Mieszkania w blokach z wielkiej płyty. 5 udanych metamorfoz

Mieszkanie w bloku wybudowanym w czasach PRL nie musi oznaczać ciasnej, ciemnej przestrzeni z niskiej jakości meblościanką w centrum. Przy odrobinie kreatywności może ono zyskać zupełnie nowe oblicze. Na dowód tego przedstawiamy zestawienie 5 pięknych mieszkań w blokach wzniesionych w technologii wielkopłytowej – oto i one!

Autor: JS

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

1. Kolory na industrialnym tle

Zdjęcia: Grzegorz Layer

W jednym z bloku z wielkiej płyty w Katowicach zlokalizowane jest 50-metrowe mieszkanie, któremu charakter nadały kolory i industrialne rozwiązania. Za projekt wnętrza odpowiada Grzegorz Layer.

Głównym założeniem projektu było stworzenie otwartej, nowoczesnej i funkcjonalnej przestrzeni, przy jednoczesnym wyeksponowaniu charakterystycznych elementów istniejących.

Wyraz estetyczny wnętrzu nadają oryginalne, zachowane elementy – odnowiony drewniany parkiet, odsłonięte betonowe ściany, parapety z lastryko. Surowy, przemysłowy charakter mieszkania podkreślają także stalowe elementy konstrukcyjne, minimalistyczne, techniczne lampy oraz ściana z luksferów wydzielająca sypialnię.

Neutralna kolorystyka wnętrza stanowi tło dla wyrazistych dodatków – niebieskiej sofy, czerwonej lampy wiszącej, czy mebli z naturalnego drewna.

2. Tam, gdzie PRL spotyka się ze współczesnością

Zdjęcia: Dariusz Jarząbek

Nowoczesne i z charakterem. Utrzymane w stonowanych barwach, ale jednocześnie kipiące energią. Z duszą, ale praktyczne i dostosowane do potrzeb lokatorów. W taki sposób można określić to 55-metrowe mieszkanie, znajdujące się w jednym z łódzkich bloków z wielkiej płyty. Za projekt odpowiada pracownia 3XEL.

Przestrzeń w mieszkaniu utrzymana jest w jasnych barwach – bieli oraz szarości. Akcentem, który przełamuje tę stonowaną kompozycję, są szafki kuchenne i lamperia w odcieniach zieleni.

Wzrok przyciąga także nowoczesny stół z krzesłami w ciemnym kolorze. Projektanci (na prośbę właścicieli) zachowali także oryginalne meble z okresu PRL, które tworzą domową atmosferę. Zostały one zestawione z wyposażeniem z IKEA i klasykami dizajnu. Stworzyły razem piękną mozaikę, która jest nie tylko elegancka, ale – co równe ważne – funkcjonalna. Całości dopełnia stary parkiet, który został jedynie odświeżony i wycyklinowany.

3. Słońce i morskie fale

Zdjęcia: Jakub Certowicz

To 57-metrowe mieszkanie również zlokalizowane jest w bloku z czasów PRL, wzniesionym w systemie wielkiej płyty. Zdaniem autorki wnętrza Kasi Pankowskiej takie bloki – pomimo że zwykle określa się je mianem „szarych i brzydkich” – zasługują na uwagę, bo stanowią blisko połowę użytkowanych dziś budynków wielorodzinnych.

Mieszkanie z wnętrzem jej autorstwa wyróżnia się przytulnym minimalizmem. Szczególnie urzeka jego paleta kolorów, na którą składają się brąz, słoneczna żółć oraz biel i błękity budzące skojarzenie z morskimi falami.

W mieszkaniu starano się wprowadzić jak najmniej poprawek, gdyż ma ono bardzo funkcjonalny układ, pozwalający na wiele swobody w użytkowaniu. Mimo to dokonano kilku drobnych zmian – np. poprzez połączenie dwóch pokoi za pomocą drzwi przesuwnych doświetlono wnętrze, poprawiając proporcje obydwu pomieszczeń.  

We wnętrzu zastosowano naturalne i szlachetne materiały, które przez swoją moc wyrazu doskonałe dopełniają niedociągnięcia systemowego budownictwa. Znalazły się tu wysokiej jakości ceramika, lite drewno i stal szlachetna. Przestrzeń dopełniają grafiki autorstwa projektantki oraz perełki polskiego i europejskiego dizajnu.

4. Wokół czeczoty

Zdjęcia: ONI Studio

To katowickie mieszkanie projektu pracowni Mistovia liczy zaledwie 35 metrów kwadratowych. Zastosowany na podłodze beton nadał przestrzeni surowy charakter, dlatego pozostałe elementy wystroju dobrano w taki sposób, aby ocieplić wnętrze. Znalazły się tu przede wszystkim drewno i intensywne kolory.

Stworzono dwa moduły meblowe, które mieszczą w sobie niemal wszystkie potrzebne w mieszkaniu funkcje. Pierwszy z nich, wykonany z eleganckiego, matowego laminatu czarny boks, służy jednocześnie za kuchnię i przedpokój.

Naprzeciwko salonu mieszczą się otwarta sypialnia z lamperią w kolorze intensywnego bordo i łazienka. Tę drugą architekci ukryli w kubiku obudowanym w całości okładziną z wracającej do łask czeczoty, czyli rzadkiego rodzaju drewna powstającego w wyniku choroby pnia, którego szczyt popularności przypadł na okres PRL.

5. Minimalistyczna funkcjonalność

Zdjęcia: Maciej Dydyński, Emilia Schudy, Małgorzata Zbierska

Przebudowa tego mieszkania o powierzchni 64 metrów kwadratowych, położonego w bloku z wielkiej płyty na warszawskim Tarchominie zakładała maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Za projekt odpowiadają Emilia Schudy i Małgorzata Zbierska.

Celem aranżacji było otwarcie przestrzeni wspólnej domowników, co udało się osiągnąć przez połączenie kuchni, jadalni i salonu.

Ostatecznie głównym elementem definiującym wnętrze jest wielkogabarytowy mebel zintegrowany ze ścianką od strony blatu – wydziela część kuchenną od dziennej, płynnie przechodząc w zabudowę z wnęką na sprzęt RTV, połączoną z regałem powyżej.

Usunięcie ścianki działowej części sanitarnej pozwoliło na stworzenie wydzielonego w sypialni aneksu do pracy. Zastosowana paleta szarości wyodrębnia tę funkcję od jasnej części sypialnej. Z kolei dominująca w łazience biel ma na celu optyczne powiększenie pomieszczenia.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.