Zmywanie z czystym sumieniem

Zmywarka to urządzenie, które coraz częściej gości w naszych domach, a gdy już ją mamy, ciężko wyobrazić sobie bez niej codzienności. Niestety okazuje się, że to prawidłowe korzystanie ze zmywarki nie jest wcale takie proste i oczywiste. Na co dzień popełniamy wiele błędów, które sprawiają, że niepotrzebnie marnujemy zarówno wodę, energię, jak i czas.

Artykuł sponsorowany

Autor: KD

Zdjęcia: materiały prasowe

https://www.electrolux.pl/local/gotowanie-bez-marnowania/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

„Jeśli korzystamy z urządzenia prawidłowo, może zapewnić ogromną oszczędność wody i energii w porównaniu do zmywania ręcznego oraz zadbać o nasz domowy budżet i wesprzeć naszą planetę” – mówi Agnieszka Cegielska, propagatorka naturalnego stylu życia oraz ekspertka marki Electrolux.

Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele modeli zmywarek, które dzięki posiadanym przez nie funkcjom pozwalają nam na naprawdę ekologiczne zmywanie. Jedyne, co zostaje w naszych rękach, to prawidłowe załadowanie zmywarki w taki sposób, by jak najlepiej wykorzystać dostępne miejsce i ułożyć naczynia tak, by dokładnie się domyły. Dzięki temu nie będziemy musieli powtarzać tej czynności, tym samym oszczędzając nasz cenny czas.

Jak prawidłowo załadować zmywarkę?

Ilu użytkowników zmywarek, tyle sposobów i metod na ich załadowanie. Istnieje jednak kilka przejrzystych, ogólnych zasad, które sprawią, że nasze naczynia będą lśnić czystością, a przy tym nie zmarnujemy zbyt dużej ilości wody i energii. „Poznaj je już dziś i zainspiruj się, bo te rady są bardzo pomocne. Przyznam szczerze, że odkąd zaczęłam je stosować, popełniam zdecydowanie mniej błędów”  zwraca uwagę ekspertka Agnieszka Cegielska.

Płukanie przed właściwym zmywaniem 

Jeżeli zapełnienie całej zmywarki zajmuje nam trochę czasu, przed jej uruchomieniem możemy wykorzystać opcję płukania wstępnego – wykorzystamy do tego mniej wody niż przy ręcznym spłukiwaniu każdego naczynia. Jeśli jednak włączamy zmywarkę od razu po jej załadowaniu, wystarczy, że zetrzemy z talerzy większe kawałki jedzenia bez spłukiwania. Resztę zrobi już za nas wybrany program. Rady zero waste przekazuje także ekspertka marki Electrolux: „Ważne, aby o tym pamiętać, bo to rozwiązanie bardziej ekologiczne, w konsekwencji pomaga nam oszczędzać wodę, o którą w obecnych czasach powinniśmy bardzo dbać, bo jej zasoby się kurczą. Pamiętajmy o tym, że używając zmywarki, zużywamy średnio osiem razy mniej wody niż podczas zmywania ręcznego”.

Prawidłowe wykorzystanie dostępnej przestrzeni

Ważne jest optymalne ustawienie naczyń w zmywarce, co umożliwia wykorzystanie jej przestrzeni w stu procentach i daje najlepsze efekty – także te oszczędnościowe. Zbyt ciasne załadowanie urządzenia sprawi, że nasze naczynia będą niedomyte, ponieważ strumień wody nie dotrze do niektórych powierzchni. Tym samym umyjemy mniej niż jest to możliwe. „Jednocześnie pamiętajmy, aby nie włączać zmywarki, gdy nie jest pełna. Włączanie jej, kiedy jest tylko w części zapełniona nie jest rozwiązaniem ekologicznym, docelowo też otrzymamy większy rachunek za energię elektryczną” – dodaje Agnieszka Cegielska. 

Jak układać naczynia?

