Jedz, módl się, czytaj. Dom dla moli książkowych
Kto czyta książki, żyje podwójnie – pisał Umberto Eco. Właściciele tego domu zapracowali na bardzo wiele żyć. To pokaźna, domowa biblioteka stała się centralnym punktem projektu. Wokół niej zarysowano oś budynku, a książki sprawiły, że wszelkie dekoracje we wnętrzu są już zbędne.
Ceramiczka i prawnik. Dwa światy, ale jedna, wielka miłość do książek. Właściciele bardzo chcieli wyeksponować swoją bibliotekę, każde z nich chciało również znaleźć w nowym domu przestrzeń do pracy i twórczych działań. Tak by mogli cieszyć się swoim towarzystwem i równocześnie zaszyć się w swoim świecie.
Właściciele miejsce na dom wybrali tuż na skraju sosnowego lasu, obok jeziora Voxsjön na wschodzie Szwecji. Chatka znajduje się nieopodal ich rodzinnego domu, Villi Skoghem z początku lat 20. XX wieku. Nowy dom miał być odskocznią od codzienności i inspirującymi miejscem do pracy.
Budynek składa się z czterech brył z dwuspadowym dachem. Biblioteka skierowana jest w stronę centralnie położonego dziedzińca, to rdzeń i serce domu. Dzięki dużym przeszkleniom można ją podziwiać także z zewnątrz. Każdy z modułów, z których składa się dom, ma przypisaną funkcję. Budynek wschodni to miejsce na gotowanie i ogrodnictwo, budynek południowy – to sztuka i rzemiosło, budynek zachodni - prawo, nauka i muzyka, z kolei budynek północny, mieści przestrzeń do odpoczynku i regeneracji.
Czworo drzwi w każdym z rogów biblioteki zapewnia dostęp do podwórka ze wszystkich skrzydeł domu. Ułatwia to również przemieszczanie pomiędzy wszystkimi strefami i częścią zewnętrzną.
Architekci z pracowni Fria Folket oraz architekta Hanna Michelson (studio SAR/MSA), projektując wnętrze wzięli pod uwagę szeroką gamę kolorystyczną biblioteki. Ograniczyli liczbę zastosowanych materiałów, stawiając na surową i naturalną gamę kolorystyczną. Na tle jasnej palety bieli, bielonej sosny i naturalnej sosny, podłoga wyłożona płytkami ceramicznymi wyróżnia się ciepłą, ceglastą barwą.
Projektanci, nie chcieli, by dom zostawił duży ślad węglowy. Dlatego wnętrze dostosowano do rodzinnych mebli i sprzętów właścicieli. W konsekwencji kultowy regał Ikea „Billy” odegrał istotną rolę w określeniu wymiarów domu.
Zobacz także:
Szukasz inspiracji?
Sprawdź LABEL 57 – „Dialogi z polskim wzornictwem, sztuką i architekturą” oraz & Living 26 – „W przytulnym klimacie – wnętrza domów i mieszkań, które zachwycają ciepłem”!