Siła prostoty

Podążając śladami ojca, Alexander Gufler rozpoczął swoją kreatywną karierę jako twórca biżuterii. Jednak z biegiem czasu, jego ręce tchnęły życie w znacznie większe obiekty, z których wiele zdobi dziś niezliczone przestrzenie publiczne i prywatne. Jednym najbardziej znanych jest niewątpliwie fotel Merano, przedstawiony światu dziesięć lat temu. Alexander Gufler opowiada o swoim kultowym fotelu i dzieli się swoimi poglądami na temat projektowania, prototypów, materiałów i przyszłości.

Autor: RL

Zdjęcia: materiały prasowe

https://www.ton.eu/pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Kiedy zdecydowałeś, że tworzenie biżuterii ostatecznie nie jest Twoim powołaniem?
Pracowałem w jubilerstwie przez pięć lat, a potem postanowiłem formalnie studiować rzemiosło w niemieckim mieście Pforzheim. Obok wydziału studiów jubilerskich, był tam dział projektowania produktu i uwielbiałem chodzić na ich wystawy. Pracowali z różnymi programami komputerowymi, a dziedzina ta była ogólnie bardziej techniczna i to mi się spodobało. Im więcej poznawałem wzornictwo, tym bardziej byłem przekonany, że muszę spróbować swych sił na tym polu.

Czy czerpałeś inspirację z otoczenia lub ze słynnych, ikonicznych projektów?
Pamiętam, że jeszcze studiując w Pforzheim, zakochałem się w krześle Panton firmy Vitra. Raz w tygodniu mieszkańcy Pforzheim mogą wystawiać na ulice rzeczy, których już nie chcą, i pośród tych niechcianych rzeczy można często znaleźć prawdziwe skarby. Dla mnie było to białe krzesło Panton. Chociaż to, które znalazłem było zepsute, było jednak początkiem mojego romansu z meblami, zwłaszcza z krzesłami.

Czy masz je w domu?
Nie ten egzemplarz, ale wkrótce potem kupiłem krzesło Panton, które mam do dziś. Kolejnym kultowym produktem, była wyciskarka do cytryny wykonana przez Philippe'a Starcka.

Czy te klasyki projektowania wpłynęły na Twój wizualnie czysty, prosty styl?
Myślę, że największy wpływ miało na mnie rzemiosło i sam proces tworzenia prototypów. Jeśli chcesz zrobić coś własnymi rękami, nie możesz tego zbytnio skomplikować. Ten pomysł jest kluczem do zachowania czystości i prostoty projektu. Programy komputerowe umożliwiają tworzenie pięknych detali, które mogą być niewykonalne w procesie tworzenia, zwłaszcza gdy dążysz do czegoś, co odniesie sukces w produkcji. W tym miejscu należy wziąć pod uwagę inne czynniki, takie jak możliwości produkcyjne, ceny i tak dalej.

Czy Merano był twoim najtrudniejszym prototypem?
Właściwie był to jeden z najłatwiejszych. Prawdopodobnie największym wyzwaniem było drewniane krzesło, które wykonałem do mojego ostatniego projektu na uniwersytecie. Stworzyłem całe krzesło na komputerze i od razu zdałem sobie sprawę, że będzie wymagało dużo obróbki na maszynach CNC. W końcu zdałem sobie sprawę, że drewno to naturalny materiał, który nie zawsze zachowuje się tak, jak się spodziewamy. Wszystko wydaje się możliwe na komputerze, ale rzeczywistość jest inna. To doświadczenie pomogło mi zrozumieć ważną rolę, jaką prostota odgrywa w całym procesie projektowania. I tak narodziło się Merano.

W jaki sposób Merano znalazło się w portfolio TON?
Fotel zaprezentowałem na targach IMM, na wystawie dla młodych projektantów. Tom Kelley, ówczesny dyrektor artystyczny TON, bardzo polubił ten projekt, podobnie jak kierownik produkcji i dyrektor generalny firmy. Myślę, że to prototyp sprawił, że cała trójka była podekscytowana fotelem.Prototyp pomógł im wyobrazić sobie konkretne etapy produkcji i wszystkie istotne szczegóły.

Czy są jakieś produkty, które zaprojektowałeś, a dla których nie wykonałeś prototypu?
Nie.

