W czerwonym labiryncie. Dom na wąskiej działce z widokiem na góry
Architekci z pracowni Práctica Arquitectura bawią się bryłą tradycyjnych meksykańskich domów, różnicując jej poziomy, dodając patio i tarasy. Wszystko zamknięte w charakterystycznej dla Meksyku czerwieni.
Autor: MB
Zdjęcia: César Béjar, Apertura Arquitectónica, Dove Dope
Dom znajduje się w San Pedro Garza García położonym na północnym-wschodzie Meksyku, zaledwie 45 kilometrów od Monterrey, stolicy stanu Nuevo León. Miasto otaczają wzgórza wschodnich gór Sierra Madre.
To właśnie lokalizacja mocno wpłynęła na wygląd Ederlezi House – jednej z ostatnich realizacji Davida Martíneza Ramosa z pracowni Práctica Arquitectura. Dom zapewnia widok 360º na pobliskie góry i wzniesienia, a jego wąską bryłę wciśnięto w gęstą zabudowę miasta.
Nazwa projektu – Ederlezi – została zaczerpnięta z tradycji Bałkanów. Tym słowem określane jest tam święto wiosny - to wielka celebracja odejścia szarych, zimowych dni i powitanie rozkwitającej przyrody. Jego obchodom towarzyszą tańce i muzyka. "Kontrast między zielenią roślinności a czerwienią murów oraz porowatą, czerwonawą skałą tezontle stara się uwiecznić ciepło i ruch przebudzenia przyrody" – wyjaśnia architekt David Martínez Ramos.
Wygląd domu nawiązuje też do wspomnień jego właścicieli - pustynnych i śródziemnomorskich krajobrazów. Bryła łączy w sobie klasyczne elementy architektury północno-zachodniego Meksyku, takie jak podstawa i proporcje otworów, z bardziej abstrakcyjnymi cechami współczesnymi.
Dom o powierzchni 160 m2 stanął na wąskiej działce (zaledwie 5 metrów szerokości) w historycznym centrum San Pedro Garza. Bryła zorganizowana jest wokół centralnego dziedzińca z ogrodem i podzielona na dwie główne części.
Pierwsza część zwrócona jest w stronę ulicy – znajdują się w niej hol, garaż, pokój gościnny o podwójnej wysokości z labiryntem oraz taras na dachu. Druga część domu zlokalizowana na tyłach działki mieści salon, jadalnię, kuchnię, patio, które zaznacza granice posiadłości oraz główną sypialnię z dostępem do dużego tarasu.
Układ domu ma dynamiczną strukturę – są tam schodki, patio, nakładające się na siebie poziomy, wewnętrzne i zewnętrzne tarasy oraz zygzakowate zakończenie elewacji, które służy jako bariera od strony ulicy. Czerwony kolor fasady, tak charakterystyczny dla budownictwa Meksyku, to wynik regulacji o zachowaniu dziedzictwa narodowego.
"Biorąc pod uwagę wyzwania i możliwości związane z mieszkalnictwem na obszarach dziedzictwa w rozwijających się miastach, Ederlezi House godzi takie pojęcia, jak płynność otwartej przestrzeni z prywatnością, która pozwala oddzielić życie codzienne od ulic, tworząc granicę wokół tego, co dzieje się wewnątrz" – mówi twórca projektu.
Wnętrze utrzymane jest w takiej samej kolorystyce, jak elewacja budynku. Dominują czerwienie w przeróżnych odcieniach, ochry, róż, pomarańcz. Głównymi materiałami wykończeniowymi są drewno, terakota oraz zacierany tynk na ścianach.