Detale, witraże, polichromie. Poznańskie klatki schodowe to prawdziwe perełki architektury

Z biegiem lat zamiłowanie do klatek urosło do takiej skali, że znajomi zaczęli mnie z nimi kojarzyć, chcieli bym pokazał im jakąś, która warta jest uwagi. Śledziłem tematyczne strony internetowe, poznałem wspaniałych ludzi dzielących podobne zainteresowania – mówi Zbigniew Zachariasik, przewodnik miejski po Poznaniu, autor wydanej niedawno książki "Klatki schodowe w Poznaniu. Centrum, Jeżyce, Łazarz".

Autor: MB

Zdjęcia: Zbigniew Zachariasik, Jędrzej Górnaś

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Zanim zakochał się Pan w architekturze Poznania, urzekło Pana miasto.
Klatki schodowe to temat na tyle niepozorny, że cieszę się, że mogę nim nieco zarazić i więcej o nim opowiedzieć. Moje zamiłowanie do samych klatek na pewno powiązane jest z pasją do Poznania - to tutaj wszystko się zaczęło. Przyjechałem do stolicy Wielkopolski dokładnie 12 lat temu. Oczarowany urokiem miasta, które w końcu mogłem poznawać na co dzień, zaglądałem głębiej, spacerowałem i odkrywałem jego zakamarki. Nie czułem się tu nigdy przytłoczony, lubiłem miasto jako tkankę urbanistyczną, tyle się tu działo. Miałem również poczucie, że potrafię spojrzeć na nie w inny, może nieco naiwny w swym oczekiwaniu, sposób. To był początek mej poznańskiej historii.

Pamięta Pan swój pierwszy zachwyt nad poznańską klatką schodową?
Z biegiem czasu amatorsko zacząłem się również interesować fotografią, głównie wykonywaną smartfonem. Telefon zawsze był pod ręką, zresztą nadal tak jest, a podczas spaceru uchwycenie czegoś, co wpadło w oko, nie wiązało się z rozstawianiem większego sprzętu. Podczas tych eksploracji zawędrowałem na ulicę Matejki, która na pierwszy rzut oka robi wrażenie, a im dalej w las... To właśnie tam zajrzałem na pierwszą poznańską klatkę schodową.

"Zajrzałem tam, by zobaczyć klatkę schodową" - jakże abstrakcyjnie może to brzmieć. Czułem wtedy skrępowanie tym, że wchodzę komuś niemal do domu, pomieszanie z zachwytem nad tym, co widzę. To był mały zaczątek tego, co teraz zmaterializowało się w książkę o nich.

Co takiego jest w klatkach schodowych, że postanowił poświęcić im Pan książkę, a wcześniej popularny na Facebooku fanpage "Klatki schodowe warte Poznania"?
Z biegiem lat zamiłowanie do klatek urosło do takiej skali, że znajomi zaczęli mnie z nimi kojarzyć, chcieli bym pokazał im jakąś, która warta jest uwagi. Śledziłem tematyczne strony internetowe, poznałem wspaniałych ludzi dzielących podobne zainteresowania. Wcześniej zastanawiałem się, o co chodzi z tymi klatkami, że tak mało osób zwraca na nie uwagę, przecież tyle w nich uroku, piękna, i historii.
Zaglądając na klatki schodowe, robiłem im przy okazji zdjęcia. Detale, witraże, polichromie. Zebrał mi się spory materiał do tego, by pokazać go szerszej publiczności. Początkowo pokazywałem je na tematycznych grupach czy gościnnie na innych profilach związanych z architekturą i miastem. Pomysł na utworzenie własnej strony wydawał mi się tak bardzo niepotrzebny, mimo sugestii znajomych, bo kto będzie chciał oglądać klatki schodowe...

Mimo obaw, udało się Panu jednak zgromadzić wokół niszowego tematu sporą społeczność.
Okazało się, że spontanicznie stworzony profil o klatkach schodowych został przyjęty niezwykle ciepło. Chęć poznania kamienic od nieco intymnej ich strony okazała się niszą, która mimo istniejących już, podobnych tematycznie stron internetowych, potrzebuje ciągłego wypełniania.

A to napawało mnie motywacją do ich ciągłego odkrywania. Tak jest do tej pory, rozszerzam jedynie tą przypadłość do innych miejscowości. Gdy planuję wyjazdy, nie może zabraknąć również adresów, pod które warto zajrzeć, i być może zachwycić się ponownie. Klatkowy prym wiodą tutaj na pewno miasta i miasteczka Dolnego Śląska czy Szczecin, choć może się okazać, że w najbardziej niepozornej miejscowości znaleźć można płytki sprzed 120 lat czy z żeliwne tralki w unikatowym zdobieniem.

Które klatki schodowe w Poznaniu zaliczyłby Pan do swojego TOP 3?
Mamy w Poznaniu prawdziwe "klatkowe" perły. Z czystym sumieniem można rzec, że wiele z nich to prawdziwe działa sztuki. Trudno wybrać choćby pięć, które mogłyby uchodzić za najpiękniejsze. Sam nie jestem obiektywny w ich ocenianiu, natomiast takie, które swym rozmachem szokują, to na pewno jeżycka klatka schodowa z ulicy Jackowskiego 38, jedna z najbardziej kolorowych w mieście, którą dekorują kwiaty występujące wyłącznie na terenie Polski; łazarska klatka z Wyspiańskiego 10, którą zdobi ogromny witraż i wewnętrzny balkon (!) oraz jedyna w swoim rodzaju klatka schodowa znajdująca się przy Placu Cyryla Ratajskiego 8.

Jest Pan również przewodnikiem miejskim po Poznaniu. Czy coraz więcej osób zaczyna interesować się lokalną architekturą?
Jako przewodnik miejski rozmawiam z wieloma osobami. Wielokrotnie słyszę słowa zachwytu rodzimych mieszkańców miasta, którzy nigdy wcześniej nie zwracali uwagi na otaczającą ich architekturę. Poznają ją na nowo i widzą, że do zachwytu nad nią nie trzeba wiele, czasem zadarcie głowy ku górze sprawia, że można dostrzec piękno wkomponowane w fasadę budynku. Natomiast spotykam coraz więcej osób, których podobne spojrzenie na otaczający nas świat i dociekliwość w jego odkrywaniu sprawia, iż wierzę że jesteśmy na dobrej drodzę, by zadbać o to, co dawni architekci pozostawili nam w spadku.

Fot. portretowe Jędrzej Górnaś

Czy to zainteresowanie przekłada się na poprawę stanu poznańskich kamienic?
Nasze miasta przechodziły często radykalne zmiany na przestrzeni lat. Mam wrażenie, że znaleźliśmy się w punkcie doceniania architektury i wzmożonej staranności o jej pielęgnację. Stało się atrakcyjne, by zachować to co stare, a co zniszczone - odnawiać w możliwie odwzorowany sposób. To daje wymierne skutki, o takich miejscach mówi się jako tych, które dekoracyjnie promują nasze miasta. I wierzę, że na tym nie poprzestaniemy.

Gdzie można kupić Pana książkę?
Książkę "Klatki schodowe w Poznaniu. Centrum, Jeżyce, Łazarz" można kupić w Centrum Informacji Miejskiej, w małych księgarniach oraz na stronie internetowej Wydawnictwa Miejskiego Posnania.

Zobacz także:

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.