Architektura DIY od IKEA

Współczesny świat stawia czoła wielu wyzwaniom związanym z postępującym kryzysem klimatycznym. Pandemia i lockdown dodatkowo uświadomiły nam, jak istotne dla funkcjonowania społeczeństwa jest dbanie o środowisko naturalne. W końcu nie tylko umożliwia ono życie na Ziemi, ale także sprawia, że jest ono przyjemniejsze. Mając to na uwadze, IKEA podjęła działania, których celem jest rozpoczęcie dyskusji nad współczesną relacją ludzi z naturą. Szczególnie istotne okazały się dwie z podstawowych zasad stanowiących filar działalności marki – „Democratic Design” („Demokratyczny Dizajn”) i „flat packing” („pakowanie na płasko”).

Autor: JS

Zdjęcia: materiały prasowe

https://www.ikea.com/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

10 dni na zmianę świata

W marcu 2022 roku marki IKEA Retail Sweden i Ingka Group ogłosiły globalny konkurs dla młodych projektantów. Zadanie polegało na zaprojektowaniu niedrogich i ekologicznych przestrzeni rekreacyjnych-schronień, dopasowanych do natury. Celem konkursu było zachęcenie uczestników i odbiorców ich projektów do refleksji nad swoim stosunkiem do przyrody oraz stworzenie rozwiązań sprzyjających połączeniu z naturą. Wyzwaniem był czas – projektanci mieli wykonać zadanie w ciągu 10 dni.

W organizacji konkursu udział wzięły uniwersytety: École Cantonale d'art de Lausanne (ECAL), Królewska Duńska Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet w Lund i Massachusetts Institute of Technology (MIT). W skład jury weszli: Marcus Fairs, założyciel i redaktor naczelny Dezeen, przewodniczący jury, Anupama Kundoo, indyjska architektka i profesorka, Nelly Ben Hayoun, francuska projektantka, artystka i filmowczyni, Marcus Engman, dyrektor ds. finansowych z Ingka Group oraz Nikoline Dyrup Carlsen, architekt i założyciel Spacon & X.

Przyroda jest dla wszystkich

„Celem konkursu jest uzyskanie nowych perspektyw na rolę, jaką przyroda odgrywa w życiu ludzi oraz stworzenie dyskusji o tym, jak dzisiaj tę rolę postrzegamy i jak można rozwijać tę relację w naszych domach i miastach w przyszłości” – mówi Marcus Fairs. „Uczestnikom zlecono zaprojektowanie swoich propozycji w oparciu o te same zasady, na jakich IKEA projektuje wszystkie swoje produkty – co nazywamy Demokratycznym Dizajnem. Oznacza to równowagę między pięcioma aspektami, którymi są funkcja, forma, jakość, trwałość i niska cena” – dodaje Marcus Engman, Chief Creative Officer w Ingka Group. 

Z tego względu jednym z wymogów konkursu było udostępnienie prac w kodzie „open source” („otwarty format”). Wszystkie zwycięskie projekty są udostępnione dla każdego do pobrania za darmo, co umożliwia zbudowanie i korzystanie z konstrukcji w każdym miejscu na świecie – podobnie jak z produktów IKEA. Atutem tego zabiegu jest także możliwość dokonania modyfikacji projektów w celu dostosowania ich do swoich potrzeb i lokalizacji.

Kolejnym wymaganiem projektu była możliwość zapakowania go na płasko. Ten charakterystyczny dla IKEA sposób pakowania zrewolucjonizował niegdyś rynek meblarski, umożliwiając łatwe przetransportowanie elementów produktu w dowolne miejsce. Kwestia ta ma również niemałe znaczenie z punktu widzenia zasad zrównoważonego rozwoju – w ten sposób zużywa się mniej materiału niż przy tradycyjnym pakowaniu wielkoformatowych mebli. Podobne założenie towarzyszy pracom powstałym w wyniku konkursu.