Aby do zmywania podejść w ekologiczny sposób, warto kierować się podstawowymi zasadami układania brudnych naczyń w zmywarce. Dzięki temu uda nam się wszystko dokładnie umyć bez konieczności zużywania dodatkowej wody. Naczynia należy układać tak, aby brudna strona była skierowana w stronę, gdzie strumień wody jest najsilniejszy – zwykle na środku kosza oraz tak, by strumień mógł dotrzeć do wszystkich zabrudzonych elementów. „Ja zawsze ustawiam garnki, patelnie oraz talerze pod kątem w dolnym koszu” – sugeruje ekspertka. Warto pamiętać, aby tych naczyń nie stawiać z przodu, przy drzwiach, ponieważ mogą zablokować otwarcie dozownika i uniemożliwić dotarcie detergentu do naczyń. W górnym koszu należy natomiast umieszczać kubki, szklanki i małe miski, unikając przepełnienia, które zwiększa ryzyko stłuczenia i utrudnia przepływ wody i detergentu. Dużym ułatwieniem w kwestii ustawiania naczyń może okazać się dostępna w urządzeniach Electrolux trzecia szuflada MaxiFlex. Dzięki niej uzyskamy więcej miejsca na przybory kuchenne, a układ koszy możemy dowolnie modyfikować. W taki sposób nasza zmywarka pomieści zarówno 14 kompletów naczyń w dolnych koszach, jak i poręczne, małe narzędzia. Prawdziwa swoboda aranżacyjna jest na wyciągnięcie ręki. 

Wybór detergentów

Stawiając na najtańsze dostępne detergenty, możemy sprawić, że nasze naczynia nie będą wystarczająco wyczyszczone i będą wymagały kolejnego zmywania. Detergent musi być również świeży, inaczej nie spełni swojego zadania. Należy go również umieszczać w przeznaczonym na to miejscu – w innym przypadku może rozpuścić się zbyt szybko przed rozpoczęciem właściwego mycia. „Dla przyszłości Matki Ziemi i dla naszego zdrowia powinniśmy w miarę możliwości wybierać detergenty ekologiczne, które zwierają mniej szkodliwych substancji chemicznych, które w konsekwencji mniej obciążają nasze organizmy i środowisko, ja tak robię zawsze”  radzi Agnieszka Cegielska.

Ekofunkcje zmywarek

Po prawidłowym zapakowaniu zmywarki nadchodzi czas na wybór najlepszego systemu i funkcji, które pozwolą osiągnąć lśniącą czystość i ograniczyć negatywny wpływ na nasze środowisko. Wiele takich funkcji, które pomagają nam oszczędzić wodę i energię dostępnych jest w modelach zmywarek marki Electrolux. „Nie ukrywam, że ja najczęściej korzystam z programu eko w swojej zmywarce, bo chociaż proces mycia jest dłuższy, to nie wymaga bardzo wysokiej temperatury, a jednocześnie oszczędza wodę, prąd i nasz czas. Pamiętajmy o tym, że wybierając zamiast mycia ręcznego zmywarkę, oszczędzamy nie tylko wodę, ale czas, który możemy przeznaczyć na inne pożyteczne czynności albo odpoczynek, który jest bardzo ważny dla naszego układu odpornościowego” – mówi ekspertka Electrolux.

AirDry – naturalne suszenie

Funkcja ta sprawia, że w końcowej fazie cyklu zmywarka delikatnie się otwiera. Poprzez uchylone drzwi następuje naturalna wymiana powietrza, co umożliwia błyskawiczne wysychanie nawet plastikowych naczyń. Dzięki AirDry naczynia nie tylko są pozbawione zacieków, ale także sam proces zmywania jest krótszy i zużywa mniej energii. „Zwróćmy uwagę, że wybór takich rozwiązań, gdzie możemy zaoszczędzić każdą, nawet najmniejszą porcję energii jest dla przyszłości planety bardzo ważny. Spróbujmy od małych kroków  na przykład używania przez cały dzień tego samego kubka, z którego pijemy swoje napoje. Gdyby każdy z Nas o tym pamiętał i wdrożył w życie, nasza zmywarka byłaby włączana zdecydowanie rzadziej” –  sugeruje Agnieszka Cegielska.

