Ekologiczne projektowanie – rozmowa z Jankiem Wilczakiem

Utalentowany młody projektant Jan Wilczak, laureat projektu „Przyszłość sofy tapicerowanej”, organizowanego przez markę Nobonobo i Wydział Wzornictwa ASP w Warszawie, opowiada o ekologicznym projektowaniu, wizji przyszłości mebla tapicerowanego, współpracy z polską marką i nowych perspektywach.

Autor: PM

Zdjęcia: materiały prasowe

https://nobonobo.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Tegoroczny projekt Nobonobo i Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie odbył się pod hasłem „Przyszłość sofy tapicerowanej”. Jak przebiegała praca nad tym wyjątkowym projektem?

Mimo utrudnionych, pandemicznych warunków, w jakich przyszło nam pracować nad projektem, udało nam się odwiedzić fabrykę marki Nobonobo. Zapoznaliśmy się tam od podszewki z procesem produkcji, co było bardzo pomocne dla mnie, jako uczestnika inicjatywy na dalszych etapach i nieocenianym doświadczeniem, które teraz pozwala mi patrzeć na wszystko z perspektywy makro. Idealnym uzupełnieniem tego były wspaniałe lekcje w studio Tomka Rygalika, które wzbogaciły moją wiedzę na temat odpowiedzialnego projektowania. Stacjonarne korekty były miłą odskocznią od ponurej rzeczywistości, która ograniczyła życie towarzyskie, akademickie i zawodowe wyłącznie do sfery online.

Jakie były wytyczne i założenia projektowe wspólnej inicjatywy ASP i Nobonobo?

Nazwa projektu brzmiała „Przyszłość sofy tapicerowanej”. Jego główne założenia, to stworzenie mebla tapicerowanego przyjaznego dla środowiska i włączenie nas, młodych designerów w proces odpowiedzialnej oraz ekologicznej produkcji i gospodarki cyrkulacyjnej. W każdym projekcie szczególnie ważny był aspekt ekologiczny, zastanawialiśmy się więc, jak możemy ułatwić recykling mebli, przedłużyć ich cykl życia lub czym zastąpić piankę poliuretanową. Z pewnością mogę powiedzieć, że nasze projekty w jakimś stopniu wyznaczyły nowe kierunki w branży, co jest dla mnie bardzo inspirujące.

Jakie jeszcze uwarunkowania należało wziąć pod uwagę przy projektowaniu?

Bardzo ważne było dopasowanie projektu do możliwości i skali produkcji firmy Nobonobo. Jako każdy producent, marka już miała swoje wypracowane procesy i wyszkolonych specjalistów, a więc naszym zadaniem było stworzenie produktu, który wykorzysta ich wiedzę oraz doświadczenie i przy tym będzie się wpisywać w odpowiedzialny ekologicznie proces produkcji. Dodatkowo istotna była atrakcyjność wizualna, sofy są często centrum mieszkania, na które patrzy się codziennie, i wokół którego toczy się życie. 

Czym się Pan inspirował, tworząc ten projekt?

Akurat przy tym projekcie proces zacząłem od zagłębienia się w temat odpowiedzialnej ekologicznie produkcji oraz poszukiwań wytrzymałej i lekkiej konstrukcji wewnętrznej. Gdy po wielu makietach i prototypach w skali znalazłem tę optymalną – wizualna forma produktu niejako stworzyła się sama.

Co było największym wyzwaniem podczas pracy nad projektem?

Najprawdopodobniej największym wyzwaniem było dla mnie odpowiedzenie sobie na pytanie, dlaczego w zasadzie powinienem projektować kolejną sofę na rynek, który jest przepełniony produktami tapicerowanymi. Po zgłębieniu tematu, doszedłem do wniosku, że wciąż jest dużo przestrzeni na nowe projekty, które poprowadzą branżę w kierunku zrównoważonej, ekologicznej produkcji.

Czy stylistyka Pana projektu jest zbliżona do estetyki Nobonobo? 

Uważam, że tak. Sofy z oferty marki Nobonobo łączą w sobie ponadczasowy design i funkcjonalność. Przede wszystkim chciałem stworzyć mebel wizualnie ponadczasowy, aby maksymalnie wydłużyć cykl jego życia. W kontekście odpowiedzialnego ekologicznie projektowania to jest jedyna słuszna droga w przyszłości mebla tapicerowanego. Dla przykładu, klient, który teraz kupi kanapę, za 10 lat nie będzie miał potrzeby jej wymieniania, gdyż ta cały czas będzie wyglądać atrakcyjnie. To było dla mnie kluczowe, podczas pracy nad własną sofą. 

Jak Pan uważa, co wyróżnia Pana sofę spośród innych projektów? Jaka jest recepta na udany projekt?

Moim zdaniem kluczem do udanego projektu jest pogodzenie ze sobą kilku punktów widzenia. Z jednej strony należy wziąć pod uwagę opłacalność, produkt powinien w rozsądny sposób wykorzystywać surowce i przynieść zysk producentowi. Równie ważna jest jego wykonalność – powinien być on w zasięgu możliwości technologicznych firmy. Po trzecie powinien być atrakcyjny dla klienta, który musi wiedzieć, że spośród tysięcy kanap dostępnych na rynku ta jest dla niego najbardziej odpowiednia. Po czwarte i chyba najważniejsze, produkt powinien być krokiem (a najlepiej kilkoma) w kierunku bardziej zrównoważonej produkcji. Uważam, że mój projekt całkiem sprawnie połączył wszystkie te założenia. 

Czy może Pan zdradzić swoje plany na przyszłość? Planuje Pan powiązać ją z projektowaniem mebli tapicerowanych?

Najbardziej chyba w projektowaniu pociąga mnie różnorodność. Łączenie ze sobą wiedzy z różnych dziedzin i poszerzenie jej przy każdym kolejnym projekcie. Na pewno nie chciałbym się ograniczać do jednej tylko branży, ale z niecierpliwością czekam na kolejne meblarskie projekty. Polski przemysł w tej dziedzinie bardzo prężnie się rozwija i sądzę, że znajdzie się w nim miejsce dla mnie i innych młodych projektantów i projektantek.

Dziękujemy za rozmowę!

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.