Zmywanie z czystym sumieniem

Zmywarka to urządzenie, które coraz częściej gości w naszych domach, a gdy już ją mamy, ciężko wyobrazić sobie bez niej codzienności. Niestety okazuje się, że to prawidłowe korzystanie ze zmywarki nie jest wcale takie proste i oczywiste. Na co dzień popełniamy wiele błędów, które sprawiają, że niepotrzebnie marnujemy zarówno wodę, energię, jak i czas.

Artykuł sponsorowany

Autor: KD

Zdjęcia: materiały prasowe

https://www.electrolux.pl/local/gotowanie-bez-marnowania/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

„Jeśli korzystamy z urządzenia prawidłowo, może zapewnić ogromną oszczędność wody i energii w porównaniu do zmywania ręcznego oraz zadbać o nasz domowy budżet i wesprzeć naszą planetę” – mówi Agnieszka Cegielska, propagatorka naturalnego stylu życia oraz ekspertka marki Electrolux.

Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele modeli zmywarek, które dzięki posiadanym przez nie funkcjom pozwalają nam na naprawdę ekologiczne zmywanie. Jedyne, co zostaje w naszych rękach, to prawidłowe załadowanie zmywarki w taki sposób, by jak najlepiej wykorzystać dostępne miejsce i ułożyć naczynia tak, by dokładnie się domyły. Dzięki temu nie będziemy musieli powtarzać tej czynności, tym samym oszczędzając nasz cenny czas.

Jak prawidłowo załadować zmywarkę?

Ilu użytkowników zmywarek, tyle sposobów i metod na ich załadowanie. Istnieje jednak kilka przejrzystych, ogólnych zasad, które sprawią, że nasze naczynia będą lśnić czystością, a przy tym nie zmarnujemy zbyt dużej ilości wody i energii. „Poznaj je już dziś i zainspiruj się, bo te rady są bardzo pomocne. Przyznam szczerze, że odkąd zaczęłam je stosować, popełniam zdecydowanie mniej błędów”  zwraca uwagę ekspertka Agnieszka Cegielska.

Płukanie przed właściwym zmywaniem 

Jeżeli zapełnienie całej zmywarki zajmuje nam trochę czasu, przed jej uruchomieniem możemy wykorzystać opcję płukania wstępnego – wykorzystamy do tego mniej wody niż przy ręcznym spłukiwaniu każdego naczynia. Jeśli jednak włączamy zmywarkę od razu po jej załadowaniu, wystarczy, że zetrzemy z talerzy większe kawałki jedzenia bez spłukiwania. Resztę zrobi już za nas wybrany program. Rady zero waste przekazuje także ekspertka marki Electrolux: „Ważne, aby o tym pamiętać, bo to rozwiązanie bardziej ekologiczne, w konsekwencji pomaga nam oszczędzać wodę, o którą w obecnych czasach powinniśmy bardzo dbać, bo jej zasoby się kurczą. Pamiętajmy o tym, że używając zmywarki, zużywamy średnio osiem razy mniej wody niż podczas zmywania ręcznego”.

Prawidłowe wykorzystanie dostępnej przestrzeni

Ważne jest optymalne ustawienie naczyń w zmywarce, co umożliwia wykorzystanie jej przestrzeni w stu procentach i daje najlepsze efekty – także te oszczędnościowe. Zbyt ciasne załadowanie urządzenia sprawi, że nasze naczynia będą niedomyte, ponieważ strumień wody nie dotrze do niektórych powierzchni. Tym samym umyjemy mniej niż jest to możliwe. „Jednocześnie pamiętajmy, aby nie włączać zmywarki, gdy nie jest pełna. Włączanie jej, kiedy jest tylko w części zapełniona nie jest rozwiązaniem ekologicznym, docelowo też otrzymamy większy rachunek za energię elektryczną” – dodaje Agnieszka Cegielska. 

Jak układać naczynia?

