Siła prostoty

Podążając śladami ojca, Alexander Gufler rozpoczął swoją kreatywną karierę jako twórca biżuterii. Jednak z biegiem czasu, jego ręce tchnęły życie w znacznie większe obiekty, z których wiele zdobi dziś niezliczone przestrzenie publiczne i prywatne. Jednym najbardziej znanych jest niewątpliwie fotel Merano, przedstawiony światu dziesięć lat temu. Alexander Gufler opowiada o swoim kultowym fotelu i dzieli się swoimi poglądami na temat projektowania, prototypów, materiałów i przyszłości.

Autor: RL

Zdjęcia: materiały prasowe

https://www.ton.eu/pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Kiedy zdecydowałeś, że tworzenie biżuterii ostatecznie nie jest Twoim powołaniem?
Pracowałem w jubilerstwie przez pięć lat, a potem postanowiłem formalnie studiować rzemiosło w niemieckim mieście Pforzheim. Obok wydziału studiów jubilerskich, był tam dział projektowania produktu i uwielbiałem chodzić na ich wystawy. Pracowali z różnymi programami komputerowymi, a dziedzina ta była ogólnie bardziej techniczna i to mi się spodobało. Im więcej poznawałem wzornictwo, tym bardziej byłem przekonany, że muszę spróbować swych sił na tym polu.

Czy czerpałeś inspirację z otoczenia lub ze słynnych, ikonicznych projektów?
Pamiętam, że jeszcze studiując w Pforzheim, zakochałem się w krześle Panton firmy Vitra. Raz w tygodniu mieszkańcy Pforzheim mogą wystawiać na ulice rzeczy, których już nie chcą, i pośród tych niechcianych rzeczy można często znaleźć prawdziwe skarby. Dla mnie było to białe krzesło Panton. Chociaż to, które znalazłem było zepsute, było jednak początkiem mojego romansu z meblami, zwłaszcza z krzesłami.

Czy masz je w domu?
Nie ten egzemplarz, ale wkrótce potem kupiłem krzesło Panton, które mam do dziś. Kolejnym kultowym produktem, była wyciskarka do cytryny wykonana przez Philippe'a Starcka.

Czy te klasyki projektowania wpłynęły na Twój wizualnie czysty, prosty styl?
Myślę, że największy wpływ miało na mnie rzemiosło i sam proces tworzenia prototypów. Jeśli chcesz zrobić coś własnymi rękami, nie możesz tego zbytnio skomplikować. Ten pomysł jest kluczem do zachowania czystości i prostoty projektu. Programy komputerowe umożliwiają tworzenie pięknych detali, które mogą być niewykonalne w procesie tworzenia, zwłaszcza gdy dążysz do czegoś, co odniesie sukces w produkcji. W tym miejscu należy wziąć pod uwagę inne czynniki, takie jak możliwości produkcyjne, ceny i tak dalej.

Czy Merano był twoim najtrudniejszym prototypem?
Właściwie był to jeden z najłatwiejszych. Prawdopodobnie największym wyzwaniem było drewniane krzesło, które wykonałem do mojego ostatniego projektu na uniwersytecie. Stworzyłem całe krzesło na komputerze i od razu zdałem sobie sprawę, że będzie wymagało dużo obróbki na maszynach CNC. W końcu zdałem sobie sprawę, że drewno to naturalny materiał, który nie zawsze zachowuje się tak, jak się spodziewamy. Wszystko wydaje się możliwe na komputerze, ale rzeczywistość jest inna. To doświadczenie pomogło mi zrozumieć ważną rolę, jaką prostota odgrywa w całym procesie projektowania. I tak narodziło się Merano.

W jaki sposób Merano znalazło się w portfolio TON?
Fotel zaprezentowałem na targach IMM, na wystawie dla młodych projektantów. Tom Kelley, ówczesny dyrektor artystyczny TON, bardzo polubił ten projekt, podobnie jak kierownik produkcji i dyrektor generalny firmy. Myślę, że to prototyp sprawił, że cała trójka była podekscytowana fotelem.Prototyp pomógł im wyobrazić sobie konkretne etapy produkcji i wszystkie istotne szczegóły.

Czy są jakieś produkty, które zaprojektowałeś, a dla których nie wykonałeś prototypu?
Nie.

Ile prototypów wykonałeś w swojej karierze?
Jak dotąd około 50. Nie zatrzymałem ich wszystkich, ponieważ nie mam miejsca na ich przechowywanie. Moja filozofia jest taka, że ​​projektant nie może przyjść do firmy bez gotowego prototypu. Jeśli nie mogę tego zrobić z prawdziwego materiału, na przykład z tworzywa sztucznego, robię to przynajmniej z tektury. Kartonowy prototyp można wykonać w dzień lub półtora i może ujawnić szereg problemów, które w innym przypadku firma musiałaby rozwiązać później.

