Miniprzewodnik po Kopenhadze. 8 miejsc, które powinien odwiedzić każdy miłośnik dizajnu
Mała Syrenka, urocze kamienice, parki, niesamowita architektura modernistyczna, oryginalna kuchnia. Powodów do odwiedzenia Kopenhagi jest mnóstwo. Miłośników dizajnu najbardziej jednak przyciąga do stolicy Danii wysublimowane wzornictwo. W końcu to właśnie z Danii pochodzą najsłynniejsi projektanci XX wieku – Kaare Klint, Poul Henningsen, Arne Jacobsen, Finn Juhl, Hans J. Wegner… Ich minimalistyczne projekty zachwycają swoją harmonią do dzisiaj. W Kopenhadze można się przekonać, że zamiłowanie Duńczyków do dizajnu nie przeminęło. Dają temu wyraz nie tylko podczas kultowego festiwalu 3daysofdesign, ale też w sposobie, w jaki projektują przestrzenie publiczne: kawiarnie, restauracje, hotele, butiki. Na dowód tego przedstawiamy 8 miejsc w stolicy Danii, które zachwycą każdego wielbiciela wzornictwa!
Autor: JS
Zdjęcia: Daniel Rasmussen, Mellanie Gandø, Anders Schonnemann, Gerardo Jaconelli, Christian Hoyer, materiały prasowe
1. Creative Space
Kastelsvej 1
Creative Space to kawiarnia artystyczna, która z pewnością podbije serca fanów kreatywnego spędzania wolnego czasu. Przyjemne doznania zapewniają tu wyśmienite napoje i estetyczny wystrój. W otoczeniu kolorów, minimalistycznych mebli oraz lamp o fantazyjnych formach łatwo jest się tu zrelaksować i puścić wodze fantazji.
W lokalu na gości czekają szeroka gama ceramiki, farby i narzędzia. Po wybraniu preferowanego kształtu naczynia można przystąpić do jego malowania. Po zakończeniu pracy powierza się swoje dzieło ekipie Creative Space, która je szkliwi i wypala. Tydzień później własna, autorska ceramika jest gotowa do odbioru. Czy istnieje lepsza pamiątka ze stolicy dizajnu?
2. The Audo
Århusgade 130
„Ab uno disce omnes” (łac. z jednego (szczegółu) sądź o wszystkich). Od skrótu tej sentencji pochodzi nazwa The Audo – wielofunkcyjnej przestrzeni zlokalizowanej w Kopenhadze. Składają się na nią butikowy hotel, kawiarnia, restauracja, pomieszczenia eventowe i co-workingowe oraz siedziba i concept store marki Menu. The Audo mieści się w neobarokowym budynku z 1918 roku.
Pomysłodawcą centrum jest Bjarne Hansen, założyciel Menu. Pragnął on stworzyć miejsce oferujące zróżnicowane usługi w lokalach, które łączy doskonałe wzornictwo i spójny projekt wnętrz. Ich aranżację powierzył pracowni Norm Architects z Jonasem Bjerre-Poulsenem i Peterem Elandem na czele. W projekcie, jako dyrektor artystyczny, udział miał także jeden ze współzałożycieli magazynu „Kinfolk” – Nathan Williams.
Projektanci, mając w pamięci łacińską sentencję, od której pochodzi nazwa centrum, zadbali o nawet najmniejszy detal. Przestrzeń przypomina dom kolekcjonera – każdy element jest tu odrębnym dziełem wartym uwagi.
3. Edition Copenhagen
Strandgade 66
Edition Copnehagen to założona w 1959 roku pracownia litograficzna i galeria sztuki w jednym. Prowadzą ją litografowie Rasmus Urwald, Dannie Vieten i Peter Wissing Sørensen. Połączyły ich wspólne pragnienia: stworzenia enklawy dla artystów, entuzjastów sztuki oraz promowania litografii jako wyjątkowego narzędzia artystycznej ekspresji.
Raz do roku marka zaprasza duńskich i zagranicznych artystów do tworzenia litografii w ramach warsztatów. W pracowni jednocześnie może kreować tylko jeden artysta, wspierany przez założycieli pracowni. Proces druku odbywa się tu według tradycyjnych technik sięgających XVIII wieku. Następnie prace prezentowane są w muzeach na całym świecie i na miejscu, w Kopenhadze. Wielbicie rzemiosła podczas wizyty w Edition Copnehagen będą w siódmym niebie.
4. Apotek 57
Fredericiagade 57
Działalność multidyscyplinarnej marki projektowej FRAMA daleko wykracza poza projektowanie. Firma zajmuje się również kreowaniem niepowtarzalnych doświadczeń. Dowodem na to jest znajdująca się w Frama Studio Store w Kopenhadze kawiarnia Apotek 57.
