Telewizor w centrum, brak łazienki i meble kompletowane latami. O mieszkaniach z czasów PRL rozmawiamy z Agatą Szydłowską

Dzisiaj te meble, które były w PRL uważane za największy synonim tandety i bezguścia, czyli stoły i kredensy pseudo art déco, teraz powracają w nowoczesnych mieszkaniach – mówi Agata Szydłowska, autorka książki „Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u”.

Autor: MB

Zdjęcia: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Meble ładowskie czy figurki z Ćmielowa to nie był powszechny element wnętrz w czasach PRL. Dziś lubimy je fetyszyzować jako symbol tamtych lat. Pani książka pokazuje, że rzeczywistość tamtej epoki była inna.

Ta książka powstała z ciekawości - chciałam się dowiedzieć, jak mieszkania w PRL faktycznie wyglądały. Niewiele o tym można przeczytać w dostępnych opracowaniach, w których skupiano się jedynie na mieszkaniach inteligenckich, czyli zwykle estetycznie najwyższej jakości. Nie ma się co na taki stan rzeczy obrażać, bo tak często wygląda historia dizajnu – poświęca się uwagę głównie wybitnym realizacjom. Ten nurt opisywania wzornictwa wywodzi się z historii sztuki, skupia się na przykładach wyróżniających się, takich które są artystycznie interesujące i wpisują się w ważne dyskusje z danej dziedziny.
Natomiast to, co bardziej powszechne, ale nie tak satysfakcjonujące estetycznie, często jest pomijane przez badaczy. Z tego też się bierze dużo nieporozumień w samej historii dizajnu. Jeśli mówimy na przykład o wzornictwie z XX-lecia międzywojennego, to skupiamy się dziś na Bauhausie i awangardzie oraz bardzo nowoczesnych meblach. Tymczasem większość ludzi w Europie miała wtedy typowe mieszczańskie saloniki. Ważność i jakość często przyćmiewa powszechność. Ja chciałam podejść do tego tematu inaczej, spojrzeć na to co było najbardziej powszechne i popularne. Dużo w tym inspiracji socjologią i etnologią.

Salon meblowy Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Handlu Meblami w Poznaniu Fot. Grażyna Rutowska / Narodowe Archiwum Cyfrowe

Okazuje się więc, że to co dziś jest naszym obiektem pożądania, niegdyś dla wielu osób było nieosiągalne.

Codzienność była inna z wielu powodów. Meble ładowskie były mało dostępne i często dość drogie. Można było je kupić w największych miastach, co wymagało kapitału społecznego, wiedzy na temat tego, gdzie co można zdobyć i świadomości, że coś jest wartościowe.

Choć mainstreamowe meble, które pojawiały się w domach, też tanie nie były. Ludzie mieli różne gusty, wielu osobom podobały się rzeczy kojarzące się z mieszczańskim wnętrzem, do którego aspirowali. Uważano, że dobrze urządzone mieszkanie powinno mieć stół na środku pokoju dziennego, wygodne krzesła, najlepiej tapicerowane, elegancki kredens, w którym można było wyeksponować zbiory kryształów czy porcelany, kotary i dużo tkanin. Taki przedwojenny mieszczański model był w PRL dość dobrze rozpowszechniony. W sytuacji, gdy ludzie mieć możliwość kupienia sobie eleganckich mebli świadczących o statusie, często na raty lub potwornie się zadłużając i kompletując zestaw latami, wybierali właśnie je.

1948-1949. Rodzina w mieszkaniu, fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Czyli wygrywał stary, dobry kredens.

Różne nowoczesne rozwiązania kojarzyły się z prowizorką lub biedą. Trudno było przetłumaczyć komuś, kto nie miał bardzo wyrobionych kompetencji estetycznych, że skromny stoliczek z ŁAD-u z litego drewna, który kosztuje straszne pieniądze, jest czymś bardziej wartościowym niż porządny kredens. Zwłaszcza, że kredens był przedwojenny – lub na taki wyglądał –, można było go wyeksponować. Oczywiście moda na kredensy w pewnym momencie się skończyła, później zastąpiły go przecież meblościanki w różnych formach. Co nie oznacza, że czasami propaganda nowoczesności nie trafiała na podatny grunt. Część ludzi chciała wyrzucać stare graty, stoły, i tapicerowane krzesła, by wprowadzić wersalkę, bo uważano, że taki mebel ma w domu nowoczesny człowiek. Z kolei najbardziej kompetentna, jeśli chodzi o sprawy estetyczne, inteligencja kręciła nosem na meblościanki i wersalki. Dla nich to były rzeczy byle jakie, brzydko pachnące, rozklekotane. Inteligenci mieli inne wybory – albo starocie, albo meble, które sobie sami sklecili, lub ładowskie i tym podobne propozycje. Mimo wszystko, głównym nurtem była meblościankowa nowoczesność, co było rozwiązaniem praktycznym dla mieszkańców małych mieszkań.

