Hybrydowy dom w Konstancinie. Tu natura gra główną rolę
Zarówno dla architektów jak i właścicieli tego domu, najważniejsze było otwarcie budynku na otaczający go ogród. W ten sposób to natura stała się najważniejszym elementem wystroju wnętrza. Nie mniej ważna w procesie projektowania była ekologia. Takie podejście podyktowało wybór konstrukcji domu oraz zastosowanych do budowy materiałów i udogodnień.
Ten 240-metrowy dom znajduje się w podwarszawskim Konstancinie-Jeziornie, uzdrowiskowej miejscowości zatopionej w pięknym, zielonym krajobrazie. I to właśnie przyroda najbardziej wpłynęła na wygląd domu. Autorzy projektu - Konrad Basan, Paweł Dadok, Maria Roj z pracowni BDR Architekci – chcieli maksymalnie wykorzystać naturalne uwarunkowania przyrodnicze działki, na której stanął budynek. Dzięki takiemu podejściu, właściciele domu mogą żyć w upragnionej bliskości z naturą.
Zlokalizowana na parterze domu strefa dzienna została całkowicie przeszklona. Duże, przesuwne okna pozwoliły na otwarcie tej części domu na ogród. Okalający dolną kondygnację zadaszony taras nie tylko chroni przed słońcem, jest także przedłużeniem wnętrza w ciepłe dni. Na piętrze mieści się strefa prywatna - sypialnia, pokój dziecka, łazienki oraz gabinet. Wszystkie te pomieszczenia mają dostęp do tarasu.
Działka, na której stanął dom, ma powierzchnię 600 m2. Bryła budynku jest więc zwarta i kompaktowa, tak by można było zachować jak najwięcej terenu na roślinność. Wymiary budynku zostały też podyktowane zapisami prawa miejscowego.
Budynek powstał w technologii hybrydowej - jego główną konstrukcją naziemną jest szkielet stalowy uzupełniony o elementy z drewna klejonego. Podziemie i trzon klatki schodowej wykonane zostały w technologii żelbetowej, natomiast elewacje wykończono frezowanymi płytami cementowo-włóknowymi.
Wnętrza domu zostały utrzymane w stonowanej, naturalnej kolorystyce. Wszystko po to, by nie odciągać uwagi od przyrody za oknami. Salon połączony z kuchnią tonie w bieli kwarcytu i jasnym odcieniu drewna. Taka aranżacja jest niczym tło dla wlewającej się do wnętrza natury.
W łazienkach oraz przedpokoju wykorzystano okładziny meblowe i wielkoformatowe płyty ceramiczne w jednolitych pastelowych kolorach. W wielu miejscach wyeksponowane zostały elementy konstrukcyjne budynku: dwuteowe słupy stalowe w salonie, drewniana konstrukcja dachu w pomieszczeniach na piętrze czy też konstrukcja żelbetowa trzonu w klatce schodowej.
„Budynek realizuje strategie proekologiczne. Zastosowanie konstrukcji szkieletowej pozwoliło na efektywne wykorzystanie materiałów budowlanych oraz skrócenie procesu budowy” - wyjaśnia Konrad Basan z pracowni BDR Architekci. W domu zamontowano też okna i okapy zabezpieczające wnętrze przed przegrzewaniem, panele fotowoltaiczne, pompę ciepła czy zbiornik na deszczówkę.
Zobacz także:
Interesujesz się architekturą?
Sprawdź LABEL 61 – „Odważnie, niebanalnie, kreatywnie. Wzornictwo wykraczające poza schematy” oraz &LIVING 28 – „Najpiękniejsze wille i kameralne hotele w Europie”!