Oblicza nowoczesności. Rusza 11 edycja DESA DESIGN DAYS
„Chcemy być nowocześni” - siedemdziesiąt lat temu to hasło wraz z polityczną odwilżą zmieniło polskie wzornictwo. Wcześniej rzemiosło miało być przede wszystkim funkcjonalne i użytkowe. Obiekty, które powstawały od lat 50. do 70. wyróżniają abstrakcyjne desenie, żywe kolory i asymetryczne kształty. To m.in. znane ćmielowskie figurki czy tzw. pikasy. Nowoczesność stała się hasłem październikowej odsłony wystawy dizajnu w DESA Unicum. Co tym razem przygotowali organizatorzy?
Wraz z polityczną odwilża 1956 roku polskie wzornictwo dostało zastrzyk nowych pomysłów z Zachodu. Od tego momentu w odniesieniu do obiektów użytkowych najchętniej posługiwano się terminem „nowoczesny”. Wystawa „Design. Oblicza nowoczesności” w DESA Unicum prezentuje obiekty wykonywane seryjnie, ale i te eksponujące indywidualne możliwości projektantów. Meble, porcelana, szkło, a nawet… warszawski neon.
Na wystawie warto zwrócić uwagę na neon „Jubiler” – symbol nowoczesnej Warszawy. W latach 80. XX w. rozświetlał szarą rzeczywistość stolicy rogu ulicy Kruczej i Alei Jerozolimskich. Neon był nie tylko reklamą marki, ale przede wszystkim symbolem nowoczesności, atrakcją dzielnicy i punktem orientacyjnym miasta. Wykonawcą neonu było Stołeczne Przedsiębiorstwo Instalacji Reklam Świetlnych, firma, która jako pierwsza po wojnie zajęła się reklamą świetlną i szeroko pojętą informacją wizualną.
Styl brukselki, dla którego impulsem była Wystawa Światowa z roku 1958, miał ogromny wpływ na koncepcje projektowe przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych Europy Środkowej, a szczególnie rozgościł się w Czechosłowacji. Prezentowane na wystawie cztery eksponaty – dwie komody, stolik kawowy oraz regał – to kwintesencja stylu brukselskiego. Zwłaszcza ponadczasowy regał projektu Ludvika Volaka, wykonany z fantazyjnie ułożonych pasm sklejki, przeżywa obecnie renesans i zyskuje wciąż nowych miłośników.
Na wystawie „Design. Oblicza nowoczesności” nie zabraknie też drobnych przedmiotów codziennego użytku, takich jak patery, serwisy do kawy, wazony czy słynne ćmielowskie figurki.
Te ostatnie był produkowane z inicjatywy Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. W przeciwieństwie do zazwyczaj okazałych figur z fajansu, porcelany czy brązu, które zdobiły wnętrza doby belle époque i międzywojnia, nowe formy były niewielkich rozmiarów, lekkie i z łatwością mieściły się na półkach regału czy meblościanki.
Jednym z niekwestionowanych mistrzów figurek był Lubomir Tomaszewski. Oprócz figur zwierzęcych – chartów, wielbłądów, byków czy lisów – niezwykle elegancką formą wyróżniały się postaci ludzkie, a zwłaszcza kobiece. Na wystawie znalazły się także przedstawiające zwierzęta formy Mieczysława Naruszewicza z porcelitu.
Oprócz wystawy w ramach DESA DESIGN DAYS w domu aukcyjnym DESA Unicum zaplanowano wiele ciekawych spotkań i bezpłatnych wykładów dostępnych dla wszystkich. Jednym z nich jest oprowadzanie po wystawie szkła Aleksandry Kujawskiej z udziałem artystki. W showroomie DESA Home zaprezentowane zostanie 11 wazonów z nowej serii „In My Forest”, stworzonej specjalnie do kolekcji DESA Home Today i zrealizowanej w Hucie Szkła Tadeusza Wrześniaka pod Tarnowem. Aleksandra Kujawska to obecnie jedno z najważniejszych nazwisk polskiego designu. Artystka znalazła się w tym roku wśród nagrodzonych tytułem must have, przyznawanym podczas Łódź Design Festival, który wyróżnia najlepsze polskie produkty, pochodzące od rodzimych projektantów i producentów.
„DESA DESIGN DAYS”, DESA Unicum, ul. Piękna 1A, sobota 7.10.2023
Godz. 12:00: „Design. Oblicza nowoczesności” – oprowadzanie kuratorskie po wystawie przedaukcyjnej z Mariuszem Pendraszewskim (DESA Unicum)
Godz. 13:00: „Piękne i przemyślane – o projektach Hanny Lachert” – rozmowa z Katarzyną Jasiołek, autorką książki „Hanna Lachert. Wygoda ważniejsza niż piękno”; prowadzący: Mariusz Pendraszewski (DESA Unicum)
Godz. 14:00: „Książęta warszawskiej nocy. Neony doby PRL-u” – wykład Julii Majewskiej (Uniwersytet Warszawski)
Godz. 15:00: „Organica” – oprowadzanie po wystawie Aleksandry Kujawskiej z udziałem artystki