Her stories: Miłość do zwierząt w ilustracjach Kasi Walentynowicz
Jeżeli śledzicie rynek gier planszowych, na pewno kojarzycie Kasię Walentynowicz. Zaprojektowane przez nią planszówki zachwycają uroczymi ilustracjami oraz humorem. Jednak jej twórczość to nie tylko gry – to także plakaty, ubrania, książki i wiele innych. Artystkę wyróżnia przy tym widoczna w jej pracach szczera miłość do zwierząt oraz poruszanie tej tematyki z dużym zrozumieniem i wrażliwością. Zapraszamy do jej świata.
Autor: JS
Zdjęcia: Marta Walentynowicz, Martyna Ścibior, Ula Domańska, Kachna Baraniewicz, Zuzanna Stadnik i Jakub Ochodek
Kasia Walentynowicz to ilustratorka oraz graficzka. Nie brakuje jej profesjonalnego przygotowania do zawodu – ukończyła studia na Wydziale Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych, była stypendystką na Wydziale Grafiki w ESAD w Porto w Portugalii oraz jest absolwentką Projektowania Ubioru w MSKPU i Design Management w SWPS w Warszawie.
Jednak edukacja to nie wszystko – do tworzenia sztuki, która porwie serce, trzeba czegoś więcej. Najłatwiej powiedzieć, że chodzi tu o talent, ale chyba również o ciekawość i czułość do świata.
Kasia Walentynowicz posiada obie te cechy, o czym najlepiej świadczy fakt, że w swoich pracach skupia się na tematyce prozwierzęcej. Nie jest to wynik biznesowej kalkulacji, ale decyzja autentyczna i wynikająca z potrzeby serca. Artystka jest weganką, ma na swoim koncie współpracę z WWF, poprzez swoje gry planszowe angażuje się w tematykę ochrony zwierząt. Co więcej, swoimi działaniami chętnie pro bono wspiera schroniska dla psów oraz inicjatywy prozwierzęce.
Jej ilustracje pojawiają się na wielu różnych powierzchniach. Oprócz tego, że stworzyła ilustracje do książek „Coś i nic” oraz „Prawy i lewy” autorstwa Anny Paszkiewicz, to wraz z Magdaleną Stadnik była częścią marki Zagrywki funkcjonującej w latach 2015-2018. Marce przyświecała misja tworzenia gier starannie zaprojektowanych, samodzielnie zilustrowanych oraz tematycznie zaangażowanych. W ramach Zagrywek powstało 8 serii gier o tematyce prozwierzęcej.
Kasia Walentynowicz odkryła, że tworzenie gier planszowych jest jej szczególnie bliskie z uwagi na duże pokłady kreatywności, których wymaga. Stworzyła wtedy grę „Psiechadzka” – jak sama to ujmuje – „rodzinną grę planszową o psio-ludzkiej przyjaźni”. Gra wyróżnia się piękną estetyką, ale posiada też walory edukacyjne. W grze w wesołej formie przedstawiono na przykład zagrożenia płynące z zakładania psu kagańca taśmowego podczas spaceru.
Talent Kasi Walentynowicz dostrzegła też marka odzieżowa Medicine, wypuszczając na rynek ubrania z ilustracjami jej autorstwa.
Na co dzień Kasia Walentynowicz ilustruje i projektuje materiały dla instytucji kultury, m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie czy Cricoteki w Krakowie. Jest także autorką wszystkich ilustracji do festiwalu filmowego Kino Dzieci od początku istnienia festiwalu.
Jej prace zostały docenione w wielu konkursach graficznych, na przykład w konkursie Polish Graphic Design Awards za ilustracje do książki „Prawy i lewy” czy w konkursie Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY za ilustracje do książki „Coś i Nic”. Kasia Walentynowicz otrzymała także trzy statuetki Must Have przyznane przez Łódź Design Festival najlepiej zaprojektowanym produktom w Polsce (za serię gier Zagrywki, grę „Psiechadzka” oraz książkę „Kamasutra kociego snu”).
Więcej: tutaj.