Z wyobraźnią, czyli najpiękniej ilustrowane polskie książki dla dzieci

Dzięki ambitnym oficynom wydawniczym ponownie polskie książki dla dzieci zachwycają nie tylko treścią. Niezrównany styl polskich ilustratorów oczaruje każdego kreatywnością i artystycznym polotem.

Autor: MC

Zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Małe dzieła sztuki — tak najlepiej opisać współcześnie powstające książki dla dzieci produkowane w małych i ambitnych wydawnictwach w kraju. Po wielu dekadach dominowania na półkach niezbyt ciekawych i fatalnie ilustrowanych utworów dla najmłodszych, polscy artyści powracają do rodzimych tradycji. Młode pokolenie ilustratorów nie dość, że chętnie czerpie z doświadczeń poprzedników, to także nie boi się eksperymentować i łączyć różnorodne techniki do stworzenia fascynujących i niezwykle wciągających światów literackich. Zabawy z formą wizualną i sposobami prowadzenia narracji (przeczytaj więcej o jednej z polskich ilustratorek, która tworzy obrazy do książek i gier planszowych) spowodowały, że na rynku pojawiły się wartościowe pozycje, o których jakości świadczą licznie otrzymywane nagrody nie tylko w kraju, ale także zagranicą. 

„Nić Ariadny. Mity i labirynty”

tekst i il. Jan Bajtlik 

Nici, tajemne przejścia i labirynty — wszystko przeplata się tutaj zgrabnie z treścią książki, która skupia się na najbardziej znanych mitach greckich. By dowiedzieć się więcej o antycznych motywach, najważniejszych wydarzeniach i postaciach boskiego Olimpu trzeba wprawnie lawirować przez niekoniecznie utarte ścieżki z jednej strony na drugą. Bardzo pomysłowa forma, która angażuje czytelnika i sprawia, że poznawanie, wydałoby się już oczytanych mitów, staje się ponownie ekscytujące i niezwykle zajmujące. Nic dziwnego, że książka była nominowana przez polską sekcję IBBY za ilustracje i koncepcję graficzną. 

„Kłopot”

tekst i il. Joanna Chmielewska

Autorka tworzy jedne z najlepszych picture booków w Polsce. Oszczędna ilość tekstu połączona ze pełnowymiarowymi ilustracjami rozpala wyobraźnie nie tylko najmłodszych czytelników. Co zrobić z dziurą po żelazku wypaloną w pamiątkowym obrusie rodzinnym? Propozycje Chmielewskiej i jej pastelowe, pełne wdzięku obrazy to prawdziwy majstersztyk. A także świetny punkt odniesienia do dyskusji z dziećmi i sposób na kreatywne spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość

„Elementarz polskiej kultury”

Ewa Solarz, Karol Szafraniec, Małgorzata Miśkowiec, il. Basia Flores, Ola Jasionowska, Igor Kubik i inni

Ta wyjątkowa książka otrzymała w 2020 roku wyróżnienia graficzne przyznane przez Polską Sekcję IBBY. Jedenastu polskich artystów i artystek współpracowało z autorami, by stworzyć własne, oryginalne interpretacje 44 dzieł, powstałych po 1918 roku i które, według pisarzy, są do dziś znaczącym elementem światowej kultury. 

Książka została podzielona na kilkanaście rozdziałów, w których prezentowane są niesamowite osiągnięcia Polaków. Choć zwykle się sądzi, że gustujemy raczej w klasycznych formach i stylach, to właśnie awangardowe, nietuzinkowe i innowacyjne podejście rodaków do sztuki oczarowało międzynarodową publiczność. Podobnie jak ilustracje i opracowanie graficzne tej książki. Każda z nich przepięknie i efektownie prezentuje polską sztukę, a z drugiej strony — zachęca do dyskusji o jej formach i dokonaniach.   

„Turonie, żandary, herody”

tekst i il. Anna Kaźmierak 

Kolejna rewelacyjna pozycja od Wydawnictwa Dwie Siostry, tym razem idealna na prezent pod… choinkę. Choć tradycja kolędowania w dużych miastach nie jest tak popularna ani dobrze znana, na wsiach wraz z przyjściem zimy i Gwiazdki pojawiają się między innymi jukacom baty, rajmaks i śmierguśników.

Wszyscy są trochę straszni, trochę zabawni, a do tego z pewnością fascynujący. I właśnie do tego świata — pełnego kolorów, magii i odrobiny szału zaprasza Anna Kaźmierak. Jej autorska książka obrazkowa w zeszłym roku otrzymała pierwsze miejsce w konkursie na Książkę Roku Polskiej Sekcji IBBY w kategorii ilustratorzy. Świetna pozycja, która aktywizuje najmłodszych czytelników i zachęca do chwycenia za kredki i dołączenia do ludowej zabawy.

„Wszystko widzę jako sztukę”

Ewa Solarz, opr. graficzne: Robert Czajka

Sztuka współczesna wcale nie jest trudna. I co więcej, nie jest wyłącznie przeznaczona dla wąskiej grupy ekspertów. Można ją dostrzec w każdej sferze życia, trzeba być tylko uważnym.