Czy wszyscy projektanci stosują to podejście?
Myślę, że ci dobrzy tworzą własne prototypy. Zwłaszcza jeśli mówimy o meblach. Kiedy kończyłem studia, zdałem sobie sprawę, że chociaż wśród moich rówieśników było wielu znakomitych projektantów, niektórzy z nich drukowali swoje prototypy. Znali tajniki programów 3D i drukowali piękne prototypy 3D, ale brakowało im zrozumienia materiałów. Kiedy faktycznie pracujesz z materiałem, uczysz się jak się zachowuje, a to pomaga udoskonalić swój produkt.

Z jakim materiałem pracujesz najczęściej? Z drewnem?
Tak, głównie z drewnem, na co częściowo wpływa mój związek z TON. Poza tym drewno jest dla mnie najbardziej naturalnym materiałem. Do pracy z drewnem potrzebne są tylko podstawowe narzędzia. Na przykład zrobiłem Merano w moim małym warsztacie. Gdybyśmy zaczęli mówić o metalu lub stali, musielibyśmy rozważyć znacznie większy sprzęt.

Ale zakładam, że praca z drewnem jest bardziej czasochłonna. Czy to prawda?
Jeśli porównasz to na przykład z plastikiem, to tak. Nie możesz zrobić prototypu z plastiku, co najwyżej możesz zrobić wydruk 3D. Ale nawet to nie jest prawdziwym odwzorowaniem produktu, tylko czymś, co ma odpowiednie proporcje i estetykę. Kiedy firma decyduje się na włączenie produktu wykonanego z tworzywa sztucznego do swojego portfolio, musi dokładnie zbadać każdy szczegół i dużo zainwestować w narzędzia. Produkt finalnie może być tani, ponieważ producent może produkować duże ilości przy minimalnych kosztach.

Prawdopodobnie dlatego właśnie plastik jest materiałem naszych czasów. Czy będzie to również w przyszłości?
Trudno powiedzieć. Może w wersji z recyklingu. Jestem pewien, że ktoś opracuje nowy rodzaj plastiku, który zachowa prostotę produkcji plastiku, jednocześnie rozwiązując aktualne problemy środowiskowe. Wcześniej czy później to nowe podejście stanie się standardem. Ale to nie będzie oznaczało końca drewna. Wręcz przeciwnie - organiczny, naturalny charakter drewna zapewni jego nieustającą popularność. To przecież materiał, który rośnie na naszej planecie, a w głębi duszy każdy lubi otaczać się naturalnymi produktami.

Co sądzisz o obecnej sytuacji na świecie w związku z pandemią? Czy wpłynie to na projektowanie i tworzenie rzeczy?
Obecna sytuacja nie jest łatwa, ale może służyć jako okazja do zmiany naszego myślenia lub wprowadzenia zmian życiowych, które odkładaliśmy. Niektóre rzeczy już są inne i wierzę, że takie pozostaną - a inne będą musiały się wokół nich dostosować. Weźmy na przykład dystans społeczny, który jest już powszechny w Japonii. Jeśli chodzi o biznes, jest to okazja do zastanowienia się, czy wierność naszym zakorzenionym zasadom nie jest daremna. Czy rzeczy, które robimy na autopilocie, faktycznie przynoszą nam coś w zamian.

Ten rok jest również Twoim pierwszym rokiem na stanowisku dyrektora artystycznego w TON.
To był bardzo dziwny początek. Nowa rola i zupełnie nowa sytuacja wokół nas. Ale bardzo cenię tę rolę i postrzegam ją jako życiową szansę.

Wygląda na to, że powinniśmy się spodziewać wielkich rzeczy!
Głównym celem jest pomyślny rozwój firmy w nadchodzących dziesięcioleciach. Moim osobistym celem jest, aby ulepszenia były widoczne od momentu rozpoczęcia mojej misji. Chcę być częścią rozwoju marki TON, aby była jeszcze silniejszą i bardziej interesującą niż jest już dziś.

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Mieszkania w starych kamienicach Wnętrza

Mieszkania w starych kamienicach

Stare kamienice to jeden z naszych ulubionych tematów. Wysokie sufity, sztukaterie, zabytkowy parkiet – czego chcieć więcej? Takiej przestrzeni niewiele potrzeba by wyglądała naprawdę spektakularnie.

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.