Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty
Mieszkanie w starym bloku z wielkiej płyty nie musi oznaczać stereotypowego mieszkania z meblościanką na studencki wynajem. Architektki Emilia Schudy i Małgorzata Zbierska udowadniają, że ta przestrzeń może wyglądać zupełnie inaczej.
Autor: PM
Zdjęcia: Maciej Dydyński, Emilia Schudy, Małgorzata Zbierska
Projekt przebudowy mieszkania 64m2 w bloku z wielkiej płyty na warszawskim Tarchominie zakładał maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Funkcjonalność przechowywania i dobra organizacja skrytek były priorytetem projektu. Charakter pomieszczeń definiują duże płaszczyzny wielofunkcyjnych mebli. Celem przebudowy było wprowadzenie dużej otwartości przestrzeni wspólnej domowników, co udało się osiągnąć przez połączenie kuchni, jadalni i salonu. Podział funkcjonalny tej części określa zabudowa wydzielająca część kuchenną od dziennej. Płynnie przechodzi w mebel z wnęką na sprzęt RTV, połączony z regałem powyżej.
Wnętrza zabudów zostały dopasowane do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Uwzględniają przechowywanie i podłączenie urządzeń AGD: odkurzacz, żelazko, wbudowana w szafę deska do prasowania czy kosze na pranie zintegrowane z szafką w łazience. Dla najmłodszego mieszkańca zostały zaplanowane przeszklone, łatwo dostępne szuflady na owoce, zachęcające do sięgania po zdrowe przekąski.
Głównym elementem definiującym nowy podział stref jest wielkogabarytowy mebel zintegrowany ze ścianką od strony blatu - wydziela część kuchenną od dziennej, płynnie przechodząc w zabudowę z wnęką na sprzęt RTV, połączoną z regałem powyżej.
Usunięcie ścianki działowej części sanitarnej pozwoliło na stworzenie wydzielonego w sypialni aneksu do pracy – strefa została wyposażona w blat z gniazdami systemowymi, zamykane górne i boczne szafki na sprzęt. Zastosowana paleta szarości wyodrębnia tę funkcję od jasnej części sypialnej.
Strefa wejściowa do mieszkania została wyposażona w wielkoformatową zabudowę stolarską na pełną wysokość i szerokość ściany.
Dominująca w łazience biel ma na celu optyczne powiększenie pomieszczenia. Gładką płaszczyznę zabudowy geberitu z wydzielonymi frontami bocznych skrytek i wiszących półek udało uzyskać się dzięki zastosowaniu impregnowanej płyty MDF, zastosowanej również jako obudowa wanny. Charakterystyczną fakturę na ścianie przywannowej stanowią trójwymiarowe, geometryczne płytki z kolekcji Wow Design dodające plastycznego detalu stonowanej łazience.
Powiększona sypialnia została zdefiniowana przez jasną, wielkoformatową zabudowę stolarską na pełną wysokość i szerokość pomieszczenia, uwzględniając funkcjonalną, drewnianą wnękę na łóżko z bocznymi półkami. Usunięcie ścianki działowej części sanitarnej pozwoliło na stworzenie niezbędnego dla inwestora aneksu do pracy. Zastosowana w aneksie do pracy paleta szarości wyodrębnia tę funkcję od jasnej części sypialnej.