Na te akty mniejszej i większej sztuki zwraca uwagę autorka tekstu, która stara się zachęcić czytelnika do wypatrywania i analizowania choćby najmniejszych działań artystycznych. Doskonale pomaga jej w tym projekt graficzny Roberta Czajki, znanego artysty, który tworzy niezrównane książki dla dzieci. Wspólnie przedstawiają oni największe nazwiska twórców polskiej sztuki i zapraszają do poszukiwania śladów ich działalności w przestrzeni miejskiej — w parku, na ulicy, w galerii. Bo sztuka nie mieści się jedynie za zamkniętymi drzwiami muzeum.

„Daj gryza” 

tekst i il. Aleksandra i Daniel Mizielińscy

Prace tego małżeństwa cieszą się niesłabnącą popularnością zarówno w kraju, jak i za granicą. Ich wcześniejsze utwory „Którędy do Yellowstone?” oraz ponadczasowa seria „Mapy” to jedne z najchętniej tłumaczonych i przedrukowywanych polskich utworów w ostatnich latach.

Tym razem artyści zabierają czytelników w kolorową i dowcipną podróż śladami najróżniejszych potraw z całego świata. Dzięki efektownym i precyzyjnym ilustracjom szybko można odwiedzić aż 26 krajów i dowiedzieć się między innymi, skąd pochodzą ziemniaki i czym charakteryzują się brazylijskie praliny. Apetyczna treść doskonale koresponduje z wysmakowanymi ilustracjami.  

„13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych” 

Leszek Kołakowski, il. Paweł Pawlak

Jak wygląda polska Nibylandia? Niestety większość do Lailonii już nigdy nie trafi, ale na szczęście obraz tajemniczego świata przekazuje Paweł Pawlak. Odrobinę pokraczne wilki, nieproporcjonalni ludzie przypominający duchy i mocne kolorystyczne kontrasty bieli i czerni — tak rysuje się królestwo Lailonii. Kto ma ochotę dowiedzieć się więcej i spróbować odnaleźć kwiat nasturcji, niech rusza w podróż za humorystycznymi i metafizycznymi opowieściami jednego z najwybitniejszych polskich filozofów, Leszka Kołakowskiego. Po drodze i małym, i dużym czytelnikom polecamy zwrócić uwagę nie tylko na ilustracje, ale również niezwykłą typografię książki. Pod każdym względem wybitna publikacja. 

„Złota różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci”

Heinrich Hoffmann, il. Justyna Sokołowska

Jak współcześnie opowiedzieć makabryczne wierszyki, w których w niewybredny sposób są karane dzieci? Na przykład przez ucięcie palców albo zagłodzenie na śmierć? 

Najlepiej wprawnymi ilustracjami, które podkreślą nie tyle warstwę fabularną, ile zawarty w tekście purnosens. Tego niezwykłego wysiłku udaje się dokonać Justynie Sokołowskiej, dzięki której książka, zamiast przerażać, bardziej bawi. Za sprawą artystki klasyka literatury niemieckiej i jedna z bardziej kontrowersyjnych książek w historii zyskuje zupełnie inne oblicze. I można ją czytać bez obaw, że nocą będą nam się śnić jedynie koszmary.  

„Brzuchem do góry”

tekst i il. Urszula Palusińska 

W domu ziemniaczki dochodzą na obiad, stolarz reperuje dach, a ptaki leniwie obserwują świat ze szczytu drzew. Nikomu się nie spieszy — wakacje trwają w najlepsze, panuje duchota, a słońce nieustannie świeci. 

Cudowną, niepowtarzalną atmosferę lata Urszula Palusińska zatrzymała na kartach swojej książki za pomocą sugestywnych ilustracji i minimalnej ilości tekstu. Dzięki prostemu zabiegowi — uchwycenia i wyeksponowania świata z perspektywy leniących się bohaterów, autorka w pomysłowy sposób opowiedziała o lecie. I tęsknocie za patrzeniem w niebo.

Kto już nie może się doczekać lata, niech koniecznie sprawdzi, co tam widzą i kogo spotykają bohaterowie w upalny, wakacyjny dzień. 

„Mały Książę”

Antoine de Saint- Exupéry, il. Paweł Pawlak

Wyblakłe, nieco nieporadne i uproszczone ilustracje Exupery’ego kojarzy niemal każdy. Co, jednak gdyby klasykę literatury dziecięcej oraz trzecią najchętniej czytaną książkę świata nieco odświeżyć i nadać jej zupełnie innego wyrazu? Tego trudnego i niemalże niemożliwego zadania podjął się znany, polski ilustrator Paweł Pawlak. Jego barwne i abstrakcyjne rysunki pozwalają na nowo odkryć związane z książką emocje oraz poznać ukryte w niej symbole. Część oryginalnych ilustracji została „powtórzona”, ale nawet im Pawlak nadaje nowego sznytu — dodaje soczyste barwy i poprawia kreskę. Czytając „Małego Księcia” w tym wydaniu, ma się nieodparte wrażenie, jakby trzymało się książkę w rękach po raz pierwszy

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu

Zaprojektowane przez Magdę i Dominikę z pracowni The Line Studio mieszkanie o powierzchni 65 m² znajduje się w cichej dzielnicy Krakowa, tuż przy Lasku Wolskim. Projekt idealnie odzwierciedla potrzeby właścicielki – młodej lekarki, która po intensywnych dniach pracy szuka odpoczynku i kontaktu z...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.