10 europejskich galerii i muzeów dizajnu, które warto odwiedzić

Kto nie lubi nudzić się w wakacje, niech zajrzy do jednego z muzeów i galerii dizajnu rozsianych po całej Europie. To wielka lekcja historii wzornictwa i współczesnych trendów w projektowaniu. Będzie ciekawie!

Autor: MB

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

1. Galeria Morawska, Brno, Czechy

Podróż do świata dizajnu zaczynamy od naszych południowych sąsiadów. W historii europejskiego wzornictwa zajmują zasłużone wysokie miejsce. Jednym z ośrodków zajmujących się historią czeskiego dizajnu i sztuki (od średniowiecza aż po współczesność) jest Galeria Morawska, która w swoich zbiorach ma ponad 200 tysięcy eksponatów, co czyni ją drugim co do wielkości tego typu muzeum w Czechach.

 

Historia placówki sięga 1873 roku, kiedy działała jeszcze jako Muzeum Sztuk Użytkowych. Na przestrzeni lat jej zbiory powiększały się, a budynek przechodził kolejne modernizacje. Ostatnia miała miejsce w 2021 roku. W jej wyniku powstały nowoczesne wnętrza, łączniki pomiędzy piętrami, nowe gabloty i zupełnie nowa przestrzeń, którą można dowolnie aranżować. W muzeum znajduje się także DESIGNLAB – laboratorium pozwalające tworzyć odwiedzającym sztukę i wzornictwo przy użyciu najnowszych technologii.

Fot. BoysPlayNice

2. Vitra Design Museum, Weil am Rhein, Niemcy

To jeden z głównych ośrodków poświęconych historii i badaniu dizajnu, nie tylko w Europie. Muzeum może poszczycić się też jedną z największych kolekcji mebli na świecie. Początkowo miało służyć do prezentacji produktów Vitry, w tym wytwarzanych przez firmę mebli projektu Ray i Charlesa Eamsów, szybko stało się jednak jasne, że placówka na tym nie poprzestanie. W muzeum Vitry odbyły się wystawy takich sław, jak Frank Lloyd Wright, Luis Barragán czy Ron Arad, a obecnie można tam oglądać m.in. instalację Sabine Marcelis.

Uwagę zwraca również sam budynek muzeum, w którym znajduje się główna kolekcja. Charakterystyczną bryłę zaprojektował słynny architekt, Frank Ghery. Część kolekcji znajduje się też w budynku Schaudepot, otwartym w 2016 roku, którego projekt powstał w pracowni Herzog & de Meuron.

Fot. Thomas Dix, Mark Niedermann

3. Archiwum Bauhausu / Muzeum Projektowania, Berlin, Niemcy

W tym miejscu poznamy historię jednego z najbardziej wpływowych nurtów w architekturze i wzornictwie XX wieku. Placówka ma największe zbiory na świecie dotyczące szkoły Bauhausu, a wśród nich prace takich twórców jak Josef Albers, Walter Gropius, Wassil Kandinski, Paul Klee czy Ludwig Mies van der Rohe.

Muzeum znajduje się w budynku zaprojektowanym przez Alexandra Cvijanovicia na bazie projektu założyciela Bauhausu, Waltera Gropiusa. Bryłę wyróżnia charakterystyczny dach nawiązujący do zabudowy przemysłowej. Obecnie trwa budowa "szklanej wieży", nowej części muzeum.

Fot. Joel Felipe/Unsplash

4. Galeria Maniera, Bruksela, Belgia

Warto odwiedzić to miejsce nie tylko ze względu na pokazywane tam współczesne wzornictwo, ale i sam budynek, w którym odbywają się wystawy. Hôtel Danckaert, znany również jako Villa Dewin, to bowiem jeden z najlepiej zachowanych przykładów architektury w stylu art déco w stolicy Belgii.

MANIERA powstała w 2014 roku z inicjatywy Kwintena Lavigne'a i Amaryllis Jacobs. Galeria zleca architektom i artystom opracowanie mebli i przedmiotów codziennego użytku, dając im tym samym możliwość wyjścia poza ramy swojej codziennej działalności.

Fot. Jeroen Verrecht

5. ADI Design Museum, Mediolan, Włochy

Na naszej mapie nie mogło zabraknąć europejskiej stolicy dizajnu. Zaglądamy do stosunkowo młodej placówki (wystartowała w 2021 roku), jednej z największych tego typu w Europie, w której murach gości historyczna kolekcja nagrody Compasso D'Oro przyznawanej włoskim projektantom i producentom od 1954 roku. Na prezentowanych w ADI Design Museum wystawach można obejrzeć też współczesne projekty.

Muzeum znajduje się w dawnej przemysłowej części Mediolanu przy Piazza Compasso d'Oro 1, niedaleko via Ceresio oraz Piazzale Monumentale. Twórcy projektu budynku celowo postawili na prostą bryłę, by podkreślić użytkowy charakter miejsca.

