„Rozmowy o Architekturze” – Tubądzin i Dorota Koziara podsumowują cykl
„Rozmowy o Architekturze” to cykl spotkań, zorganizowany przez Grupę Tubądzin i Dorotę Koziara, poświęcony wyzwaniom i możliwościom współczesnej architektury oraz urbanistyki. Wydarzenia zostały zrealizowane w sześciu największych polskich miastach, a gośćmi specjalnymi byli wybitni polscy architekci. Łącznie w spotkaniach wzięło udział około 800 osób.
Gośćmi wydarzenia byli czołowi polscy architekci, którzy odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu przestrzeni publicznej i prywatnej zarówno w kraju, jak i za granicą. Wśród zaproszonych ekspertów znaleźli się Karol Fiedor, Tomasz Konior, Robert Konieczny, Anna Król, Zbigniew Maćków, Przemo Łukasik.
Architektura: tworzenie przestrzeni i budowanie emocji
Architektura odgrywa fundamentalną rolę w projektowaniu otaczającego nas świata. Kształtuje przestrzeń, wywołuje emocje, wpływa na komfort życia, a także buduje przestrzeń publiczną. W Polsce, architekci wnoszą znaczący wkład w rozwój zarówno nowoczesnych, jak i historycznych przestrzeni. „Współczesna polska architektura wyróżnia się dzięki wybitnym specjalistom, którzy zmieniają pejzaż nie tylko w kraju, ale także na arenie międzynarodowej” – komentuje Dorota Koziara.
„Rozmowy o architekturze”
Podczas każdego spotkania poruszano istotne problemy związane z projektowaniem przestrzeni publicznej, rewitalizacją obiektów postindustrialnych, a także relacją pomiędzy architektem a inwestorem. Nie zabrakło rozmów o przekształcaniu historycznych obiektów w nowoczesne przestrzenie użytkowe. Poruszono kwestie związane z budownictwem mieszkaniowym czy wyborem materiałów budowlanych – jak ważne są one w kontekście trwałości, estetyki i zgodności z zasadami zrównoważonego rozwoju. Przykładem rozwiązania są płytki ceramiczne produkowane przez Tubądzin, które niezależnie czy stosowane w budynkach publicznych czy prywatnych, zapewniają nowoczesny dizajn oraz trwałość.
Goście specjalni
Warszawa – Przemo Łukasik (Medusa Group)
Przemo Łukasik zaprezentował projekt Loftu Bolko, ikony rewitalizacji budynków przemysłowych, która została doceniona na arenie międzynarodowej. Inne znane realizacje architekta to m.in. Browary Warszawskie, Zawiszy Czarnego Tysiąclecie w Katowicach oraz hotel Nobu w Warszawie.
Gdynia – Anna Król (CKK Architekci)
Anna Król skupiła się na relacjach między architektem a inwestorem oraz wyzwaniach prawnych w projektowaniu. Zaprezentowała m.in. projekt Akwarium w Palestynie oraz nagrodzony hotel Copernikus w Toruniu.
Poznań – Karol Fiedor (CDF Architekci)
Karol Fiedor, wiceprezes Stowarzyszenia Architektów Polskich, omawiał znaczenie rewitalizacji przestrzeni publicznych. Przedstawił projekt Wzorcownia we Włocławku – dawną fabrykę fajansu, która zdobyła Grand Prix w konkursie Budowa na Medal w 2009 roku.
Kraków – Tomasz Konior (Konior Studio)
Tomasz Konior, autor projektów związanych ze światem muzyki, zaprezentował m.in. Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej „Symfonia” oraz siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach, uznaną za jedną z najlepszych sal koncertowych w Europie. Wśród jego najnowszych projektów znalazła się Biblioteka Narodowa w Warszawie.
Katowice – Robert Konieczny (KWK Promes)
Robert Konieczny, zdobywca licznych nagród międzynarodowych, opowiadał o integracji architektury z naturą. Jego projekt Arki Koniecznego został uznany za Najlepszy Dom Świata przez Wallpaper Design Award 2017. Z kolei Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie otrzymało tytuł Najlepszego Budynku Świata na World Architecture Festival 2016.
Wrocław – Zbigniew Maćków (Maćków Pracownia Projektowa)
Zbigniew Maćków omówił integrację dawnej architektury ze współczesnym miastem. Do jego najważniejszych realizacji należy m.in. Renoma – wrocławska galeria handlowa oraz projekt nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu. Maćków podkreślił również znaczenie dialogu społecznego w planowaniu przestrzeni miejskich.
Cykl spotkań „Rozmowy o architekturze” zgromadził około 800 uczestników. „Wysoka frekwencja tylko potwierdza, jak żywa jest debata wokół architektury i jak ważne w jej kontekście są wrażliwość, odpowiedzialność i uważność” – podsumowuje Łukasz Chyla, Dyrektor Sprzedaży Inwestycyjnej w Grupie Tubądzin.