Leśny Ogród Botaniczny Marszewo. Projekt, który powstał z szacunkiem do natury i tradycji

Projekt pracowni Gierbienis + Poklewski, budynek edukacyjny w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo w Gdyni, jest pod wieloma względami wyjątkowy. Architekci sięgnęli po nowoczesne, niespotykane do tej pory w obiektach użyteczności publicznej rozwiązania. Wyposażenie budynku, w tym także wyposażenie toalet, za które odpowiadała między innymi firma Geberit, musiało sprostać wysokim oczekiwaniom inwestora.

Autor: JZ

http://www.geberit.pl

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Budynek został wzniesiony w niezwykłej scenerii – na polanie ukrytej w lasach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Znajdujący się tu Leśny Ogród Botaniczny Marszewo rocznie odwiedza ponad 30 tys. osób. Dlatego pojawiła się potrzeba, by zwiększyć jego zaplecze. Dzięki architektonicznej metamorfozie – poza funkcją ogrodową – pełni on teraz rolę ośrodka edukacji Nadleśnictwa Gdańsk. W praktyce korzystają z niego zarówno leśnicy, jak i zorganizowane grupy dzieci oraz młodzieży, które chcą poznać sekrety leśnej flory i fauny. Ogród otwarty jest także dla indywidualnych zwiedzających.

Stodoła, która zachwyca

Zabudowę, nawiązującą do archetypicznej koncepcji stodół, otacza ogrodzenie, tworzące dwa kameralne dziedzińce. W efekcie do złudzenia przypomina ona dawną osadę ze współczesną interpretacją drewnianego wału.

Projekt budynku zakłada elastyczne wykorzystywanie przestrzeni. Jego centrum stanowi sala ekspozycyjna, przeznaczona na organizację wydarzeń i wystaw. Z kolei na poddaszu powstała strefa pracownicza – wysoka otwarta przestrzeń biurowa z wydzielonym ścianką pomieszczeniem socjalnym oraz salą spotkań w przeszklonym pokoju.

Otwarty charakter wnętrza poszerza możliwości dotarcia do różnych grup odbiorców – nie tylko dzieci i młodzieży przyjeżdżającej tu na zajęcia edukacyjne lub osób odwiedzających ogród. Co ciekawe, sam budynek – za sprawą swojej konstrukcji i użytych materiałów – stał się elementem działalności edukacyjnej, pokazując potencjał i różnorodność zastosowania drewna w architekturze.

Technologia drewna klejonego krzyżowo (CLT)

Budynek wzniesiono z prefabrykatów wielkogabarytowych z drewna laminowanego krzyżowo (CLT). Tego typu technologia po raz pierwszy została całościowo zastosowana w Polsce w obiekcie użyteczności publicznej. Produkty i rozwiązania konstrukcyjne wykorzystujące drewno są ekologiczne, zaś sama technologia CLT gwarantuje znakomitą wytrzymałość i doskonałe parametry w zakresie akustyki i właściwości energooszczędnych.

Wnętrza zyskały industrialny styl. Wyeksponowano elementy konstrukcyjne oraz drewniane panele, które pozbawione są dodatkowego wykończenia. Drewniane jest także wyposażenie i umeblowanie. Wielość użytych elementów z drewna buduje wrażenie naturalności i podkreśla proekologiczny charakter budynku, tworząc wrażenie komfortu i bezpieczeństwa. Widok drewna, jego faktura i zapach wpływają pozytywnie na odbiór wnętrza i oddziałują na zmysły użytkowników budynku.

Emanujące naturalnym ciepłem drewno użyte wewnątrz budynku kontrastuje z czarną okładziną fasady. Powierzchnia desek została celowo zwęglona przy użyciu starożytnej japońskiej techniki Shou Sugi Ban. Ta nietypowa metoda wykończenia nawiązuje do tradycji regionu, gdy rolnicy w ten oryginalny, a przy tym naturalny sposób zabezpieczali drewno przed działaniem warunków atmosferycznych, promieniami UV i szkodnikami, przeciwdziałając jego degradacji. Podobnie jak w przypadku zastosowania technologii CLT, jest to pierwsza w Polsce realizacja budynku użyteczności publicznej z taką elewacją.

Dbałość o wygodę pracowników i zwiedzających

Projekt budynku edukacyjnego w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo uwzględnia komfort i bezpieczeństwo jego użytkowania na wielu płaszczyznach. Dotyczy to zarówno potrzeb pracowników, jak i odwiedzających ośrodek gości. Dlatego na parterze znalazły się ogólnodostępne toalety, w tym toaleta dla osób o ograniczonej sprawności, męska oraz damska.

Architekci sięgnęli po sprawdzone produkty marki Geberit. Wśród nich znalazły się: umywalki i miski z serii Selnova, a także pisuary z serii Selnova Felix oraz umywalki i miski z serii Selnova Comfort. Wszystkie użyte produkty są specjalnie dedykowane obiektom użyteczności publicznej. Dodatkowo przewidziano przewijak oraz stosowne pochwyty i lustro uchylne. Z kolei na piętrze znajduje się toaleta dla pracowników – z umywalką, miską i kabiną prysznicową.

Inwestor, już na etapie przygotowania koncepcji projektowej, zwrócił uwagę na konieczność większego dostępu do sanitariatów, uwzględniając potrzeby również tych odwiedzających ogród botaniczny, którzy nie skorzystają z głównego budynku, albo ten będzie zamknięty.

Dlatego specjalnie powstał niewielki ogólnodostępny obiekt pełniący funkcję toalet zewnętrznych. Pod względem formy i estetyki harmonizuje on z architekturą głównego budynku. Wewnątrz znajdują się trzy toalety – dla osób o ograniczonej sprawności, męska i damska – z wyborem analogicznych produktów ceramiki Geberit, jak w budynku głównym, ale z innym wykończeniem. Zarówno armatura, jak i spłuczki pozwalają na uzyskanie oszczędności wody, co doskonale wpisuje się w ekologiczny i edukacyjny charakter budynku.

Projekt budynku edukacyjnego w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo wpisuje się w jakże aktualny obecnie trend biofilii, którego celem jest wzmocnienie relacji pomiędzy naturą a człowiekiem. Jednocześnie nieobce są mu założenia zrównoważonego rozwoju, wyrażające się w czerpaniu z lokalnego dziedzictwa – zarówno jeśli chodzi o walory kulturowe, jak i przyrodnicze. Tu lokalność została podkreślona nie tylko poprzez lokalizację inwestycji, lecz także odniesienie do tradycji architektury drewnianej i typowych dla niej form.

Więcej:

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.