5 miejsc, w których można oglądać polski dizajn
Polskie wzornictwo długo czekało na stałe miejsce ekspozycji. Na szczęście dziś można oglądać je w kilku placówkach, które prezentują przekrojowy dorobek rodzimych projektantów lub skupiają się na wycinku ich twórczości. Oto 5 adresów, w których poznacie polski dizajn – od początku XX wieku aż po współczesność.
Autor: MB
Galeria Wzornictwa Polskiego, Muzeum Narodowe w Warszawie
Stała ekspozycja prezentuje dorobek polskich projektantów wzornictwa przemysłowego – od początku XX wieku aż po czasy współczesne. Na wystawie można obejrzeć ikony, takie jak fotel „RM58”, zydelek „Biedronka” czy aparat fotograficzny „Alfa”. Wśród obiektów są też archiwalne fotografie i teksty.
Wystawa pozwala poznać najważniejsze nurty i trendy w polskim wzornictwie, takie jak styl zakopiański, obiekty ze spółdzielni „Ład”, projekty Warsztatów Krakowskich i modernistów z grupy „Praesens”. Duży nacisk położono też na wzornictwo dla dzieci i etnoprojektowanie.
Przedmioty. Galeria designu polskiego XX i XXI wieku, Muzeum Narodowe w Krakowie
To kolejna przekrojowa wystawa poświęcona polskiej myśli projektowej. Zobaczymy tam oprócz przedmiotów codziennego użytku i rzemiosła artystycznego, również ubrania i plakaty, którym poświęcono osobne sale. Autorzy ekspozycji zabierają nas w podróż po historii wzornictwa od czasów Młodej Polski, przez modernizm i awangardę w II RP, czasy PRL, po współczesność. Wystawę można oglądać w Kamienicy Szołayskich przy placu Szczepańskim.
„Cudo-Twórcy”, Muzeum Narodowe we Wrocławiu
To stała ekspozycja wrocławskiego muzeum, której część poświęcono historii polskiego szkła artystycznego i użytkowego oraz ceramiki. Wrocław był jednym z najważniejszych ośrodków projektowych w tej dziedzinie. Niedługo po II wojnie światowej w Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych zaczęto tworzyć jedyny w Polsce Wydziału Ceramiki i Szkła. Nic dziwnego, że to właśnie we Wrocławiu znajduje się jedna z największych specjalistycznych kolekcji szkła w Polsce. Na wystawie można obejrzeć m.in. projekty powojennych prekursorów, fajanse z Włocławka, porcelanę doby polskiego „new look” lat 60. XX w. czy bolesławiecką kamionkę.
Pracownia VZORY, Poznań
Pracownia VZORY mieszcząca się w samym sercu Poznania przy Ślusarskiej 15 to wielofunkcyjna, kreatywna przestrzeń, w której wspólnym mianownikiem działań jest dizajn i rzemiosło. To przestrzeń galeryjna przekrojowo prezentująca dorobek polskiego wzornictwa – począwszy od dwudziestolecia międzywojennego aż do współczesności.
W przestrzeni pracowni prezentowano prace m.in. Oskara Zięty, Mai Ganszyniec czy Marka Cecuły. We Vzorach obejrzycie także stałą wystawę z ikonami polskiego wzornictwa. Regularnie w galerii odbywają się też wystawy czasowe, jak choćby ostatnia poświęcona 10-leciu Ćmielów Design Studio.
„Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco”, Muzeum Mazowieckie w Płocku
Na stałej wystawie w płockim muzeum zgromadzono ponad 1800 obiektów z epoki. Na ekspozycji zobaczyć można m.in. wnętrza mieszkalne, szkło, ceramikę, tkaniny i lampy, malarstwo i rzeźbę, a także stroje czy numizmaty. Finałowa przestrzeń wystawy to aranżacja nawiązująca do światowej wystawy Expo i polskiego pawilonu – to właśnie ta część poświęcona jest wyłącznie polskiemu wzornictwu tamtych czasów (projekt ekspozycji wykonała pracownia Koza Nostra).
Fot. materiały prasowe Koza Nostra