Hołd dla tradycji Kaszub. Ceglany Dom Las projektu Studio Onu

Architekt Kuba Tomaszczyk czerpie wszystko, co najlepsze z tradycji swojego rodzinnego regionu. Zanurzony w Kaszubach projekt zachwyca zastosowaniem cegły, z której powstał dekoracyjny detal fasady oraz wnętrzami, do których udało się przemycić nowoczesne akcenty.

Autor: MB

Zdjęcia: Martyna Rudnicka; stylizacja: Anna Salak

https://www.onustudio.com/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Dla architekta Kuby Tomaszczyka, założyciela pracowni Studio Onu, Dom Las to projekt szczególny. Powstał na leśnej działce jego dziadka, Stanisława, na której przez blisko 25 lat pielęgnował on drzewa, tworzył scieżki i polany. W końcu, by podnieść wartość gruntu, jego właściciel zdecydował się na stworzenie projektu i wystąpienie o pozwolenie na budowę, choć na tym etapie nikt nie spodziewał się jeszcze, że dom powstanie.

Budowa domu zbiegła się z pandemią. Jak opowiada nam Kuba Tomaszczyk, podczas prac budowlanych na miejscu spędził łącznie tydzień. "Resztę nadzorowałem zdalnie" – wspomina. "Codziennie byłem w kontakcie ze wszystkimi zaangażowanymi w projekt osobami, oglądałem wideo i zdjęcia, na podstawie których identyfikowałem błędy" – opowiada. Wpadek niestety nie udało się uniknąć – wykonawcy źle umiejscowili okna, a w lakierni źle zmieszano kolor na fronty kuchenne. Dla Kuby Tomaszczyka była to cenna lekcja nadzorowania prac na odległość, ale jak przyznaje, woli być na miejscu i kontrolować budowę osobiście.

Dom Las składa się z dwóch brył – w jednej mieści się część mieszkalna o powierzchni 60 m2, w drugiej zaś warsztat dziadka. Pomiędzy nimi architekt zaprojektował miejsce na palenisko z siedziskiem w kształcie kręgu. Budynki zwrócone są w kierunku otwartej polany, tak by zapewnić jak najlepszy widok z okien.

Początkowo dom miał zostać zbudowany z drewna, ale w końcu zdecydowano się na cegłę z lokalnej wytwórni, z której na fasadzie powstał dekoracyjny detal. "W kaszubskiej architekturze nie ma zbyt wiele zabawy cegłą. Fasady domów zazwyczaj były proste. To było metaforyczne nawiązanie do bogactwa wzorniczego obecnego w haftach, w malowidłach czy w drewnianych zdobieniach. W ten sposób chciałem przenieść kaszubski ornament na nowy język" – tłumaczy Kuba Tomaszczyk.

Fasada zdobienia zawdzięcza też lokalnemu specjaliście od układania cegły, panu Andrzejowi. Kuba Tomaszczyk nazywa go wirtuozem tego materiału. "Gdy miałem pewność, że pan Andrzej się tym zajmie, przerysowałem cały projekt, bo wiedziałem że będzie można stworzyć wyzwanie" – mówi. Zastosowanie cegły w tym projekcie docenili jurorzy polskiej edycji konkursu Brick Award 2023 i nagrodzili Dom Las wyróżnieniem w kategorii "Feeling at home".

Cegłę skonfrontowano ze stalą perforowanych okiennic, dzięki którym dom zamyka się jak pudełko. Okiennice nie tylko zapewniają prywatność i dają poczucie bezpieczeństwa, pięknie rozpraszają też światło, które tworzy delikatne wzory na podłodze; chronią także mieszkańców przed insektami.

"Gdyby okiennice były drewniane, dom wpadłby trochę w skansenową architekturę, ten element był odważny i pozwolił mi przełamać tradycję nowoczesnością" – wyjaśnia architekt.

Kuba Tomaszczyk jest też autorem wystroju wnętrza. Tam również przemycił nawiązania do tradycji regionu. Podczas pisania pracy magisterskiej na temat regionalnej architektury, dowiedział się, jak ważny był ogień w kaszubskim domu. Dom Las ma również umiejscowiony centralnie dwustronny kominek – można się przy nim ogrzać w salonie i sypialni.

W sypialni nad łóżkiem wisi kilim przedstawiający maki, który należał do prababci architekta. "Była ostatnią prawdziwą Kaszubką w rodzinie, mówiła po kaszubsku i po kaszubsku gotowała" – wspomina Kuba Tomaszczyk.

Interpretacją kaszubskiego wzornictwa są też meble zaprojektowane przez Kubę – stół jadalniany i stolik kawowy. To wariacja na temat mebli toczonych, popularnych niegdyś w regionie. Tradycyjne toczone nogi w kaszubskich domach były regularne i takie same, architekt przełamał ten detal, wprowadzając do niego asymetrię.

We wnętrzu nie brakuje też nawiązań do pobliskiej natury i otaczającego dom lasu sosnowo-brzozowego. Z drewna sosnowego wykonano belki stropowe i piony na antresoli, które odtwarzają rytm pni drzew.

Z tym materiałem architekt połączył mikrocement na podłodze. Ciekawym akcentem jest też okap kuchenny wykonany z blachy mosiężnej. 

Las był także inspiracją dla wyboru gamy kolorystycznej opartej na zieleni. Bazą stały się płytki hiszpańskiej marki Equipe. "Potem wzornik NCS przykładałem do kafli i szukałem kolejnych odcieni" – wspomina Kuba Tomaszczyk. Tak udało się wyszukać dwie kolejne zielenie – jedna pokryła ściany, druga fronty szafek.

Kuba Tomaszczyk przemyca do wnętrza nie tylko tradycję, ale i nowoczesne akcenty. Są lampy duńskiej marki Madam Stolz czy ikona polskiego dizajnu, fotel RM58 projektu Romana Modzelewskiego oraz wazony polskiej ceramiczki, Anety Koci.

Uwagę zwraca hoker "Marbella" o rzeźbiarskim siedzisku. To jedno ze znalezisk Kuby, które upolował w wieku 13 lat. "Od dziecka zbierałem ładne przedmioty. Hoker znalazłem w "Meblowcu" w Lęborku. Strasznie mi się spodobał. Kupiłem go za jakieś 40 zł. Gdy postowałem pierwsze zdjęcia na Instagramie, jedna z obserwujących mnie osób uświadomiła mi, że ten mebel to ikona hiszpańskiego dizajnu z lat 70." - wspomina.

Zobacz także:

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.