Tak będzie wyglądało polskie megalotnisko ze stacją kolejową. To projekt Foster + Partners i Buro Happold
Spółka Centralny Port Komunikacyjny przedstawiła wizualizacje projektu architektonicznego nowego lotniska przesiadkowego. Zaprezentowano terminal pasażerski oraz zintegrowaną z nią główną stację kolejową i węzeł przesiadkowy. Za projekt odpowiadają brytyjskie konsorcjum Foster + Partners i Buro Happold. Inwestycja ma powstać w gminie Baranów, w odległości około 37 km od centrum Warszawy.
„W ubiegłym roku, w Święto Niepodległości, rozpoczęliśmy projektowanie terminala pasażerskiego i dworca kolejowego CPK. Od tego czasu pracowaliśmy intensywnie w zespole 250 projektantów i ekspertów, przygotowując koncepcję architektoniczną. Od dzisiaj już wiemy, jak będzie wyglądał terminal, czyli serce CPK i lotnicza brama na świat, a dla przylatujących pierwsze doświadczenie związane z naszym krajem. Pokazujemy też pierwszą stację kolejową tak blisko zintegrowaną z portem lotniczym” – opowiada Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.
Sercem CPK ma być przestronne atrium. Pod jego dachem w kształcie diamentu zaprojektowano przestrzeń przesiadkową dla pasażerów lotniska, dworca kolejowego i autobusowego. Atrium znajduje się przed kontrolą bezpieczeństwa, co oznacza, że będzie dostępne dla wszystkich. Zgodnie z założeniem ma być również atrakcyjnym miejscem do spędzania czasu dla pracowników i gości pobliskiego Airport City, czyli części hotelowej, biurowej i handlowej.
„Nasz projekt CPK koncentruje się na pasażerach. Naszą ambicją jest stworzenie dostępnego i czytelnego budynku, który poprawi wrażenia z podróży. Minimalna liczba zmian poziomów i duża rozpiętość konstrukcyjna tworzą wyraźne powiązania widokowe: od strony podjazdu do terminalu w kierunku płyty lotniska, co sprawia, że orientacja jest niezwykle łatwa. Sklepiony dach wypełnia przestrzeń światłem i prowadzi pasażerów przez budynek, kierując ich do miejsc docelowych. Łącząc trzy rodzaje transportu w jednym miejscu, integruje nową stację, która jest częścią krajowego systemu Kolei Dużych Prędkości. Wierzymy, że CPK całkowicie zmieni sposób, w jaki ludzie podróżują po Polsce, a także stanie się nową, potężną bramą do Europy i reszty świata” – dodaje Grant Brooker, kierownik pracowni Foster + Partners.
Terminal pasażerski lotniska posiadać ma ok. 400 000 metrów kwadratowych powierzchni. Projekt zakłada, że zajmie dwa poziomy. Przyloty i kontrola bezpieczeństwa znajdą się zarówno w strefie Schengen, jak też Non-Schengen. Dalej pasażerowie Non-Schengen przemieszczą się na poziom, na którym znajdzie się osobna część terminala, restauracje, sklepy itd. Terminal będzie połączony bezpośrednio z czterema modułowymi pirsami, czyli przedłużoną częścią terminala pasażerskiego (z możliwością rozbudowy w przyszłości, kiedy pojawi się takie zapotrzebowanie rynkowe).
Dworzec kolejowy składać ma się z 6 podziemnych peronów (12 torów) , które będą obsługiwać pociągi regionalne i dalekobieżne. Z dworca kolejowego prowadzić będzie przejście do dworca autobusowego i Airport City. Węzeł zostanie wyposażony w zatoki autobusowe, poczekalnie z kasami biletowymi, a także obiekty handlowe. W pobliżu dworca autobusowego inwestor przewiduje hotele.