Jednorodzinny dom w Gdańsku. Asymetryczna bryła z betonowym wnętrzem
Najnowsza realizacja pracowni Kowalczyk Gajda Studio Projektowe w Gdańsku to doskonały przykład holistycznego podejścia do projektowania, gdzie wnętrza stanowią harmonijną kontynuację architektury budynku. Ten wyjątkowy dom, zaprojektowany przez gdyńskie studio Wojciecha Zaborniaka (WZAP), przyciąga wzrok nie tylko swoją asymetryczną bryłą i drewnianą elewacją, ale także przemyślaną aranżacją wnętrz.
W całości wykonany z betonowych elementów budynek pokrywa elewacja z drewna i grafitowej blachy. Asymetryczny kształt bryły stał się jednym z elementów charakterystycznych projektu. Asymetryczne jest także rozmieszczenie okien. Architekt bawi się ich rozmiarem, kształtem i osadzeniem – niektóre zamontowano standardowo, a inne w formie wykuszu.
Dom posadowiono na niewielkim wzniesieniu i części garażowej, która mieści się od strony ulicy. W ten sposób strefa prywatna została zwrócona w stronę ogrodu, co zapewnia duża dozę prywatności.
Wnętrze domu charakteryzuje się surowością, którą projektantka postanowiła podkreślić, eksponując autentyczność i niedoskonałość betonowych ścian oraz sufitów. Te surowe, industrialne elementy tworzą unikatowy klimat aranżacji, nadając jej wyrazisty sznyt.
Wnętrze miało być odbiciem osobowości i potrzeb właściciela, Hiszpana mieszkającego w Polsce. Projekt został opracowany z myślą o wkomponowaniu funkcjonalnych przestrzeni w kubaturę domu. Przestronne, wysokie pomieszczenia – sięgające w najwyższym punkcie aż 6 metrów – oraz głębokie wnęki okienne stanowią integralną część koncepcji projektowej. Ich imponujące proporcje zostały umiejętnie wykorzystane, by podkreślić otwartość i przestronność wnętrza.
Ważnym elementem aranżacji jest niezabudowana antresola, która pełni funkcję kameralnej przestrzeni do odpoczynku. Do jej wnętrza prowadzi niestandardowa drabina z wbudowanymi w ścianę stopniami, co dodaje całemu wnętrzu unikalny charakter. Z kolei pod betonowymi schodami urządzono przytulny kącik z biblioteczką, co idealnie wykorzystuje dostępne przestrzenie, tworząc funkcjonalne, ale jednocześnie estetyczne rozwiązania.
Aranżacja wnętrza oparta jest na prostocie form i linii, które nawiązują do surowości betonowych ścian. Jednakże, najbardziej interesującym aspektem tego projektu jest kontrast między zimnym betonem a ciepłem naturalnego dębowego drewna. To drewno, w swojej naturalnej tonacji, wprowadza do wnętrza przytulność, łagodząc surowość betonu. Przyjemne tkaniny i subtelne dodatki dodatkowo podkreślają domowy charakter wnętrza.
Światło odgrywa kluczową rolę w budowaniu atmosfery tego domu. Przez różnej wielkości okna i duże przeszklenia, prowadzące na taras, do wnętrza wpada mnóstwo naturalnego światła. Po zmroku przestrzeń oświetla nowoczesny system szynowy oraz punktowe lampy o intrygujących kształtach, które dodają elegancji i podkreślają wyjątkowy charakter tego miejsca.