Fot. Martina Bonetti

6. The Design Museum, Londyn, Wielka Brytania

Londyńskie muzeum to jedna z wiodących światowych placówek poświęconych dizajnowi. W kolekcji muzeum znajdują się obiekty opowiadające historię masowej produkcji, począwszy od innowacji XIX wieku aż po cyfrową rewolucję ostatnich lat. Zbiory obejmują obiekty związane z architekturą, modą, meblami, transportem, grafiką i wzornictwem przemysłowym, głównie z Europy, USA i Japonii. Jednym z pierwszych eksponatów, który trafił do kolekcji muzeum, był dystrybutor benzyny ze stacji Mobil zaprojektowany przez Eliota Noyesa w 1968.

Początki muzeum to Boileroom Project uruchomiony przez V&A Museum. Od 1984 roku placówka działa samodzielnie – na początku w Shad Thames, a od 2016 roku w nowym budynku w Kensington.

Do końca lipca otwarta będzie wystawa chińskiego artysty Ai WeiWei, do połowy września można oglądać zaś ekspozycję poświęconą historii sari. W tym roku planowane są także wystawy poświęcone ostatnim 30-stu latom londyńskiej sceny modowej oraz kulturze deskorolkowej.

Fot. Gareth Gardner, Gravity Road

7. Galeria FUMI, Londyn, Wielka Brytania

Ta niewielka prywatna galeria działa w Londynie od 2008 roku z inicjatywy Sama Pratta i Valerio Capy. FUMI koncentruje się na starannie wyselekcjonowanym współczesnym dizajnie i twórcach oraz artystach, dla których ważne jest zarówno rzemiosło, jak i nowoczesne technologie. Większość obiektów powstaje ręcznie w limitowanych seriach w małych warsztatach. Twórcy korzystają często z tradycyjnych technik takich jak dmuchanie szkła czy grawerowanie.

Wiele z obiektów prezentowanych w FUMI nie zobaczycie nigdzie indziej – powstają na specjalne zamówienie galerii. Część z nich stoi na kruchej granicy pomiędzy sztuką a wzornictwem. Jak podkreślają twórcy galerii, na wystawach pokazują jedynie prace, które sami chcieliby mieć w domu.

Fot. Materiały prasowe Galerii FUMI; Thomas Joseph Wright

8. Designmuseo, Helsinki, Finlandia

Czas na kolejną stolicę europejskiego dizajnu. Fińskie muzeum dizajnu to jedna z najstarszych tego typu placówek na świecie. Zobaczycie tu dorobek czołowych fińskich projektantów i najbardziej znanych fińskich marek, które zapisały się w historii wzornictwa oraz przykłady międzynarodowego dizajnu. Muzeum patronuje też mniejszym placówkom rozsianym po kraju, poświęconym ceramice i szkłu marki Arabia (Designmuseo Arabia, Helsinki), wyrobom szklanym Iittala (Desigmuseuo Iittala, Iittala) oraz muzeum szkła w Nuutajärvi, gdzie znajduje się najstarsza fińska huta.

Obecnie w muzeum można obejrzeć wystawę “Utopia Now” prezentującą historię fińskiego wzornictwa, ekspozycję prac Kustaa Saksiego tworzącego tkaniny oraz prace grafika Tomiego Leppänena.

Fot. Susanna Lönnrot, Paavo Lehtonen

9. Disseny Hub, Barcelona, Hiszpania

To muzeum i laboratorium w jednym, którego głównym celem jest umożliwienie zrozumienia dizajnu i wpływu, jaki ma na nasze życie. Muzeum działa w czterech obszarach: projektowanie produktu, przestrzeni, informacji i mody.

Muzeum otwarto w 2014 roku – połączono wówczas kilka mniejszych placówek w jedną (Muzeum Grafiki, Muzeum Tkaniny, Muzeum Ceramiki). Budynek zaprojektowany przez znaną hiszpańską pracownię znajduje się przy Plaça de les Glòries, obok słynnego wieżowca Torre Agbar.


Fot. Lourdes Jansana, Aniol Resclosa

10. Galerie Patrick Seguin, Paryż, Francja

Działająca od 1989 roku galeria znajduje się w paryskiej dzielnicy Bastille. Powstała z inicjatywy Patricka Seguina, kolekcjonera i znawcy dizajnu. W galerii można obejrzeć prace takich francuskich projektantów jak Jeana Prouvé, Charlotte Perriand, Pierre Jeanneret, Le Corbusier czy Jean Royère. Patrick Seguin to jeden z największych promotorów twórczości  Jeana Prouvé – zarówno zaprojektowanych przez niego mebli, jak i architektury (domy demontowalne). Galeria zgromadziła najważniejszą kolekcję tych rozbieralnych domów, które w większości są albo unikatowymi egzemplarzami, albo zostały wyprodukowane w bardzo niewielkiej liczbie.

Przestrzeń, w której znajduje się Galerie Patrick Seguin została zaprojektowana przez Jeana Nouvela, zdobywcę nagrody Pritzkera w 2008 roku.

Fot. GaleriePatrickSeguin

Zobacz także:

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.