Zjawiskowa metamorfoza zabytkowej kamienicy w Poznaniu. Zyskała nową funkcję

Kamienica przy ul. Wieniawskiego 21/23 w Poznaniu przez wiele lat stała pusta i popadała w ruinę. Ten zabytkowy budynek z 1904 roku był jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów centrum miasta, co tylko potęgowało frustrację mieszkańców związaną z marnowaniem jego potencjału. Sytuacja zmieniła się niemal 10 lat temu, gdy Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk zakupił kamienicę od Urzędu Miasta Poznania i postanowił zaadaptować ją zgodnie z własnymi potrzebami.

Autor: JS

Zdjęcia: Szymon Kavka (zdjęcia wewnętrzne), Maciej Lulko (zdjęcia zewnętrzne)


https://demiurg.com.pl

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Ze względu na zły stan techniczny budynku konieczne było pozyskanie znacznych funduszy na przeprowadzenie kompleksowych prac remontowych, co zajęło kilka lat. Ostatecznie ogłoszono przetarg na przebudowę willi w formule „zaprojektuj i wybuduj”, który wygrała firma DEMIURG.

Zadanie było wyjątkowo trudne – należało wkomponować nowoczesne laboratoria Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w 120-letnie, zabytkowe wnętrza. Dodatkowym wyzwaniem był fakt, że prace rozpoczęto w trakcie pandemii w 2021 roku, co znacząco utrudniało realizację projektu.

„Przez cały czas trwania inwestycji mieliśmy na uwadze to, że pomimo wszystkich nowoczesnych technologii i specjalistycznych rozwiązań, które musieliśmy wdrożyć ze względu na funkcję budynku, działaliśmy w zabytkowej tkance. Połączenie tradycji i nowoczesności to zawsze trudne zadanie, dlatego bardzo ściśle współpracowaliśmy z Miejskim Konserwatorem Zabytków w Poznaniu. Pani konserwator często bywała na budowie w trakcie realizacji i podejmowała decyzje dla dobra i ochrony obiektu. Dzięki temu zrealizowaliśmy z sukcesem wyjątkowy, jedyny taki budynek w Polsce, gdzie zabytkową kamienicę zaadaptowano na bardzo nowoczesną funkcję” – mówi Katarzyna Kulińska, kierowniczka ds. umów Demiurg.

Monumentalny gmach jest pełen pięknych detali architektonicznych, takich jak witraże, luksfery, sztukaterie wewnętrzne, w tym rozety i fasety, oraz bogato zdobione balustrady. Wszystkie te elementy zostały starannie odrestaurowane. Tam, gdzie stan techniczny uniemożliwiał ich zachowanie, wykonano nowe elementy, wiernie odwzorowując pierwotne wzory.

Prace konserwatorskie objęły również klatki schodowe, w których znajdują się zachwycające polichromie – wielobarwne, dekoracyjne malowidła z czasów budowy kamienicy. Na szczególną uwagę zasługują ozdobne posadzki w głównych sieniach klatek schodowych, które dziś można podziwiać w pełnej krasie.

Renowacji poddano także drzwi zewnętrzne i część drzwi wewnętrznych. Nowe wykonano na wzór istniejących. Zadbano o każdy detal, w tym mosiężne, ozdobne klamki w drzwiach i oknach. W budynku zachowały się również pierwotne kaloryfery, które zostały odrestaurowane.

Budynek został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez dodanie zewnętrznego, przeszklonego szybu windowego, który umożliwia dostęp do wszystkich kondygnacji.

W laboratoriach zamiast tradycyjnych grzejników zastosowano klimakonwektory, które wraz z pozostałymi urządzeniami instalacyjnymi umieszczono pod sufitami. W pozostałych pomieszczeniach znajdują się klimakonwektory stojące. Cały obiekt wyposażono w system kontroli dostępu, obejmujący również windę.

Z uwagi na specjalistyczną funkcję budynku został on podłączony do kilku niezależnych źródeł zasilania, aby zapewnić ciągłość dostaw prądu i uniknąć zakłóceń w badaniach naukowych, które mogłyby zagrozić kilkuletnim pracom. Dodatkowo budynek objęty jest telewizją dozorową, czyli specjalistycznym systemem kamer rozmieszczonych we wszystkich częściach budynku.

Starannej restauracji poddano również elewację budynku, łącznie ze wszystkimi detalami sztukatorskimi. Balustrady zostały poddane renowacji i dostosowane do współczesnych norm technicznych. Budynek wieńczy wysoki mansardowy dach z wieżyczkami i iglicami.

„Zrealizowanie tak nowoczesnych przestrzeni w zabytkowej tkance to wielkie wyzwanie. Należy umiejętnie połączyć tradycję z zaawansowaną technologią. Budynek miał spełniać najwyższe standardy laboratoryjne, być funkcjonalny, dostosowany do obecnych norm technicznych, a jednocześnie musieliśmy zadbać o pozostawienie w budynku tego, co najcenniejsze, czyli pięknych zabytkowych elementów. Dodatkowo kamienica zlokalizowana jest w centrum miasta, co też nie ułatwiało zadania. Musieliśmy odpowiednio rozplanowywać transporty, plac budowy był ciasny, a ciężki sprzęt nie był w stanie do nas dojechać. Z tego względu dostawy materiałów odbywały się częściej, ale w mniejszych ilościach, aby pojazdy były w stanie dojechać na Wieniawskiego” – opowiada Radosław Piechnik, kierownik budowy.

W dniu 3 września 2024 roku w odrestaurowanej willi przy ul. Wieniawskiego 21/23 w Poznaniu oficjalnie otwarto Centrum Innowacyjności i Edukacji Społecznej Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk. Naukowcy zyskali specjalistyczną przestrzeń badawczą, a mieszkańcy miasta piękną kamienicę, która na nowo urzeka architekturą.

Zobacz także:

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Mieszkanie w Tychach, w którym każdy przedmiot budzi zachwyt Wnętrza

Mieszkanie w Tychach, w którym każdy przedmiot budzi zachwyt

W projekcie tego 100-metrowego mieszkania, zlokalizowanego w Tychach, biała baza ścian oraz jasnoszara posadzka z żywicy stanowią tło dla wyjątkowych kompozycji przestrzennych. Ikoniczne meble vintage z okresu modernizmu Gosia Kotyczka z OBIEKTY STUDIO zestawiła z dziełami malarskimi i graficznymi...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.