Dom dla Koni w Jaroszewie. Surowa i nagradzana architektura spod kreski wiercinski-studio

Nie ma tu fajerwerków, efekciarstwa na pokaz czy zbędnych detali. Jest za to najczystsza esencja architektury: szczera forma, wyraźna funkcja i budynek będący w symbiozie z otoczeniem. Projektowanie takiego obiektu było zadaniem o tyle trudnym, bo jego głównym odbiorcą nie jest człowiek, a zwierzę.

Autor: MB

Zdjęcia: ONI Studio

https://wiercinski-studio.com/


Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Jaroszewo to niewielka wieś położona zaledwie trzy kilometry od Żnina. W tej malowniczej scenerii Kujaw mieści się Stajnia Ludwiczak, profesjonalny ośrodek szkoleniowy prowadzony przez utytułowanego zawodnika i trenera skoków, Krzysztofa Ludwiczaka. Dookoła roztacza się gęsta, wiejska zabudowa i pola przecięte drogą ekspresową. Tu, pośród istniejących już stajni i budynków gospodarskich, stanął Dom dla Koni, obiekt treningowo-hodowlany zaprojektowany przez Adama Wiercińskiego z pracowni wiercinski-studio przy współpracy z Borysem Wrzeszczem.

Obiekt ma powierzchnię 2.240 m. kw. i składa się z pełnowymiarowej hali przeznaczonej do treningu z przeszkodami, stajni mieszczącej osiemnaście boksów dla koni, magazynu oraz części socjalnej z kuchnią, gabinetem i siodlarnią. Na antresoli znajduje się przestrzeń widokowa, skąd można obserwować życie stajni. Dodatkowo, nową stajnię umieszczono w pobliżu dotychczasowej, tak by zwierzęta mogły mieć ze sobą kontakt wzrokowy i w ten sposób wspierać budowanie przez nie więzi.

Lokalizacja na gęsto zabudowanej działce stawiała przed architektami wyzwania związane z integracją nowej bryły z otaczającą przestrzenią. Twórcom projektu zależało więc przede wszystkim na wpisanie budynku w kontekst otoczenia. Bryła obiektu kontynuuje geometrię sąsiadujących z nią zabudowań. By harmonijnie wpisała się w miejsce, zaprojektowano taki sam kierunek dachów, jak w starszych budynkach.

Szczególną uwagę poświęcono proporcjom budynku, tak by tworzył on przyjemne dla oka przejścia między starymi i nowymi strukturami. Pierwszym z zabiegów było przesunięcie kalenicy, co umożliwiło stworzenie jednospadowych dachów o różnych wysokościach. Z kolei obniżenie dachu nad stajnią pozwoliło na zredukowanie zbędnej kubatury, a pionowy uskok w bryle został funkcjonalnie wykorzystany jako świetlik dla biegalni.

Zróżnicowanie w bryle to bezpośrednia inspiracja okolicznymi obiektami przemysłowymi, a widoczna konstrukcja z betonowych bloków tworzy efektowną grę światłocienia na elewacji. Te elementy nawiązują do surowości i prostoty wiejskiego krajobrazu, w którym budynek został osadzony. „W okolicy jest sporo nieotynkowanych i wykonanych z różnych materiałów
wypełniających ściany budynków z widocznymi elementami konstrukcji” - tłumaczy Adam Wierciński.

Projekt wyróżnia się zastosowaniem naturalnych, trwałych materiałów, które doskonale współgrają z surowością wiejskiego otoczenia. Betonowe bloczki, wykorzystane do konstrukcji ścian, nie wymagają dodatkowego wykończenia, co zminimalizowało czas budowy, jej koszt oraz zużycie materiałów. By jednak nieco ocieplić ten surowy budulec, architekci zdecydowali się na zastosowanie drewna w konstrukcji bram i detali.

Kolejnym wiodącym materiałem w tym projekcie, jest poliwęglan komorowy, który został zastosowany zamiast tradycyjnych okien, co pozwala na delikatne oświetlenie hali, eliminując ostre światłocienie, które mogłyby stresować konie. „Jest to matowa powłoka bezpieczna również dla ptaków a wieczorem budynek miejscami świeci delikatnie niczym lampion” - wyjaśnia Adam Wierciński. Srebrna blacha trapezowa, pokrywająca niższe partie dachu, reaguje na zmienne warunki atmosferyczne, doskonale wpisując się w naturalne barwy otaczającego krajobrazu.

Wnętrze jest kontynuacją zewnętrznej architektury. Dominuje tu surowy beton ocieplony drewnem obecnym w konstrukcji dachowej, osłonie wybiegu, wykończeniu otworów okiennych czy stolarce drzwiowej. By podkreślić użytkowy charakter obiektu, odsłonięto też instalacje i elementy konstrukcji budynku. Specjalnie na potrzeby projektu pracownia wiercinski-studio zaprojektowała także meble, oświetlenie oraz detale wykończenia.

Projekt pracowni wiercinski-studio i Borysa Wrzeszcza zdobył uznanie krytyków - otrzymał nagrodę DNA Paris Design Award 2023 i dostał się do finału konkursu Architektura Betonowa organizowanego przez SARP. Zainteresował też międzynarodowe media architektoniczne – przedstawiono go m.in. w portalu Dezeen, Archdaily czy nowojorskim The Architect's Newspaper.

Zobacz także:

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.