Dwa projekty z Polski w finale prestiżowego konkursu architektonicznego
Wnętrze browaru Tenczynek zaprojektowane przez pracownię Projekt Praga oraz ekologiczny plac zabaw z Warszawy autorstwa EcoLogicStudio znalazły się w finale Dezeen Awards 2023. To jedno z bardziej prestiżowych wyróżnień dla architektów i projektantów.
Autor: MB
Zdjęcia: ONI Studio, Maja Wirks
Dezeen to jeden z najpopularniejszych i najbardziej wpływowych portali na świecie zajmujących się architekturą, wnętrzami i dizajnem. W tym roku po raz szósty nagrodzi najlepsze projekty z całego świata w 4 kategoriach – architektura, dizajn, wnętrza i zrównoważony rozwój, po raz pierwszy przyznany zostanie też tytuł Designer of the Year. W jury zasiądą m.in. projektanci Giulio Cappellini i Sabine Marcelis. Nominacja w konkursie to wielkie wyróżnienie i szansa na międzynarodowe uznanie dla pracowni i indywidualnych twórców.
W połowie września pisaliśmy o tym, że dwa polskie projekty dostały się na długą listę nominacji do tegorocznej edycji Dezeen Awards. Obu udało się dostać do finału konkursu, gdzie powalczą o zwycięstwo z projektami z całego świata.
Pierwszym z projektów, który zakwalifikował się do finału konkrsu, jest wnętrze baru Taproom w Browarze Tenczynek pod Krakowem. Autorami projektu nominowanego w kategorii „Wnętrza barów i restauracji” (kategoria główna: "Architektura wnętrz") są Marcin Garbacki, Zofia Stachura oraz Karolina Tunajek z Pracowni Praga. Wnętrze znalazło się w finale wśród 47 propozycji z całego świata.
Bar znajduje się w zabytkowych wnętrzach tenczyńskiego browaru, które pieczołowicie odnowiono. Architekci podkreślili to, co najlepsze z historycznej architektury – piękne sklepienia kolebkowe i starą cegłę. „W zastanej przestrzeni staraliśmy się zrobić tak mało, jak to tylko było możliwe - nie tylko z szacunku do zastanej architektury, ale także z powodów ekologicznych” - wyjaśniają.
Centralnym punktem wnętrza jest kolumna z 14 kranikami, z których samemu można nalewać piwo, okowitę lub wódkę. Wyłożono ją ręcznie robionymi kafelkami w odcieniu burgundowym. Na potrzeby projektu powstały też wykonane przez polskich rzemieślników gliniane lampy (Andrzej Bero i Piotr Linca), meble z drewna (Artur Czajka), stolarka okienna i drzwiowa (Grzegorz Drejka) czy płytki (Ardea Arte). W holu wejściowym zawisła zaś piękna, rzeźbiarska lampa projektu Justyna Oboladze. Wyeksponowano też aparaturę używaną do produkcji alkoholu – kadzie, alembiki i urządzenia do destylacji.
Fot. ONI Studio
Druga z polskich nominacji przypadła dla projektu placu zabaw Air Bubble, który stanął tuż obok Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. To pierwszy na świecie biotechnologiczny plac zabaw, który oczyszcza powietrze dzięki algom - te organizmy żywią się substancjami, które są szkodliwe dla człowieka.
Plac zabaw znajduje się w okrągłym, przeszklonym pawilonie, w którym umieszczono 52 reaktory z wodą i algami.
Autorami koncepcji są architekci z londyńskiej pracowni EcoLogicStudio. Nominację otrzymali w kategorii „Mały Projekt” (kategoria główna: architektura).
Projekt znalazł się w finale konkursu pośród obiektów z całego świata. W swojej kategorii ma tylko 4 konkurentów.
Fot. Maja Wirks
Zwycięzców tegorocznej edycji Dezeen Awards poznamy w listopadzie.