Przez cały okres PRL-u toczyła się walka ze spuścizną drobnomieszczańską. Później wrócił portret przodka, który chociażby kupiła żona inżyniera Karwowskiego z popularnego serialu „Czterdziestolatek”. Czy to oznacza, że mamy zaszyte pragnienie, żeby nasze mieszkania przypominało porządny, klasyczny dom?

Myślę, że dużo z tych rozwiązań, które proponowano w latach 60. i 70., po prostu się przejadło i znudziło. Już w latach 70. zaczęły powracać do łask klasyczne mieszczańskie rozwiązania i sprzęty, które wcześniej zostały niemalże zakazane – kanapy czy łóżka małżeńskie. Dość szybko zaczęto wracać do starych mebli, zdano sobie sprawę, że być może ich wyrzucanie było zbyt pochopne. Zmienia się też mieszkanie – im większe, tym więcej miejsca na te niegdysiejsze mieszczańskie sprzęty. One się okazują całkiem wygodne. Pozbawione odium domu Pani Dulskiej sprawdzone klasyki dość szybko powróciły. Sama Teresa Kuczyńska [przyp. red. autorka rubryki z poradami wnętrzarskimi w popularnym magazynie „Ty i Ja”], która w latach 60. grzmiała, że ludzie próbują mieszkać, jak niegdysiejsi mieszczanie, w latach 70. zmieniła front i namawiała, by przynieść ze strychu to, co tam schowano. Podobnie było z kanapą - meble wypoczynkowe już w latach 70. pojawiły się z powrotem, już bez opowieści, że wyjęto je z saloniku strasznych mieszczan.

1946-1948. Repatrianci z Kresów Wschodnich, fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Dzisiaj te meble, które były w PRL uważane za największy synonim tandety i bezguścia, czyli stoły i kredensy pseudo art déco, teraz powracają w nowoczesnych mieszkaniach. Nie myślimy już, że coś z nimi jest nie tak, bo pewne elementy klasycznego salonu są jak najbardziej aktualne. Jedyne, co przetrwało próbę czasu i się sprawdziło, to kuchnia nowoczesna. Tu nie ma powrotu do kredensów kuchennych czy mebli wolno stojących, w miejsce jednolitej zabudowy. W powrocie do tradycyjnych rozwiązań niekoniecznie chodzi o tęsknotę za dworkiem lub salonikiem, często to bardzo wygodne rozwiązania.

Jaki przedmiot najbardziej ukształtował wnętrza w czasach PRL?

Telewizor zmienił układ całego mieszkania, a także obyczaje. Mieszkania stały się telewizorocentryczne. Duży pokój, który w wielu domach był pomieszczeniem otwieranym tylko od święta, do którego wstępu nie miały dzieci, nagle zamienił się w centrum życia rodzinnego. I nawet najmłodsi zaczęli mieć do niego wstęp! Telewizor sprawił też, że inaczej zaczęto ustawiać meble. Był niemal jak ołtarzyk, na potrzeby którego tworzono wiele ozdób - dekorowano go serwetkami czy wazonikami z kwiatami.

1969. Spółdzielczy Dom Handlowy "Sezam" Warszawskiej Spółdzielni Spożywców "Społem" przy skrzyżowaniu ul. Marszałkowskiej i ul. Świętokrzyskiej w Warszawie, fot. Grażyna Rutowska / Narodowe Archiwum Cyfrowe

Wokół telewizora zaczęły też orbitować sprzęty do siedzenia i oglądania telewizji, z czasem zaczęto też pod niego projektować meble, a meblościanka stała się ramą dla tego sprzętu. Warto mieć na uwadze, że jakość obrazu była inna niż teraz, wymagała gaszenia światła. Dlatego w pokoju często nic innego się nie robiło, poza oglądaniem telewizji. I w końcu telewizor zmienił też życie towarzyskie w PRL. Dopóki nie stał się rozpowszechniony, „na telewizję” przychodzili sąsiedzi, znajomi i rodzina. 