Powrót do natury

Ostatecznie pierwsze miejsce w konkursie przyznano Marcusowi Badmanowi (Szwecja) za projekt „Returning to nature” („Powracanie do natury”), na który składa się ścieżka, most i schronienie o strukturze przypominającej szyszkę.

Projektant stworzył drewnianą konstrukcję umożliwiającą jej użytkownikowi wytworzenie rytuału nawiązywania relacji z przyrodą. Do budynku prowadzi drewniana ścieżka, która pozwala głęboko doświadczyć piękna okolicznej natury. Do środka budynku wchodzi się po schodkach, które jednocześnie mogą służyć za zewnętrzne miejsce służące do relaksu. Wewnątrz konstrukcji można bezpiecznie można spędzić noc, wsłuchując się w odgłosy dzikiej przyrody, aby rano opuścić schronienie i powrócić do natury.

Drugie miejsce otrzymała Emma Jurczynsk (Stany Zjednoczone Ameryki) za projekt „Tree House” („Domek na drzewie”). To konstrukcja nawiązująca do idei domku za drzewie, czyli popularnego dziecięcego marzenia. W przeciwieństwie jednak do klasycznego domku, budynek autorstwa Emmy nie wymaga mocowania go na drzewie – można go wybudować w każdym miejscu. Do realizacji projektu używa się drewnianych desek, których forma pozwala na ponowne użycie po rozebraniu budynku.

Trzecią nagrodę otrzymał Otis Sloan Brittain za projekt „Cork Loop” („Korkowa pętla”). To kompaktowa i lekka konstrukcja modułowa, wykonana z korka i drewna, łatwa w transporcie i konfiguracji. Jej oryginalna forma umożliwia korzystanie z niej w dowolny sposób, ograniczony jedynie wyobraźnią. Przykładowo może być wykorzystywana jako ławka z daszkiem, idealne miejsce do odpoczynku po długiej, wyczerpującej wędrówce, akcesorium do zabawy, element ogrodzenia, leżak czy miejsce do ćwiczeń.

 

Ponadto wyróżniono projekty: „Poruous” autorstwa Jonasa Swienty’ego Andersena i Simona Strøyera (Dania), „Weavers House” Anny Tachado i Iana Alcazara  (Filipiny/Australia) oraz „Thorpe” Nicholasa Davine’a, Jespera Olehna i Declana Ericksena (Dania).

Las w mieście

Zwycięskie projekty zostały wyprodukowane i zaprezentowane na wystawie „Re:imagining the future nature of outdoor living” („Ponowne wyobrażenie sobie przyszłości natury życia na zewnątrz”), zorganizowanej przez IKEA w ramach H22 City Expo w Helsingborgu w Szwecji. To trwające od 30 maja do 3 lipca 2022 roku wydarzenie organizowane przez miasto na rzecz innowacji i zrównoważonego rozwoju miast Skandynawii.

Nie mniej od architektonicznych eksponatów, ważne było ich otoczenie. Konstrukcje postawiono na obszarze zwanym SKOGEN, zaaranżowanym przez IKEA we współpracy z pracownią architektoniczną Spacon & X. Teren znajduje się w dzielnicy Oceanhamnen, tuż obok hali Magasin 405, skąd rozciąga się zachwycający widok na cieśninę Öresund.

Znajduje się tu swego rodzaju mobilny las przenośny, czyli ponad sto wypożyczonych od miasta drzew, które zamieniły betonowy skrawek przestrzeni w zieloną oazę. To sposób na szybkie zazielenianie przestrzeni, przy uwzględnieniu wysokich kosztów i długiego czasu wymaganych przy sadzeniu roślinności w standardowy sposób.

Tym samym IKEA nie tylko przypomniała o wadze zapobiegania skutkom kryzysu klimatycznego. Uświadomiła również, że działania te może i powinien podjąć każdy, bez względu na miejsce zamieszkania czy status materialny. W końcu natura rozwinie się tam, gdzie jej pozwolimy – z korzyścią zarówno dla ludzi, jak i całej planety.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.