dbanie o środowisko naturalne. W końcu nie tylko umożliwia ono życie na Ziemi, ale także sprawia, że jest ono przyjemniejsze. Mając to na uwadze, IKEA podjęła działania, których celem jest rozpoczęcie dyskusji nad współczesną relacją ludzi z naturą. Szczególnie istotne okazały się dwie z podstawowych zasad stanowiących filar działalności marki – „Democratic Design” („Demokratyczny Dizajn”) i „flat packing” („pakowanie na płasko”).

Autor: JS

Zdjęcia: materiały prasowe

https://www.ikea.com/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

10 dni na zmianę świata

W marcu 2022 roku marki IKEA Retail Sweden i Ingka Group ogłosiły globalny konkurs dla młodych projektantów. Zadanie polegało na zaprojektowaniu niedrogich i ekologicznych przestrzeni rekreacyjnych-schronień, dopasowanych do natury. Celem konkursu było zachęcenie uczestników i odbiorców ich projektów do refleksji nad swoim stosunkiem do przyrody oraz stworzenie rozwiązań sprzyjających połączeniu z naturą. Wyzwaniem był czas – projektanci mieli wykonać zadanie w ciągu 10 dni.

W organizacji konkursu udział wzięły uniwersytety: École Cantonale d'art de Lausanne (ECAL), Królewska Duńska Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet w Lund i Massachusetts Institute of Technology (MIT). W skład jury weszli: Marcus Fairs, założyciel i redaktor naczelny Dezeen, przewodniczący jury, Anupama Kundoo, indyjska architektka i profesorka, Nelly Ben Hayoun, francuska projektantka, artystka i filmowczyni, Marcus Engman, dyrektor ds. finansowych z Ingka Group oraz Nikoline Dyrup Carlsen, architekt i założyciel Spacon & X.

Przyroda jest dla wszystkich

„Celem konkursu jest uzyskanie nowych perspektyw na rolę, jaką przyroda odgrywa w życiu ludzi oraz stworzenie dyskusji o tym, jak dzisiaj tę rolę postrzegamy i jak można rozwijać tę relację w naszych domach i miastach w przyszłości” – mówi Marcus Fairs. „Uczestnikom zlecono zaprojektowanie swoich propozycji w oparciu o te same zasady, na jakich IKEA projektuje wszystkie swoje produkty – co nazywamy Demokratycznym Dizajnem. Oznacza to równowagę między pięcioma aspektami, którymi są funkcja, forma, jakość, trwałość i niska cena” – dodaje Marcus Engman, Chief Creative Officer w Ingka Group. 

Z tego względu jednym z wymogów konkursu było udostępnienie prac w kodzie „open source” („otwarty format”). Wszystkie zwycięskie projekty są udostępnione dla każdego do pobrania za darmo, co umożliwia zbudowanie i korzystanie z konstrukcji w każdym miejscu na świecie – podobnie jak z produktów IKEA. Atutem tego zabiegu jest także możliwość dokonania modyfikacji projektów w celu dostosowania ich do swoich potrzeb i lokalizacji.

Kolejnym wymaganiem projektu była możliwość zapakowania go na płasko. Ten charakterystyczny dla IKEA sposób pakowania zrewolucjonizował niegdyś rynek meblarski, umożliwiając łatwe przetransportowanie elementów produktu w dowolne miejsce. Kwestia ta ma również niemałe znaczenie z punktu widzenia zasad zrównoważonego rozwoju – w ten sposób zużywa się mniej materiału niż przy tradycyjnym pakowaniu wielkoformatowych mebli. Podobne założenie towarzyszy pracom powstałym w wyniku konkursu.

Powrót do natury

Ostatecznie pierwsze miejsce w konkursie przyznano Marcusowi Badmanowi (Szwecja) za projekt „Returning to nature” („Powracanie do natury”), na który składa się ścieżka, most i schronienie o strukturze przypominającej szyszkę.