Wnętrzarską ikoną PRL-u jest jednak meblościanka Kowalskich, a nie telewizor.

Teraz nam się tak wydaje przez popkulturę. Można powiedzieć, że meblościanka stała się memem, a przez nazwisko projektantów – Bogusławy i Czesława Kowalskich – stała się synonimem mebli dla każdego Polaka. Ale sami Kowalscy projektowali ją dla włókniarzy z Łodzi na konkurs na meble do małego mieszkania robotniczego. Ona nie była pomyślana jako uniwersalny segment. Później się okazało, że ta robotnicza rodzina średnio chciała mieć meblościankę i średnio ją było na nią stać.

1965-1975. Wnętrze mieszkania w Warszawie/ Fragment pokoju. Widoczny regał z radiem "Atut 2" i telewizorem "Alga", kącik wypoczynkowy (wersalka, fotel, stolik) i jadalny (stół oraz krzesła). Fot. Zbyszko Siemaszko / Narodowe Archiwum Cyfrowe

Ostatecznie więc stała się meblem centrum – ani dla zamożnych, ani dla biednych, ani wyjątkowo wykształconych, ani niewykształconych zupełnie. Była towarem dla klasy średniej, urzędnika czy nauczycielki. Kowalscy nigdy nie łudzili się, że to będzie rozwiązanie dla wszystkich, mieli zupełnie inne wzorce. W ich własnym mieszkaniu nigdy nie stanęła. Projektanci mieszkali w starej kamienicy na poznańskich Jeżycach. Taki mebel nie był dla nich. I nie wstydzili się tego za bardzo. To pokazuje, że inteligenci mieli zupełnie inne mieszkania i też inne wzorce. Tak jak niektórzy mieszkali bardziej nowocześnie i sami się urządzali, tak wielu przedstawicieli inteligencji miało jednak bardziej tradycyjne gusta, woleli stare dobre antyki, ale w żadnym z tych mieszkań ta słynna meblościanka jednak się nie pokazywała.

1965-1975. Wnętrze mieszkania w Warszawie. Regał na książki i miejsce do pracy w pokoju. Fot. Zbyszko Siemaszko / Narodowe Archiwum Cyfrowe

Niektóre wnętrzarskie rozwiązania z PRL dobrze się przyjęły i są popularne do dziś, jak choćby otwarta kuchnia czy zyskujący popularność w latach 70. dizajn skandynawski.

Mam wrażenie, że to współczesność jęzorem wjechała w PRL. To było dla mnie dość zaskakujące, że elementy związane ze współczesnym wnętrzem, jak na przykład otwarta kuchnia, pojawiły się już w latach 70. w mieszkaniach na Ursynowie. Tam żyła głównie inteligencja, która akceptowała ówczesne awangardowe pomysły, które dziś są w głównym nurcie. Wówczas kontrowersyjne wydawało się połączenie kuchni z dużym pokojem. Podobnie jak inspiracje Skandynawią czy powrót sypialni, której wcześniej w ogóle nie było, bo w małych mieszkaniach brakowało na nią miejsca. Sypialnie wkraczają do wnętrz w latach 70., zwłaszcza w budownictwie jednorodzinnym. Wtedy wróciły też zestawy wypoczynkowe, bez których trudno sobie dziś wyobrazić mieszkanie.

1955-1960. Wnętrze mieszkania na Mokotowie w Warszawie, fot. Zbyszko Siemaszko / Narodowe Archiwum Cyfrowe

Czy to oznacza, że PRL nadal urządza nam mieszkania?

Przede wszystkim chodzi o to, że wciąż mieszkamy w tych mieszkaniach.  Jeśli w latach 60. problemem była ślepa kuchnia, jest nim do dziś. Tylko że na tym samym metrażu chcemy zmieścić dziś więcej sprzętów, jak choćby zmywarkę. Tak samo małe są obecnie łazienki w prlowskich blokach. Dziś trzeba jednak zdecydować, czy stanie tam prysznic czy wanna, czy będzie miejsce na pralkę.