W lokalu można spróbować pozycji z autorskiego, sezonowego menu, za które odpowiada włoska szefowa kuchni Chiara Barla. Założeniem Apotek 57 było zaaranżowanie przestrzeni, która w pełni odda estetykę FRAMA. Ponadto kawiarnia pełni rolę miejsca spotkań lokalnej społeczności oraz pasjonatów dizajnu z całego świata.
5. Studio Arhoj
Skindergade 7
Langeliniekaj 4
Studio Arhoj zostało założone w 2013 roku przez projektanta Andersa Arhoja. Działalność pracowni skupia się na wytwarzaniu wyrobów z ceramiki oraz szkła. Zespół tworzą niezwykle utalentowani twórcy, w tym garncarze i szklarze.
Oprócz eksplorowania i wymyślania nowych technik twórczych, studio koncentruje się na podtrzymywaniu przy życiu tradycyjnych sposobów tworzenia przedmiotów, takich jak dmuchanie szkła. Zespół eksperymentuje z kształtem oraz kolorami glazur, dzięki temu nie ulega znużeniu. Ręcznie robione obiekty codziennie trafiają do pieców, przemieniając się w barwne, zabawne formy.
Co najlepsze – jest możliwość podejrzenia pracy wspaniałych ludzi, którzy tworzą Studio Arhoj, na żywo. Pracownie są bowiem otwarte dla gości. Przy okazji można się tu zaopatrzyć w urocze dzieła sztuki ich autorstwa.
6. Studio Oliver Gustav
Kastelsvej 18
Oliver Gustav to duński projektant, kurator i sprzedawca antyków. Kreuje przestrzenie, które zachwycają spokojem, a jednocześnie surowością. Przeplatają się w nich współczesne przedmioty i niepowtarzalne meble vintage, które Oliver odnajduje z pasją i zaangażowaniem.
Takie też jest Studio Oliver Gustav, będące połączeniem pracowni i butiku, w którym można nabyć autorskie produkty studia (w tym m.in. wspaniałe sofy i fotele z barwionej konopi czy lnu), a także starannie wyselekcjonowane przedmioty od najbardziej utalentowanych artystów, projektantów i marek projektowych. Na uwagę zasługuje przy tym położenie showroomu – lokal znajduje się w zabytkowym, neoklasycystycznym budynku z 1920 roku.
7. ibis Styles Copenhagen Ørestad
Ørestads Boulevard 47
W stolicy Danii warto nie ograniczać się do odwiedzenia jedynie restauracji, pracowni i sklepów ze wspaniałym dizajnem. Aby w pełni doświadczyć Kopenhagi, polecamy również wybrać miejsce noclegu z wnętrzem, które wyróżnia się wysokiej klasy wzornictwem.
Nie bez znaczenia jest również atrakcyjna lokalizacja, w której można poczuć atmosferę miasta i bez trudu przemieszczać się do najciekawszych punktów na jego mapie. Jedno i drugie oferuje ibis Styles Copenhagen Ørestad. Za projekt jego architektury odpowiada Holscher Nordberg Architects, z kolei aranżację wnętrz powierzono studiu Mulderblauw.
Hotel jest pełen pereł dizajnu i sztuki, w tym pięknych mebli, przyciągającego wzrok oświetlenia, tapet, dywanów, neonów, murali. Nie zabrakło tu również nawiązań do natury – zieleni oraz motywów florystycznych. ibis Styles Copenhagen Ørestad położony jest w dzielnicy Ørestad, w sąsiedztwie centrum miasta i parków. Jednocześnie dzieli go jedynie kilkanaście minut jazdy metrem od dworca i lotniska. Hotel jak w soczewce skupia w sobie największe atuty Kopenhagi: wszechobecną kreatywność, liczne parki i inspirujący klimat.
8. Designmuseum Danmark
Bredgade 68
Czymże byłoby zwiedzanie Kopenhagi bez wizyty w jednym z najbardziej znanych muzeów wzornictwa i rzemiosła na świecie? Designmuseum Danmark może pochwalić się bogatą kolekcją sztuki dekoracyjnej, produktów rzemieślniczych i przemysłowych, datowanych na okres od późnego średniowiecza do współczesności.
Można się tu przyjrzeć nie tylko niesamowitym projektom ikonicznych duńskich projektantów, takich jak Poul Henningsen, Kaare Klint czy Arne Jacobsen. Na odkrycie czekają również dzieła twórców z innych krajów, w tym państw Azji. Ponadto warto odwiedzić wystawy czasowe, a także showroom i kawiarnię, które zyskały niedawno nowe wnętrze, zaprojektowane przez OEO Studio. Klasyczna aranżacja zachęca do odpoczynku i buszowania po półkach w poszukiwaniu funkcjonalnych pamiątek.