Aby do zmywania podejść w ekologiczny sposób, warto kierować się podstawowymi zasadami układania brudnych naczyń w zmywarce. Dzięki temu uda nam się wszystko dokładnie umyć bez konieczności zużywania dodatkowej wody. Naczynia należy układać tak, aby brudna strona była skierowana w stronę, gdzie strumień wody jest najsilniejszy – zwykle na środku kosza oraz tak, by strumień mógł dotrzeć do wszystkich zabrudzonych elementów. „Ja zawsze ustawiam garnki, patelnie oraz talerze pod kątem w dolnym koszu” – sugeruje ekspertka. Warto pamiętać, aby tych naczyń nie stawiać z przodu, przy drzwiach, ponieważ mogą zablokować otwarcie dozownika i uniemożliwić dotarcie detergentu do naczyń. W górnym koszu należy natomiast umieszczać kubki, szklanki i małe miski, unikając przepełnienia, które zwiększa ryzyko stłuczenia i utrudnia przepływ wody i detergentu. Dużym ułatwieniem w kwestii ustawiania naczyń może okazać się dostępna w urządzeniach Electrolux trzecia szuflada MaxiFlex. Dzięki niej uzyskamy więcej miejsca na przybory kuchenne, a układ koszy możemy dowolnie modyfikować. W taki sposób nasza zmywarka pomieści zarówno 14 kompletów naczyń w dolnych koszach, jak i poręczne, małe narzędzia. Prawdziwa swoboda aranżacyjna jest na wyciągnięcie ręki. 

Wybór detergentów

Stawiając na najtańsze dostępne detergenty, możemy sprawić, że nasze naczynia nie będą wystarczająco wyczyszczone i będą wymagały kolejnego zmywania. Detergent musi być również świeży, inaczej nie spełni swojego zadania. Należy go również umieszczać w przeznaczonym na to miejscu – w innym przypadku może rozpuścić się zbyt szybko przed rozpoczęciem właściwego mycia. „Dla przyszłości Matki Ziemi i dla naszego zdrowia powinniśmy w miarę możliwości wybierać detergenty ekologiczne, które zwierają mniej szkodliwych substancji chemicznych, które w konsekwencji mniej obciążają nasze organizmy i środowisko, ja tak robię zawsze”  radzi Agnieszka Cegielska.

Ekofunkcje zmywarek

Po prawidłowym zapakowaniu zmywarki nadchodzi czas na wybór najlepszego systemu i funkcji, które pozwolą osiągnąć lśniącą czystość i ograniczyć negatywny wpływ na nasze środowisko. Wiele takich funkcji, które pomagają nam oszczędzić wodę i energię dostępnych jest w modelach zmywarek marki Electrolux. „Nie ukrywam, że ja najczęściej korzystam z programu eko w swojej zmywarce, bo chociaż proces mycia jest dłuższy, to nie wymaga bardzo wysokiej temperatury, a jednocześnie oszczędza wodę, prąd i nasz czas. Pamiętajmy o tym, że wybierając zamiast mycia ręcznego zmywarkę, oszczędzamy nie tylko wodę, ale czas, który możemy przeznaczyć na inne pożyteczne czynności albo odpoczynek, który jest bardzo ważny dla naszego układu odpornościowego” – mówi ekspertka Electrolux.

AirDry – naturalne suszenie

Funkcja ta sprawia, że w końcowej fazie cyklu zmywarka delikatnie się otwiera. Poprzez uchylone drzwi następuje naturalna wymiana powietrza, co umożliwia błyskawiczne wysychanie nawet plastikowych naczyń. Dzięki AirDry naczynia nie tylko są pozbawione zacieków, ale także sam proces zmywania jest krótszy i zużywa mniej energii. „Zwróćmy uwagę, że wybór takich rozwiązań, gdzie możemy zaoszczędzić każdą, nawet najmniejszą porcję energii jest dla przyszłości planety bardzo ważny. Spróbujmy od małych kroków  na przykład używania przez cały dzień tego samego kubka, z którego pijemy swoje napoje. Gdyby każdy z Nas o tym pamiętał i wdrożył w życie, nasza zmywarka byłaby włączana zdecydowanie rzadziej” –  sugeruje Agnieszka Cegielska.

Kontrola zużycia wody i energii

Intuicyjny interfejs pozwala wybrać najbardziej ekologiczny cykl mycia. Zamontowany w zmywarce Ekometr, poprzez zapalające się paski pokazuje jak dany program wpływa na zużycie wody i energii – im więcej pasków się świeci, tym niższe jest zużycie. Dzięki temu możemy umyć nasze naczynia w najbardziej przyjazny środowisku sposób.

Funkcja Time Manager

Umożliwia redukcję długości cyklu nawet o połowę. W zależności od czasu, jaki mamy na zmywanie lub stopnia zabrudzenia naczyń, możemy odpowiednio skrócić niektóre programy. 

