Ronan Bouroullec zaprojektował wnętrze XVII-wiecznej kaplicy
Słynny francuski projektant odmienił wnętrze kaplicy Saint-Michel de Brasparts położonej na jednym ze wzgórz Bretanii. Minimalistyczny ołtarz autorstwa Bouroulleca to pochwała prostoty i skromności.
Po ponad roku przerwy otwarto kaplicę Saint-Michel de Brasparts położoną na wzgórzach Arrée w Bretanii na północnym zachodzie Francji. Region w czerwcu ubiegłego roku nawiedziły ogromne pożary, na szczęście żywioł ominął znajdujący się na wysokości 381 metrów n.p.m budynek. Obiekt wzniesiono pod koniec XVII wieku, a przez ostatni rok przeszedł gruntowną renowację. Do kaplicy można wejść o każdej porze, nie jest ona bowiem zamykana na klucz, dzięki czemu daje schronienie turystom i pielgrzymom.
Dla Ronana Bouroulleca to projekt szczególny – budynek oglądał często z okna samochodu jako dziecko, gdy odwiedzał swoich dziadków na południu Francji. Kaplica wbiła się też w wyobraźnię projektanta, gdy jej jasną bryłę pokazywano w telewizji na tle wielkich pożarów w latach 70. XX wieku, które nawiedziły ten region.
Kaplica Saint-Michel de Brasparts to skromny budynek na planie prostokąta ze skośną apsydą. Ściany mają ponad metr grubości. Dach pokryty łupkiem z okolicznych wzgórz wsparty jest na dębowej ramie - sklepienie wyeksponowano wewnątrz budynku. Podłoga nie ma wykończenia – jest jedynie utwardzona ziemia, kamienne ściany świątyni pokryto zaś wapiennym tynkiem. Nie ma tu elektryczności ani oświetlenia – światło wpada jedynie przez dwa okna wypełnione witrażami w stylu popularnym w latach 50. i 60. ubiegłego wieku (to zachowany oryginalny element wnętrza).
Projekt Ronana Bouroulleca opiera się na trójstopniowym podejściu: znalezieniu zasobu materiałów zredukowanego do niezbędnego minimum; znalezienie równowagi między poczuciem masy i lekkości; znalezienie wibracji w rzeczach poprzez obróbkę powierzchni i grę światłem.
Ołtarz to monolityczna, prosta bryła z czarnego granitu – materiału, którym rzadko posługuje się Bouroullec. Za to metal pojawia się w jego pracach dość często. W kaplicy wykonane zostały z niego krzyż oraz wysokie świeczniki z widocznymi śladami, które pozostawiły narzędzia kowalskie.
Trzecim z materiałów, którym posługuje się w tym wnętrzu Bouroullec, jest szkło. Umieszczona za ołtarzem w miejscu tabernakulum okrągła dekoracja nawiązuje dialog z jedyną zachowana dekoracją w kaplicy – witrażami wykonanymi przez rzemieślnika z Bretanii.
Ronan Bouroullec to sława i jedna z ikon współczesnego dizajnu. Najbardziej znany jest ze swoich projektów, które stworzył wspólnie z bratem, Erwanem. Do ich najbardziej rozpoznawalnych prac należą krzesło „Vegetal” (prod. Vitra), lampa „Aim (prod. Flos) czy seria pikowanych mebli „Quilt” (prod. Established & Sons).