Kontrola zużycia wody i energii

Intuicyjny interfejs pozwala wybrać najbardziej ekologiczny cykl mycia. Zamontowany w zmywarce Ekometr, poprzez zapalające się paski pokazuje jak dany program wpływa na zużycie wody i energii – im więcej pasków się świeci, tym niższe jest zużycie. Dzięki temu możemy umyć nasze naczynia w najbardziej przyjazny środowisku sposób.

Funkcja Time Manager

Umożliwia redukcję długości cyklu nawet o połowę. W zależności od czasu, jaki mamy na zmywanie lub stopnia zabrudzenia naczyń, możemy odpowiednio skrócić niektóre programy. 

Dbaj o zmywarkę

Dzięki funkcji MachineCare możemy zadbać o dłuższe życie zmywarki. Program pozwala usunąć tłuszcz i kamień z wnętrza urządzenia, w efekcie zapewniając idealne efekty zmywania i  dłuższą żywotność produktu. Dzięki temu nie będzie konieczna wymiana sprzętu na nowy, co przyczyni się do ograniczania ilości elektrośmieci. Rozwiązanie to jest również niezwykle intuicyjne – gdy urządzenie wykryje potrzebę czyszczenia, na wyświetlaczu pojawi się przypomnienie o uruchomieniu programu MachineCare. Wystarczy dodać środek czyszczący, aby cieszyć się zmywarką wolną od zabrudzeń. „Tak jak nie powinniśmy wyrzucać żywności, tak powinniśmy robić wszystko, aby nasze sprzęty służyły nam jak najdłużej i abyśmy nie przyczyniali się do produkowania kolejnej porcji śmieci. Według ONZ, w 2021 r. każda osoba na świecie wyprodukuje średnio 7,6 kg elektrośmieci  to zdecydowanie za dużo”  zwraca uwagę ekspertka.

Inteligentne zmywanie z aplikacją

Dzięki aplikacji My Electrolux Kitchen zmywarką można sterować za pomocą telefonu. Aplikacja powiadomi nas o konieczności przeprowadzenia konserwacji urządzenia oraz przekaże niezbędne wskazówki, w tym także informacje na temat zużycia energii i wody. W taki sposób na bieżąco będziemy mogli reagować, by ograniczyć ich zużycie. Aplikację poleca wypróbować także Agnieszka Cegielska: „Ta aplikacja to naturalny doradca i strażnik również naszych wydatków”.

Program Eco

Choć to najdłuższy program (trwający 4h), to jednak zapewniający największą efektywność zużycia wody i energii elektrycznej podczas zmywania średnio zabrudzonych naczyń i sztućców. „W tym wypadku długość trwania programu wcale nie oznacza, że zużyjemy więcej zasobów, wręcz przeciwnie i warto o tym pamiętać” –  zauważa Agnieszka Cegielska.

To, że zmywarki są znacznie bardziej ekologiczne niż ręczne mycie naczyń potwierdziło już wiele badań. Musimy jednak pamiętać, że korzystając z urządzeń domowych, szczególnie tych kuchennych, które pochłaniają najwięcej wody i energii, na wiele dodatkowych sposobów możemy ograniczyć negatywny wpływ na nasze środowisko. Wybierając produkty marki Electrolux możemy każdego dnia zmieniać nasze nawyki, by starać się żyć lepiej i bardziej odpowiedzialnie. „Pamiętajmy, że kropla drąży skałę, a Polska jest jednym z krajów, gdzie zasobów wody jest mniej niż więcej. Dlatego pamiętajmy o tym, aby zarówno energię, jak i wodę oszczędzać nie tylko wyłączając światło, wyjmując ładowarki z kontaktu, kiedy nie muszą się tam znajdować, używając deszczówki do podlewania naszych roślin. Nawet wodę po gotowaniu jajek, jeżeli nie była osolona możemy użyć do podlania naszych kwiatów domowych. Ale przede wszystkim pamiętajmy o wyborze właściwego sprzętu AGD do domu, który oferując nam nowoczesne rozwiązania może bardzo pomóc w dbaniu nie tylko o nasze mieszkania, ale również o naszą planetę – dom, w którym będziemy mieszkać całe życie” – podsumowuje ekspertka Electrolux, Agnieszka Cegielska. 

Więcej informacji można znaleźć na stronie Electrolux.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.