Dbaj o zmywarkę

Dzięki funkcji MachineCare możemy zadbać o dłuższe życie zmywarki. Program pozwala usunąć tłuszcz i kamień z wnętrza urządzenia, w efekcie zapewniając idealne efekty zmywania i  dłuższą żywotność produktu. Dzięki temu nie będzie konieczna wymiana sprzętu na nowy, co przyczyni się do ograniczania ilości elektrośmieci. Rozwiązanie to jest również niezwykle intuicyjne – gdy urządzenie wykryje potrzebę czyszczenia, na wyświetlaczu pojawi się przypomnienie o uruchomieniu programu MachineCare. Wystarczy dodać środek czyszczący, aby cieszyć się zmywarką wolną od zabrudzeń. „Tak jak nie powinniśmy wyrzucać żywności, tak powinniśmy robić wszystko, aby nasze sprzęty służyły nam jak najdłużej i abyśmy nie przyczyniali się do produkowania kolejnej porcji śmieci. Według ONZ, w 2021 r. każda osoba na świecie wyprodukuje średnio 7,6 kg elektrośmieci  to zdecydowanie za dużo”  zwraca uwagę ekspertka.

Inteligentne zmywanie z aplikacją

Dzięki aplikacji My Electrolux Kitchen zmywarką można sterować za pomocą telefonu. Aplikacja powiadomi nas o konieczności przeprowadzenia konserwacji urządzenia oraz przekaże niezbędne wskazówki, w tym także informacje na temat zużycia energii i wody. W taki sposób na bieżąco będziemy mogli reagować, by ograniczyć ich zużycie. Aplikację poleca wypróbować także Agnieszka Cegielska: „Ta aplikacja to naturalny doradca i strażnik również naszych wydatków”.

Program Eco

Choć to najdłuższy program (trwający 4h), to jednak zapewniający największą efektywność zużycia wody i energii elektrycznej podczas zmywania średnio zabrudzonych naczyń i sztućców. „W tym wypadku długość trwania programu wcale nie oznacza, że zużyjemy więcej zasobów, wręcz przeciwnie i warto o tym pamiętać” –  zauważa Agnieszka Cegielska.

To, że zmywarki są znacznie bardziej ekologiczne niż ręczne mycie naczyń potwierdziło już wiele badań. Musimy jednak pamiętać, że korzystając z urządzeń domowych, szczególnie tych kuchennych, które pochłaniają najwięcej wody i energii, na wiele dodatkowych sposobów możemy ograniczyć negatywny wpływ na nasze środowisko. Wybierając produkty marki Electrolux możemy każdego dnia zmieniać nasze nawyki, by starać się żyć lepiej i bardziej odpowiedzialnie. „Pamiętajmy, że kropla drąży skałę, a Polska jest jednym z krajów, gdzie zasobów wody jest mniej niż więcej. Dlatego pamiętajmy o tym, aby zarówno energię, jak i wodę oszczędzać nie tylko wyłączając światło, wyjmując ładowarki z kontaktu, kiedy nie muszą się tam znajdować, używając deszczówki do podlewania naszych roślin. Nawet wodę po gotowaniu jajek, jeżeli nie była osolona możemy użyć do podlania naszych kwiatów domowych. Ale przede wszystkim pamiętajmy o wyborze właściwego sprzętu AGD do domu, który oferując nam nowoczesne rozwiązania może bardzo pomóc w dbaniu nie tylko o nasze mieszkania, ale również o naszą planetę – dom, w którym będziemy mieszkać całe życie” – podsumowuje ekspertka Electrolux, Agnieszka Cegielska. 

Więcej informacji można znaleźć na stronie Electrolux.

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Mieszkania w starych kamienicach Wnętrza

Mieszkania w starych kamienicach

Stare kamienice to jeden z naszych ulubionych tematów. Wysokie sufity, sztukaterie, zabytkowy parkiet – czego chcieć więcej? Takiej przestrzeni niewiele potrzeba by wyglądała naprawdę spektakularnie.

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.

Szanowni Państwo,
Ponieważ cenimy Państwa prywatność zwracamy się z prośbą o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz o wyrażenie zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych poprzez kliknięcie: „Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych”. Możliwość wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych przysługuje Państwu w każdym czasie.
Informujemy Państwa, iż w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, używamy technologii, takich jak pliki cookie, służących do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie.
Administratorem Państwa danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o sposobie i celu przetwarzania danych osobowych jest spółka pod firmą Labelpunks Publishing House spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Jeziorowa 67R, 03-991 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000582223, NIP: 9522140360, REGON: 362811672.
W przypadku braku zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych prosimy o opuszczenie strony.
W razie wystąpienia jakichkolwiek pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt pod adresem daneoosowe@label-magazine.com. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych znajdą Państwo w zakładce polityka prywatności.

Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych