Moda cyrkularna na plaży w Gdańsku Brzeźno

Na plaży w Gdańsku Brzeźno rusza Strefa Electrolux, wyjątkowy projekt promujący modę cyrkularną we współpracy z Ubrania do Oddania – polskim start-up’em, którego misją jest budowanie w Polsce w pełni odpowiedzialnego rynku mody. Działalność strefy zainauguruje pokaz mody cyrkularnej Tomasza Ossolińskiego, jednego z najbardziej znanych i cenionych projektantów mody w Polsce. Do jej powstania wykorzystał wyłącznie tkaniny, z których szył swoje kolekcje i kostiumy do sztuk teatralnych w ciągu ostatnich 20 lat pracy.

Autor: MP

Zdjęcia: Tomasz Lazar/Atelier Tomasz Ossoliński.

https://www.electrolux.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Przyszłość mody jest cyrkularna

Każdego roku do wytworzenia nowych ubrań zużywane są ok. 93 miliardy m³ wody, a w trakcie procesu ich produkcji wyemitowanych zostaje ok. 1,2 miliarda ton dwutlenku węgla. Tylko 1% materiałów zużytych do produkcji tkanin poddawany jest recyklingowi, a miliony ton ubrań trafiają na śmietnik. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest tzw. fast fashion, a gospodarka większości współczesnego świata działa na zasadzie „kup, zużyj, wyrzuć”. Z analiz UE wynika, że jeśli nadal będziemy w takim tempie postępować w eksploatacji zasobów, to do 2050 r. będziemy potrzebować zasobów trzech Ziem.

Czy taki scenariusz jest realny i Ziemia pomieści wszystkie nasze potrzeby? System się „zatkał” i oczywistym już jest, że nie. Nie mamy innego wyjścia jak odzyskiwać to, co już wytworzyliśmy, naprawiać, przekazywać dalej, udoskonalać, czyli zamykać obieg sprzętów, dóbr, ubrań. 

Czym jest moda cyrkularna? To idea obiegu zamkniętego, zakładająca maksymalną troskę o ponowne wykorzystanie surowców. W przypadku mody oznacza to, że już na etapie projektowania odzieży trzeba założyć, że produkt ma być łatwy do ponownego użycia lub odzyskania surowców. To także maksymalne wykorzystanie odpadów powstające w całym łańcuchu dostaw – odpad w tej perspektywie to także zasób! W cyrkularności chodzi o cały system, a nie tylko wybrany jego wycinek. 

Marki modowe wiedzą, iż to właśnie cyrkularność jest ich przyszłością. Świadczy o tym przybierające w bardzo szybkim tempie na znaczeniu Circular Fashion Partnership (Partnerstwo dla obiegu zamkniętego w branży modowej) autorstwa Global Fashion Agenda. Przynależą do niego modowi potentaci i marki, które z pewnością jeszcze do niedawna nazwalibyśmy przedstawicielami „fast fashion”. Partnerstwo wspiera rozwój przemysłu recyklingu tekstyliów w Bangladeszu poprzez wychwytywanie i kierowanie poprodukcyjnych odpadów odzieżowych z powrotem do produkcji nowych.

Na scenie polskiej inicjatywą, która ma szerokie ambicje systemowej zmiany w świecie mody jest start-up Ubrania do Oddania. Jego misją jest budowanie w Polsce w pełni odpowiedzialnego, cyrkularnego rynku mody. Twórcy Ubrania do Oddania chcą umożliwić markom fast fashion wejście na rynek second hand i przekonują, że można zarobić na tym, co do tej pory w branży modowej traktowane było jako odpad.

- W przyrodzie nic się nie marnuje i to jest właśnie cyrkularność (albo inaczej mówiąc: gospodarka obiegu zamkniętego). Używaj jak najdłużej, naprawiaj, dbaj, dawaj drugie życie. Najważniejszy dziś po stronie nabywców jest umiar w konsumpcji, a po stronie producentów projektowanie rzeczy, które będą mogły wrócić, będą naprawialne i długotrwałe. Współpraca z marką Electrolux to dla Ubrania do Oddania możliwość wyjścia z naszą ideą do szerszego grona odbiorców i odbiorczyń. To pokazanie innym firmom i inicjatywom, że duży biznes i start-up’y z misją mogą długoterminowo współpracować, uczyć się od siebie i razem się rozwijać, dążąc wspólnie do redukcji swojego wpływu na środowisko – mówi Anna Pięta, Strategy Manager Ubrania do Oddania

Miejsce, gdzie zaczyna się zmiana

- Electrolux nie po raz pierwszy współpracuje z inicjatywą Ubrania do Oddania. Letnią odsłoną kampanii „Pierz, susz, noś dłużej” mającej inspirować do proekologicznych wyborów, jest zlokalizowana na plaży Gdańsk Brzeźno Strefa Electrolux. Tu każdy będzie mógł dowiedzieć się jak dbać o ulubione ubrania, jak je naprawiać i przerabiać, aby cieszyć się nimi jak najdłużej, realizując w codziennej praktyce założenia obiegu zamkniętego – mówi Natalia Kostera, Brand Manager Electrolux. - Electrolux to marka, która wspiera takie podejście i promuje postawę sustainabillity w swoim modelu biznesowym oraz wśród konsumentów. Nie nawołujemy do radykalnej rewolucji w stylu życia. Promujemy nowe nawyki związane z dbaniem o ubrania, które w długiej perspektywie zbudują świadomość, w jaki sposób traktowanie ubrań z szacunkiem przekłada się na środowisko – dodaje.

 

Spektakularną inauguracją działalności Strefy będzie pokaz mody cyrkularnej Tomasza Ossolińskiego, ambasadora marki. Ossoliński od dawna tworzy z myślą o ponadczasowości i długowieczności swoich projektów, od kilku lat propaguje ideę mody zrównoważonej, także we współpracy z zaprzyjaźnionymi gwiazdami. Najnowszą kolekcję na wiosnę-lato 2022 po raz pierwszy postanowił stworzyć w całości w duchu odzysku. Do jej powstania wykorzystał tkaniny, z których szył swoje kolekcje i kostiumy do sztuk teatralnych w ciągu ostatnich 20 lat pracy.

- Tylko 1 procent z wyrzuconych w tym roku na śmietnik ponad 90 milionów ton niesprzedanych ubrań i akcesoriów, które produkuje branża odzieżowa, poddanych zostanie recyklingowi. Reszta zaśmieci naszą planetę i przyczyni się do nieodwracalnych zmian w środowisku naturalnym. Nie chcę się do tego dokładać. Najnowszą kolekcję na wiosnę-lato 2022 postanowiłem po raz pierwszy stworzyć w duchu mody cyrkularnej i odzysku w całości. Ponad trzydzieści looków uszyliśmy razem z moim zespołem z tkanin, które pokazywałem na pokazach mody oraz ze sztuk teatralnych, do których robiłem kostiumy. Tylko jedna tkanina została kupiona specjalnie na pokaz na gdańskiej plaży.

To tkanina pochodząca z recyklingu – w 80 procentach wykonana z plastikowych butelek. Każdy projekt na wybiegu jest tylko w jednym egzemplarzu, jak np. suknia „Trzynaście krawatów”. Powstała z męskich krawatów, które dostarczono mi z Ubrania Do Oddania. Wybrałem najpiękniejsze wzory i połączyłem je z jedwabną organzą, którą miałem w pracowni od pięciu lat. Suknię w większości sam szyłem ręcznie, co zajęło mi ponad pięćdziesiąt godzin. Cieszę się, że wraz z marką Electrolux i Ubrania do Oddania mam możliwość pogodzić zamiłowanie do mody i ubrań ze zrównoważonym rozwojem. Realizujemy projekt, który jest spójny ideowo i dobry dla planety. Dlatego jest tak wyjątkowy i ważny – mówi Tomasz Ossoliński, projektant mody

Wakacyjna Strefa i pop’upowy butik z modą cyrkularną

Wakacyjna Strefa Electrolux na plaży Gdańsk Brzeźno podzielona jest na 4 przestrzenie. W centralnym punkcie Strefy działać będzie butik z modą cyrkularną „Noś dłużej” we współpracy z inicjatywą Ubrania do Oddania.

Ubrania pochodzą ze zbiórek organizowanych przez portal UbraniadoOddania.pl, co jest gwarancją cyrkularności butiku. Oznacza to, że sprzedawane tam ubrania nie przyjechały do Polski jako nieewidencjonowany odpad tekstylny, lecz zarówno ich pierwsze, jak i drugie życie miało miejsce na terenie Polski. W butiku znajdą się ubrania dla kobiet, mężczyzn i dzieci, marek premium i sieciowych, marek popularnych i mało znanych z Polski i ze świata, ubrania z aktualnych kolekcji i ubrania vintage, w tym perełki kolekcjonerskie, czyli ubrania nowe, wyprodukowane w polskich szwalniach w latach 80-tych. Poza ubraniami znajdą się również dodatki i akcesoria (torebki, buty i biżuteria). Jeśli chodzi o materiały, to ze względu na priorytet drugiego obiegu w jak najszerszym zakresie, będą to ubrania wykonane z materiałów zarówno naturalnych, jak i syntetycznych. Ubrania w Strefie będą na bieżąco uzupełniane. Dodatkowo w pop’upie "Noś dłużej" znajdą się niespodzianki od "Ubrania do Oddania" (made by UDO) oraz modele z cyrkularnej kolekcji Tomasza Ossolińskiego.

Co ważne ze względu na promocję ubrań z zamkniętego obiegu, w Strefie znajdzie się kącik customizacji, w którym eksperci pokażą jak dawać ubraniom drugie życie. Strefa to także przestrzeń relaksu, czyli idealne miejsce do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi oraz showroom produktów z linii Electrolux PerfectCare, pozwalających na pranie i suszenie z wykorzystaniem systemów, które wpływają na oszczędność wody i energii, a przede wszystkim zapewniają dbałość o tkaniny, przedłużając ich trwałość. 

Projekt Strefy jest spójny z proekologicznymi założeniami marki także w wymiarze technicznym. Wszystkie materiały, które zostały wykorzystane do budowy Strefy Electrolux, pochodzą z drugiego obiegu i po zakończeniu akcji zostaną przekazane do dalszego użytku organizacjom NGO.

* Źródło: Ellen MacArthur Foundation, A new textiles economy: Redesigning fashion’s future, (2017, http://www.ellenmacarthurfoundation.org/publications).

** Źródło: https://www.nature.com/articles/s43017-020-0039-9, za: https://sukces.rp.pl/styl/5967-nowe-raporty-potwierdzaja-fast-fashion-niszczy-planete/

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Mieszkania w starych kamienicach Wnętrza

Mieszkania w starych kamienicach

Stare kamienice to jeden z naszych ulubionych tematów. Wysokie sufity, sztukaterie, zabytkowy parkiet – czego chcieć więcej? Takiej przestrzeni niewiele potrzeba by wyglądała naprawdę spektakularnie.

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.