Najbardziej wstydliwym tematem dla Polaków w PRL była łazienka. Można odnieść wrażenie, że jest tak do dziś - 14% polskich mieszkań do dziś nie ma tego podstawowego pomieszczenia.

To wstydliwy temat nie dla Polaków, ale dla polityków. Nie zajmuję się problemami współczesnego mieszkalnictwa, ale przytoczyłam w książce te dane, by pokazać, że nie wszystkie problemy czasów PRL rozwiązano. To dla mnie szokujące liczby.
Wato jednak pamiętać, że w PRL miał miejsce dość duży awans cywilizacyjny. Coraz więcej osób miało lepsze warunki do życia. I te warunki były zapewniane przede wszystkim przez nowe bloki, gdzie przesiedlano ludzi z ruder. To właśnie w starym budownictwie były największe braki, jeśli chodzi o łazienki i toalety. Z czasem coraz więcej osób przeprowadzało się do nowego budownictwa, tam już były łazienki, ale rzeczywiście nie było się czym chwalić. Dopiero od późnych lat 70. ci, których było stać na to, zaczęli stylizować łazienki, kupować kafelki z Pewexu, by pomieszczenie wyglądało tak, jak sobie zamarzyli. Wcześniej to był prawdziwy dopust boży, łazienki służyły za składziki czy pomieszczenia gospodarcze.

1970. Glazurnik W. Moliński skuwa tynk przed założeniem glazury w łazience, fot. Grażyna Rutowska / Narodowe Archiwum Cyfrowe

W nowych blokach ciągle dochodziło do awarii – to jeden z prlowskich lejtmotywów. To wiązało się z rozkuwaniem ścian. Nawet jeśli ktoś kupił sobie super kafelki, to nie oznaczało, że one długo przetrwają. Słyszałam historie o tym, jak ludzie nie wpuszczali hydraulików, by zdobytych cudem włoskich płytek nie stracić.

W książce przytacza Pani tezę, że być może rewolucja seksualna w Polsce nie przebiegła tak gwałtownie jak na Zachodzie, bo Polacy w czasach PRL gnieździli się w małych mieszkaniach.

To teza kulturoznawczyni, Justyny Jaworskiej. Mały metraż i mała dostępność mieszkań to były zdecydowanie tematy wiodące tamtej epoki. Dużo jest w kulturze popularnej i pamiętnikarskiej literaturze opowieści o tym, jak życie rodzinne było przez to utrudnione. Takim smutnym motywem braku miejsca na spotkania pary młodych zakochanych jest opowiadanie Marka Hłaski i film Aleksandra Forda pod tytułem „Ósmy dzień tygodnia”. Ta opowieść pokazuje, jak głębokim problemem egzystencjalnym jest brak własnego kąta i intymności. Słyszałam historie, głównie z lat 60., jak jedna osoba mieszkała z teściami, druga w hotelu robotniczym, byli po ślubie, mieli dzieci, ale cały czas żyli oddzielnie, czekając na mieszkanie. Są też smutne opowieści o nieudanych małżeństwach, które przez brak możliwości wyprowadzki na swoje musiały nawet po rozwodzie ze sobą mieszkać. W takiej sytuacji kobiecie było trudniej, ponieważ ówczesne prawo spychało samotną matkę na koniec kolejki za mieszkaniem. Taka kobieta musiała mieszkać z mężczyzną, z którym jej się nie układało.

1965-1975. Wnętrze mieszkania w Warszawie, fot. Zbyszko Siemaszko / Narodowe Archiwum Cyfrowe

Zamieszkiwanie w kilka rodzin w jednym mieszkaniu było motywem wiodącym w latach powojennych, bo zasób mieszkaniowy został znacznie uszczuplony. Trudne warunki wymagały dzielenia się tym, co było. Współzamieszkiwanie z obcymi ludźmi mogło trwać długo. Decyzja przychodziła np. w latach 50., ale ten stan mógł trwać przez wiele lat. Najprawdopodobniej w latach 70. czy 80. nie dokwaterowywano już odgórnie współlokatorów, ale nie oznaczało to, że łatwo było wyjść z takiej sytuacji. Obecnie w Polsce mamy mamy jeden z największych odsetków zagęszczenia w mieszkaniach w Europie. Mieszkania są wciąż trudno dostępne i drogie, a my nadal gnieździmy się z innymi – wynajmujemy pokoje, mieszkamy z rodzicami czy teściami. Wiele problemów wciąż jest dziś nierozwiązanych.

