Równo_ważność w architekturze. Festiwal Open House Gdańsk już 9 września

Open House Gdańsk to coroczne święto architektury i miasta, a zarazem zaproszenie do odwiedzenia przestrzeni na co dzień niedostępnych, od prywatnych mieszkań po zaplecza instytucji, pracownie artystów, muzea i galerie. W nadchodzącej edycji, od 9 do 11 września, uczestnicy będą mogli poznać bliżej gdańskie Dolne Miasto i Stare Przedmieście. Tematem przewodnim będzie równoważność w kontekście tożsamości architektonicznej oraz przełamywanie stereotypów w zawodach projektowych.

Autor: PM

Zdjęcia: Paweł Jóźwiak, Łukasz Głowala

https://ohgdynia.org/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów
  • mieszkanie Natalii, Michała i Gucia, fot. Paweł Jóźwiak

Wydarzenie jest częścią Open House Worldwide zrzeszającego 50 miast na całym świecie, w tym m.in. Londyn, Madryt, Nowy Jork i Sztokholm.

Pierwsza edycja Open House odbyła się 30 lat temu w Londynie. Ruch zapoczątkowała Victoria Thornton, członkini Królewskiego Instytutu Architektów Brytyjskich, która chciała, by mieszkańcy lepiej poznali okolicę, w której żyją. Pierwsza edycja festiwalu była stosunkowo skromnym wydarzeniem, prezentującym 8 lokalizacji. Dziś w Londynie corocznie w jeden weekend otwieranych jest około tysiąca budynków. Co więcej, festiwal zawędrował m.in. do Nowego Jorku i Barcelony, zyskując tysiące entuzjastów na całym świecie. 

Open House zaprasza do poznania miasta na nowo poprzez architekturę, sztukę i ludzi. Dzięki dostępnym na festiwalu ekspertom, uczestnicy dowiadują się więcej na temat historii budynków, obok których wcześniej wielokrotnie przechodzili do pracy, szkoły czy na zakupy. Mogę zajrzeć do ich wnętrz, lepiej zrozumieć ich ideę oraz funkcję jaką pełnią w miejskim organizmie. Często dodatkowym elementem tego poznania jest sztuka. Organizatorzy zapraszają do współpracy lokalnych fotografów, grafików i nie tylko. 

Niezwykle ważną częścią festiwalu są też wizyty w mieszkaniach. Co roku w programie Open House można znaleźć kilka najciekawszych, prywatnych wnętrz. Ich właściciele zgadzają się zapraszać obce osoby do odwiedzin we własnym domu. To okazja nie tylko do zaczerpnięcia inspiracji wnętrzarskich, ale przede wszystkim niezwykłych spotkań z ciekawymi ludźmi i przełamania barier społecznych. Open House uczy, że miasto to w końcu nie tylko budynki, ale przede wszystkim ludzie i ich historie. 

Cykliczne święto miejskiej architektury w Gdańsku skupia uwagę na specyfikę poszczególnych dzielnic-bohaterek, podejmując przy tym złożone i nierzadko uniwersalne zagadnienia przestrzenne oraz kulturowe. Bogaty program, jak i poprzedzająca go, kilkumiesięczna praca w dzielnicy prowadzi do wytwarzania, zacieśniania oraz odnawiania więzi społecznych. Pozwala nakreślić portret mieszkańców i mieszkanek w kontekście architektury, architekturę zaś ukazuje w jej wielowymiarowości - materialnej oraz społeczno-kulturowej.

„Po raz pierwszy pojawiliśmy się z festiwalem na Dolnym Mieście i Starym Przedmieściu podczas 1 edycji Open House Gdańsk. Pięć lat później, kiedy obchodzimy mały jubileusz, wracamy tutaj, żeby pokazać, jak zmienia się ta część miasta oraz to, co pozostaje tu najcenniejsze. Tak się składa, że mieszka tu mnóstwo wspaniałych ludzi, którzy zapytani o powody wyboru Dolnego i Starego Przedmieścia na swoje miejsce do życia i pracy zawsze odpowiadają - to miejsce jest prawdziwe. I właśnie tę autentyczność będziemy pokazywać we wrześniu” – zapowiada Diana Lenart, założycielka festiwalu.

  • kamienica przy ul. Okopowej na Satrym Przedmieściu, fot. Paweł Jóźwiak

Piąta edycja festiwalu architektury będzie okazją do tego, by porozmawiać o różnicach, równowadze i równoważności w kontekście tożsamości architektonicznej, stereotypów w zawodach projektowych, świadomości i odpowiedzialności środowiskowej.  W programie znajdzie się debata, która podejmie temat roli kobiet w projektowaniu - architektonicznym, graficznym i miejskim. Pracownia Centrala poprowadzi warsztaty pt. „Zazwierzęcanie miasta”, natomiast Bal Architektek skupi się w swoim wykładzie oraz zajęciach praktycznych na projektowaniu, które powinno uwzględniać potrzeby jak najszerszej grupy odbiorców. Jak co roku, mecenasem festiwalu został trójmiejski deweloper Invest Komfort.

„Idea Open Hause jest nam bardzo bliska, dlatego wspieramy festiwal od samego początku. Naszym sposobem komunikacji jest język architektury. Jako deweloper, mamy ogromną świadomość, że poprzez wygląd budynków, zagospodarowanie przestrzeni, zieleń i krajobraz wpływamy na codzienne funkcjonowanie mieszkańców – na ich nastroje, wybory, postrzeganie świata i przede wszystkim relacje.  Dlatego edukacja architektoniczna i wrażliwość na estetykę są niezwykle istotne. Miasto, które jest zdrowym organizmem dba o ludzi i ich relacje także za pomocą architektury” – tłumaczy Michał Ciomek, architekt, absolwent Architectural Association School of Architecture w Londynie i wiceprezes zarządu Invest Komfort.

W weekend 9-11 września uczestnicy zostaną zaproszeni zarówno do miejsc-symboli Dolnego Miasta i Starego Przedmieścia, takich jak Muzeum Narodowe, Królewska Fabryka Karabinów, Brama Nizinna czy Dwór Uphagena, jak i nowych punktów na mapie Śródmieścia, które zmieniają jego tożsamość - oddział Dolna Brama 8 oraz działające na Dolnym Mieście pracownie i firmy.

  • piekarnia Ryszarda Majchrowskiego, fot. Łukasz Głowala

Zwiedzający będą mieli okazję wysłuchać opowieści o wyjątkowym malowidle sufitowym „Niebo Polskie” mieszczącym się w auli Dawnego Gimnazjum Polskiej Macierzy Szkolnej. Miłośników wnętrz ucieszą wizyty w gościnnych progach mieszkań - bardzo zróżnicowanych i fascynujących jak ich mieszkańcy. Nie zabraknie także wydarzeń plenerowych tj. gry miejskiej oraz spacerów: architektoniczno-urbanistycznego, historycznego czy skupiającego się na industrialnym charakterze dzielnicy.

Festiwal jest dofinansowany ze środków Miasta Gdańska. Mecenasem wydarzenia jest Invest Komfort.

Szczegóły oraz zapisy na stronie openhousefestival.pl oraz na Facebooku.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

Spokój klasyki Wnętrza

Spokój klasyki

Mieszkanie w kamienicy z lat 30. na warszawskiej ulicy Oleandrów – brzmi jak marzenie? Owszem.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.