Filtr do mikroplastiku marki Electrolux – w trosce o zdrowie i środowisko

Electrolux wprowadza filtr do mikroplastiku, który ma pomóc wychwycić do 90% mikroplastikowych włókien uwalnianych do wód, rzek i oceanów z syntetycznej odzieży 
i tekstyliów podczas jednego cyklu prania.

Autor: MP

Zdjęcia: Materiały prasowe Electrolux

https://www.electroluxgroup.com/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Ponad 50% wszystkich materiałów, z których wykonuje się ubrania, zawiera włókna z mikroplastiku. Niektóre badania wykazały, że nawet 64% nowych ubrań jest w rzeczywistości wykonanych z plastiku. Do najczęściej używanych włókien na świecie należy poliester, wyprzedzając bawełnę w 2002 roku. Stanowi on ponad 52% wszystkich włókien produkowanych na świecie w 2020 roku.*

Filtr marki Electrolux może zapobiegać uwalnianiu z prania do cieków wodnych i oceanów nawet 90% mikroplastikowych włókien większych niż 45 mikronów. Urządzenie posiada wkład z cienkiej siatki, która je wyłapuje. Dzięki innowacyjnemu urządzeniu, przy zainstalowaniu filtrów w 10 000 pralek można ochronić oceany przed zanieczyszczeniem mikroplastikiem równoważnym około 20 000 plastikowym torbom.

- Dzięki naszemu nowemu filtrowi do mikroplastiku dajemy konsumentom możliwość dokonywania zrównoważonych wyborów w swoim codziennym życiu. Badania pokazują, że konsumenci chcą dbać o planetę i jednocześnie pielęgnować swoje ubrania, by nosić je jak najdłużej. Z filtrem mogą zrobić jedno i drugie. To kolejny przykład na to, jak tworzymy odpowiedzialne innowacje, które pomagają chronić morską faunę i florę oraz nasze zdrowie – mówi Natalia Kostera, brand manager Electrolux.

Filtr do mikroplastiku można stosować we wszystkich pralkach bez względu na ich markę.

Co to jest mikroplastik?

Mikroplastik to cząstki plastiku o rozmiarze mniejszym niż 5 mm. Są to zanieczyszczenia, które nie ulegają łatwo biodegradacji, a ich ciągłe uwalnianie przyczynia się do trwałego zanieczyszczenia ekosystemów i łańcuchów pokarmowych. Pochodzą z różnych źródeł: bezpośrednio uwalniane do środowiska w postaci małych cząstek (pierwotne mikrodrobiny plastiku) lub z degradacji większych plastikowych przedmiotów (wtórne mikrodrobiny plastiku).

Mikrowłókna syntetyczne to odrębna podkategoria rodziny mikrodrobin plastiku pochodząca głównie z odzieży i tekstyliów, a także z zastosowań w transporcie. W ich skład wchodzą różne syntetyczne materiały polimerowe, np. poliester, nylon, spandex, PLA-kwas polimlekowy. Mikroplastikiem i jego wpływem na środowisko oraz zdrowie człowieka ekolodzy i naukowcy zajmują się od niedawna. Ostatnie badania wykazały, że 73% zanieczyszczeń mikrowłóknami w dziewiczych wodach Arktyki pochodzi z włókien syntetycznych, które mogą pochodzić
z tekstyliów.

Uwalnianie mikroplastiku z tkanin syntetycznych jest głównie spowodowane mechanicznymi i chemicznymi naprężeniami, którym poddawane są tkaniny w czasie prania w pralce. Program Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP) stwierdził, że samo pranie powoduje co roku uwalnianie do oceanów około pół miliona ton plastikowych mikrowłókien.*

 

Jak zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska mikroplastikiem? 

Eksperci Electrolux proponują 5 kroków:

  1. Pierz rzadziej – z jednego wsadu prania można uwolnić nawet 700 000 mikrowłókien. Rzadsze pranie zmniejszy ilość uwalnianych mikroplastikowych włókien.
  2. Noś częściej – jednym ze sposobów na zmniejszenie częstotliwości prania jest częstsze noszenie ubrań przed ich wymianą. Jedno z badań wykazało, że nowa odzież może zrzucić nawet 8 razy więcej mikrowłókien niż ta sama odzież po 5 praniach. Następnie uwalnianie mikrowłókien stabilizuje się na dużo niższym poziomie.
  3. Rób większe prania — wykazano, że większe wsady prania zmniejszają uwalnianie mikrowłókien ze względu na mniejsze tarcie i niższy stosunek wody do tkaniny.
  4. Pierz w niższej temperaturze – badania wykazały, że pranie w temperaturze 40°C powoduje utratę większej ilości włókien niż pranie w temperaturze 30°C
  5. Zainstaluj w pralkach filtr do mikroplastiku, który pomaga wychwytywać do 90% mikroplastikowych włókien uwalnianych z syntetycznej odzieży
    i tekstyliów podczas cyklu prania. Zmniejszy to ich uwalnianie do wód, rzek i oceanów.

Więcej o mikroplastiku można wyczytać z „The Truth about laundry – microplastics edition”, ogólnoeuropejskiego badania zainicjowanego przez markę Electrolux. Badanie zawiera najbardziej kompleksową analizę praktyk i nawyków związanych z praniem i ich wpływu na środowisko. Najnowsza edycja  przede wszystkim skupia się na głównym wyzwaniu, przed jakim stoi planeta – uwalnianiu włókien mikroplastiku z odzieży syntetycznej do cieków wodnych i oceanów, zagrażających morskiej faunie i florze. Skala problemu jest znacząca, biorąc pod uwagę dane Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP), który szacuje, iż każdego roku do oceanu trafia pół miliona ton mikrowłókien z tworzyw sztucznych. 

Link do badania tutaj.

* Źródła:

Changing Markets Foundation Fossil Fashion 2021

Wright, S.L., Thompson, R.C., Galloway, T.S. (2013) The physical impacts of microplastics on marine organisms: A review, Environmental Pollution, Vol. 178, 483-492 

https://www.europarl.europa.eu/news/en/headlines/society/20181116STO19217/microplastics-sources-effects-and-solutions

The contribution of washing processes of synthetic clothes to microplastic pollution

https://friendsoftheearth.uk/plastics/microfibres-plastic-in-our-clothes

https://www.commonobjective.co/article/fibre-briefing-polyester

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

Spokój klasyki Wnętrza

Spokój klasyki

Mieszkanie w kamienicy z lat 30. na warszawskiej ulicy Oleandrów – brzmi jak marzenie? Owszem.

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.