Projektant stworzył drewnianą konstrukcję umożliwiającą jej użytkownikowi wytworzenie rytuału nawiązywania relacji z przyrodą. Do budynku prowadzi drewniana ścieżka, która pozwala głęboko doświadczyć piękna okolicznej natury. Do środka budynku wchodzi się po schodkach, które jednocześnie mogą służyć za zewnętrzne miejsce służące do relaksu. Wewnątrz konstrukcji można bezpiecznie można spędzić noc, wsłuchując się w odgłosy dzikiej przyrody, aby rano opuścić schronienie i powrócić do natury.

Drugie miejsce otrzymała Emma Jurczynsk (Stany Zjednoczone Ameryki) za projekt „Tree House” („Domek na drzewie”). To konstrukcja nawiązująca do idei domku za drzewie, czyli popularnego dziecięcego marzenia. W przeciwieństwie jednak do klasycznego domku, budynek autorstwa Emmy nie wymaga mocowania go na drzewie – można go wybudować w każdym miejscu. Do realizacji projektu używa się drewnianych desek, których forma pozwala na ponowne użycie po rozebraniu budynku.

Trzecią nagrodę otrzymał Otis Sloan Brittain za projekt „Cork Loop” („Korkowa pętla”). To kompaktowa i lekka konstrukcja modułowa, wykonana z korka i drewna, łatwa w transporcie i konfiguracji. Jej oryginalna forma umożliwia korzystanie z niej w dowolny sposób, ograniczony jedynie wyobraźnią. Przykładowo może być wykorzystywana jako ławka z daszkiem, idealne miejsce do odpoczynku po długiej, wyczerpującej wędrówce, akcesorium do zabawy, element ogrodzenia, leżak czy miejsce do ćwiczeń.

 

Ponadto wyróżniono projekty: „Poruous” autorstwa Jonasa Swienty’ego Andersena i Simona Strøyera (Dania), „Weavers House” Anny Tachado i Iana Alcazara  (Filipiny/Australia) oraz „Thorpe” Nicholasa Davine’a, Jespera Olehna i Declana Ericksena (Dania).

Las w mieście

Zwycięskie projekty zostały wyprodukowane i zaprezentowane na wystawie „Re:imagining the future nature of outdoor living” („Ponowne wyobrażenie sobie przyszłości natury życia na zewnątrz”), zorganizowanej przez IKEA w ramach H22 City Expo w Helsingborgu w Szwecji. To trwające od 30 maja do 3 lipca 2022 roku wydarzenie organizowane przez miasto na rzecz innowacji i zrównoważonego rozwoju miast Skandynawii.

Nie mniej od architektonicznych eksponatów, ważne było ich otoczenie. Konstrukcje postawiono na obszarze zwanym SKOGEN, zaaranżowanym przez IKEA we współpracy z pracownią architektoniczną Spacon & X. Teren znajduje się w dzielnicy Oceanhamnen, tuż obok hali Magasin 405, skąd rozciąga się zachwycający widok na cieśninę Öresund.

Znajduje się tu swego rodzaju mobilny las przenośny, czyli ponad sto wypożyczonych od miasta drzew, które zamieniły betonowy skrawek przestrzeni w zieloną oazę. To sposób na szybkie zazielenianie przestrzeni, przy uwzględnieniu wysokich kosztów i długiego czasu wymaganych przy sadzeniu roślinności w standardowy sposób.

Tym samym IKEA nie tylko przypomniała o wadze zapobiegania skutkom kryzysu klimatycznego. Uświadomiła również, że działania te może i powinien podjąć każdy, bez względu na miejsce zamieszkania czy status materialny. W końcu natura rozwinie się tam, gdzie jej pozwolimy – z korzyścią zarówno dla ludzi, jak i całej planety.

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Mieszkania w starych kamienicach Wnętrza

Mieszkania w starych kamienicach

Stare kamienice to jeden z naszych ulubionych tematów. Wysokie sufity, sztukaterie, zabytkowy parkiet – czego chcieć więcej? Takiej przestrzeni niewiele potrzeba by wyglądała naprawdę spektakularnie.

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.