1967. Centralny Dom Towarowy w Warszawie. Dział elektrotechniczny. Widoczni klienci oglądający lampy. Fot. Zbyszko Siemaszko / Narodowe Archiwum Cyfrowe

Dlaczego więc ta prlowska nostalgia tak mocno mebluje nam dziś mieszkania?

Można znaleźć na to pytanie wiele odpowiedzi. Jedną z nich jest poszukiwanie ciągłości, wyjątkowości, przedmiotów nieszablonowych i z historią. Pamiątki po babci to nie są rzeczy anonimowe, ale pokryte patyną. Retro jest bowiem nerwem, który wciąż powraca we współczesnej historii, nie tylko polskiej.

W późnych latach 50. czy 60 popularne był nawiązania do motywów z przełomu wieku XIX i XX. To widać na przykład w grafice książkowej - pojawiają się motywy jak rączka typograficzna czy pan z wąsem. Wydaje mi się, że starocie też mogły się wtedy dobrze kojarzyć. Wówczas retro oznaczało rzecz z końca XIX wieku czy początku XX wieku. Na Zachodzie w latach 60. zaczęła powracać secesja, która wcześniej była odsądzana od czci i wiary. W latach 70. na Zachodzie pojawia się postmodernizm, a w Polsce wraca moda na starocie. Doskonale to pokazuje, że współczesność lubi retro. W popkulturze cykle powrotów do tego, co minione dotyczą przede wszystkim kultury materialnej, która jest niemalże bezpośrednio dostępna. To nie są rzeczy, z którymi sami obcowaliśmy, ale oddalone o co najmniej jedno pokolenie – np. z czasów naszych dziadków czy rodziców.
Moda na retro to również jest temat klasowy i środowiskowy. Kilka lat temu byłam w agroturystyce na Podkarpaciu urządzonej sprzętami z PRL-u. Właściciele obiektu skupowali je z okolicznych domów. To był moment, gdy młodzi ludzie w okolicy zaczęli dziedziczyć nieruchomości po dziadkach, wyrzucali stare sprzęty i meblowali się nowocześnie. Właściciele agroturystyki, w której się zatrzymałam, kupili te babciowe meble za grosze. Dla hipsterów z dużego miasta takie odmalowane starocie mogą być atrakcyjne, dla osób, które być może mają doświadczenie awansu społecznego, będą się kojarzyć z biedą w domu dziadków, oni chcą mieszkać  nowocześnie, mieć rzeczy, które świadczą o zdobytym statusie.

Rozmawiała Magda Burkiewicz.

O autorce:

Agata Szydłowska – doktora etnologii, historyczka sztuki, adiunktka na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie. Jest autorką książek „Miliard rzeczy dookoła. Agata Szydłowska rozmawia z polskimi projektantami graficznymi”, „Od solidarycy do TypoPolo. Typografia a tożsamości zbiorowe w Polsce po roku 1989” oraz współautorką (wspólnie z Marianem Misiakiem) publikacji „Paneuropa, Kometa, Hel. Szkice z historii projektowania liter w Polsce”. 30 sierpnia 2023 roku nakładem Wydawnictwa Czarne ukazała się jej najnowsza książka - „Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u”. Agata Szydłowska jest także kuratorką i współkuratorką kilkunastu wystaw poświęconych projektowaniu, a także współtwórczynią wieloletniego projektu „Zoepolis” poświęconego wspólnotom międzygatunkowym, obejmującego wystawy, badania artystyczne i książkę.

Zobacz także:

 

 

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

Spokój klasyki Wnętrza

Spokój klasyki

Mieszkanie w kamienicy z lat 30. na warszawskiej ulicy Oleandrów – brzmi jak marzenie? Owszem.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Mieszkanie jak z bajki Wnętrza

Mieszkanie jak z bajki

Jesteśmy w starej kamienicy w Krakowie, w 50-metrowym mieszkaniu jak z bajki. W lokalu dominują trzy kolory: liliowy, niebieski i zielony. Za projekt jego wnętrza odpowiada pracownia architektoniczna Gaja Architektura Wnętrz.

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.