Ile prototypów wykonałeś w swojej karierze?
Jak dotąd około 50. Nie zatrzymałem ich wszystkich, ponieważ nie mam miejsca na ich przechowywanie. Moja filozofia jest taka, że ​​projektant nie może przyjść do firmy bez gotowego prototypu. Jeśli nie mogę tego zrobić z prawdziwego materiału, na przykład z tworzywa sztucznego, robię to przynajmniej z tektury. Kartonowy prototyp można wykonać w dzień lub półtora i może ujawnić szereg problemów, które w innym przypadku firma musiałaby rozwiązać później.

Czy wszyscy projektanci stosują to podejście?
Myślę, że ci dobrzy tworzą własne prototypy. Zwłaszcza jeśli mówimy o meblach. Kiedy kończyłem studia, zdałem sobie sprawę, że chociaż wśród moich rówieśników było wielu znakomitych projektantów, niektórzy z nich drukowali swoje prototypy. Znali tajniki programów 3D i drukowali piękne prototypy 3D, ale brakowało im zrozumienia materiałów. Kiedy faktycznie pracujesz z materiałem, uczysz się jak się zachowuje, a to pomaga udoskonalić swój produkt.

Z jakim materiałem pracujesz najczęściej? Z drewnem?
Tak, głównie z drewnem, na co częściowo wpływa mój związek z TON. Poza tym drewno jest dla mnie najbardziej naturalnym materiałem. Do pracy z drewnem potrzebne są tylko podstawowe narzędzia. Na przykład zrobiłem Merano w moim małym warsztacie. Gdybyśmy zaczęli mówić o metalu lub stali, musielibyśmy rozważyć znacznie większy sprzęt.

Ale zakładam, że praca z drewnem jest bardziej czasochłonna. Czy to prawda?
Jeśli porównasz to na przykład z plastikiem, to tak. Nie możesz zrobić prototypu z plastiku, co najwyżej możesz zrobić wydruk 3D. Ale nawet to nie jest prawdziwym odwzorowaniem produktu, tylko czymś, co ma odpowiednie proporcje i estetykę. Kiedy firma decyduje się na włączenie produktu wykonanego z tworzywa sztucznego do swojego portfolio, musi dokładnie zbadać każdy szczegół i dużo zainwestować w narzędzia. Produkt finalnie może być tani, ponieważ producent może produkować duże ilości przy minimalnych kosztach.

Prawdopodobnie dlatego właśnie plastik jest materiałem naszych czasów. Czy będzie to również w przyszłości?
Trudno powiedzieć. Może w wersji z recyklingu. Jestem pewien, że ktoś opracuje nowy rodzaj plastiku, który zachowa prostotę produkcji plastiku, jednocześnie rozwiązując aktualne problemy środowiskowe. Wcześniej czy później to nowe podejście stanie się standardem. Ale to nie będzie oznaczało końca drewna. Wręcz przeciwnie - organiczny, naturalny charakter drewna zapewni jego nieustającą popularność. To przecież materiał, który rośnie na naszej planecie, a w głębi duszy każdy lubi otaczać się naturalnymi produktami.

Co sądzisz o obecnej sytuacji na świecie w związku z pandemią? Czy wpłynie to na projektowanie i tworzenie rzeczy?
Obecna sytuacja nie jest łatwa, ale może służyć jako okazja do zmiany naszego myślenia lub wprowadzenia zmian życiowych, które odkładaliśmy. Niektóre rzeczy już są inne i wierzę, że takie pozostaną - a inne będą musiały się wokół nich dostosować. Weźmy na przykład dystans społeczny, który jest już powszechny w Japonii. Jeśli chodzi o biznes, jest to okazja do zastanowienia się, czy wierność naszym zakorzenionym zasadom nie jest daremna. Czy rzeczy, które robimy na autopilocie, faktycznie przynoszą nam coś w zamian.

Ten rok jest również Twoim pierwszym rokiem na stanowisku dyrektora artystycznego w TON.
To był bardzo dziwny początek. Nowa rola i zupełnie nowa sytuacja wokół nas. Ale bardzo cenię tę rolę i postrzegam ją jako życiową szansę.

Wygląda na to, że powinniśmy się spodziewać wielkich rzeczy!
Głównym celem jest pomyślny rozwój firmy w nadchodzących dziesięcioleciach. Moim osobistym celem jest, aby ulepszenia były widoczne od momentu rozpoczęcia mojej misji. Chcę być częścią rozwoju marki TON, aby była jeszcze silniejszą i bardziej interesującą niż jest już dziś.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.