Bar w podkrakowskim browarze i warszawskie apartamenty z międzynarodową nagrodą. W jury Daniel Libeskind i Studiopepe
Dwa projekty z Polski zostały nagrodzone w konkursie PULSE Awards. To wyróżnienie przyznawane projektantom i architektom z Europy Środkowej.
Autor: MB
Zdjęcia: ONI Studio; materiały prasowe
PULSE Awards to nagrody, które honorują projekty w kategorii architektura, wnętrza i wzornictwo. Wyróżnienia przyznawane są projektantom i architektom z obszaru Europy Środkowej - Austrii, Czech, Węgier, Polski i Słowacji. Eksperckie jury, składające się z przedstawicieli każdego kraju, pod przewodnictwem międzynarodowych liderów, ocenia innowacyjność i kreatywność nominowanych realizacji. Nagrody przyznawane są w siedmiu kategoriach - „Architektura – rekonstrukcja”, „Architektura – budynki publiczne”, „Architektura mieszkaniowa”, „Architektura Wnętrz – wnętrza publiczne”, „Architektura wnętrz – wnętrza prywatne”, „Projektowanie produktu” oraz „Projektowanie produktu – Sztuka/Eksperyment". To stosunkowo młode wyróżnienia. W maju tego roku w Ostrawie wystartowała platforma PULSE, której inauguracją była konferencja zrzeszająca najwybitniejszych twórców z regionu. W październiku w Pradze przyznano zaś po raz pierwszy PULSE Awards.
Pierwsza edycja nagrody nie obyła się bez polskich akcentów. W jury pod przewodnictwem Daniela Libeskinda w części architektonicznej znalazła się architektka i urbanistka, Monika Arczyńska, w kategorii wnętrza projekty oceniał Kacper Gronkiewicz, a projekty z obszaru dizajnu, Tomek Rygalik.
Wśród tegorocznych laureatów znalazło się wnętrze baru Taproom w Browarze Tenczynek pod Krakowem, które nagrodzono w kategorii „Architektura Wnętrz – wnętrza publiczne”. Autorami projektu są Marcin Garbacki, Zofia Stachura oraz Karolina Tunajek z pracowni Projekt Praga. Bar znajduje się w zabytkowych wnętrzach tenczyńskiego browaru, które pieczołowicie odnowiono.
Architekci podkreślili to, co najlepsze z historycznej architektury – piękne sklepienia kolebkowe i starą cegłę. „W zastanej przestrzeni staraliśmy się zrobić tak mało, jak to tylko było możliwe - nie tylko z szacunku do zastanej architektury, ale także z powodów ekologicznych” - wyjaśniają.
Centralnym punktem wnętrza jest kolumna z 14 kranikami, z których samemu można nalewać piwo, okowitę lub wódkę. Wyłożono ją ręcznie robionymi kafelkami w odcieniu burgundowym. Na potrzeby projektu powstały też wykonane przez polskich rzemieślników gliniane lampy (Andrzej Bero i Piotr Linca), meble z drewna (Artur Czajka), stolarka okienna i drzwiowa (Grzegorz Drejka) czy płytki (Ardea Arte). W holu wejściowym zawisła zaś piękna, rzeźbiarska lampa projektu Justyna Oboladze. Wyeksponowano też aparaturę używaną do produkcji alkoholu – kadzie, alembiki i urządzenia do destylacji.
Drugą z realizacji, która zdobyła uznanie jury, są Apartamenty przy Warzelni projektu JEMS Architekci, które nagrodzono w kategorii „Architektura mieszkaniowa”. Kompleks mieszkaniowy jest integralną częścią odrestaurowanych Browarów Warszawskich. Jego bryła została harmonijnie dopasowana do budynku dawnej Warzelni. Charakterystyczną cechą apartamentowca jest jego elewacja wykonana z rozwieranych paneli-okiennic, wypełnionych siatką aluminiową o miedzianym odcieniu.