Od czego zacząć ekologiczne i zdrowe gotowanie? 8 wskazówek

W globalnym kryzysie środowiskowym, którego obecnie doświadczamy, dbać o naszą planetę możemy na wiele sposobów. Właściwie każde nasze decyzje czy zachowania możemy zmienić na bardziej ekologiczne. W ramach Kampanii Electrolux „Szwedzki sposób na gotowanie bez marnowania”, trwającej od 11.10 do 21.12 marka chce zachęcać swoich konsumentów do bardziej świadomego życia, które będzie dzięki temu lepsze.

Artykuł sponsorowany

Autor: RP

Zdjęcia: materiały prasowe

https://www.electrolux.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Chcąc zmieniać świat globalnie, zacznijmy od drobnych zmian wokół siebie.

„Małe zmiany mają wielką siłę, a nasza planeta bez Nas sobie poradzi, my bez niej już niekoniecznie” – mówi Agnieszka Cegielska, propagatorka naturalnego stylu życia oraz Ekspertka marki Electrolux. Sama swoje zmiany wprowadziła w swojej naturalnej kuchni. 

Pod pojęciem ekologicznej kuchni nie kryje się tylko i wyłącznie aspekt ekologicznego, zdrowego jedzenia, przygotowanego z bio produktów uprawianych i produkowanych z poszanowaniem dla środowiska. To również ochrona naszej planety poprzez ograniczenie zużycia wody, energii oraz odpadów.

Nieodłącznym elementem ekologicznej kuchni jest też codzienne stosowanie się do zasad zrównoważonych praktyk kulinarnych i niemarnowania żywności. Dlatego proekologiczne nawyki w kuchni powinny być uwzględniane zarówno przy planowaniu i robieniu zakupów spożywczych, jak i podczas przechowywania oraz gotowania żywności.

Agnieszka Cegielska proponuje też, aby zwrócić uwagę, by jak najmniej z zakupionych produktów spożywczych wyrzucać do śmieci, odpowiednio je przechowywać i potem użyć. A pomóc nam w tym mogą sprzęty kuchenne marki Electrolux, które dzięki innowacyjnym technologiom przyniosą korzyści nam samym oraz środowisku.

Firma, pielęgnując szwedzkie wartości i ich nierozerwalny związek z naturą, tworzy produkty w jasno określonym celu. Troszcząc się o przyszłe pokolenia, stara się działać, zabiegając o utrzymanie ekologicznej równowagi naszej planety. Aby dostarczyć konsumentom dodatkowej wiedzy o zrównoważonej kuchni, marka przygotowała ponadto podcast „Projekt Kuchnia” – w sześciu rozmowach goście podejmą tematy związane z robieniem zakupów, gotowaniem czy oszczędzaniem energii.

Od czego zacząć ekologiczne i zdrowe gotowanie? Oto kilka wskazówek!

1. Wyrzuć stare i zużyte garnki 

Stare patelnie i garnki, szczególnie te przypalone lub z obdrapanym teflonem trują nasze jedzenie i mają ogromny wpływ na jego jakość i smak. Musimy też pamiętać, o czym mówi Agnieszka Cegielska, że używanie patelni zużytych, gdzie obecny jest teflon, jest bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia. W przypadku ekologicznych akcesoriów kuchennych, warto wyposażyć się chociażby w garnki marki Electrolux z kolekcji Infinite Chef, które zaprojektowane zostały wraz z profesjonalnymi szefami kuchni i odznaczają się niezwykle wysoką jakością wykonania.

Gwarantują one długi czas użytkowania, a efektowne wykończenie lśniącą stalą nierdzewną będzie robiło wrażenie w każdym domu. Wielowarstwowa konstrukcja sprawia ponadto, że garnki zużywają najmniejszą możliwą ilość energii.

2. Planuj zakupy 

Większość ludzi kupuje więcej żywności, niż potrzebuje. Dlatego warto zaplanować wszystkie posiłki i sporządzić listę zakupów, a następnie się jej trzymać. Należy też unikać zakupów pod wpływem impulsu. W ten sposób nie tylko zmarnujesz mniej jedzenia, ale także zaoszczędzisz pieniądze. Przed wyjściem do sklepu warto zaznajomić się z zawartością naszych szafek oraz lodówki tak, aby mieć pewność, że kupimy tylko to, co jest nam potrzebne. Warto także zwracać uwagę na promocje – dobra cena potrafi skusić do kupna rzeczy, które potem mogą się zmarnować. 

3. Wybieraj również „brzydkie” warzywa 

Nie należy oceniać jedzenia po jego wyglądzie. Tak zwane „brzydkie” owoce i warzywa mają te same wartości odżywcze co produkty, na które przyjemniej się patrzy. Jeżeli jednak ich wygląd jest dla nas barierą nie do pokonania, aby ich nie wyrzucać możemy je też wykorzystać do przygotowania smoothie, zupy, czy deseru. Pamiętajmy też, że często za idealnym, długo utrzymującym się pięknym wyglądem, mogą stać różnego rodzaju sztuczne nawozy.

Agnieszka Cegielska, jak sama mówi, zawsze wybiera w sklepach warzywa i owoce mniej atrakcyjne, np. dojrzałe banany, które są jeszcze bardziej wartościowe, a chlebek bananowy jest z nich dużo smaczniejszy. Poza tym te skarby natury, które nam wydają się mniej atrakcyjne, często są dla nas zdecydowanie zdrowsze. Świat natury to nie są identyczne jabłka, każde jest inne i w tym tkwi piękno, ale też i zdrowie.

4. Wykorzystuj resztki 

Resztki – na przykład te z obiadu, warto wykorzystać kolejnego dnia, robiąc z warzyw zupę krem, z mięsa potrawkę, a z czerstwego pieczywa tosty. Świetnym sposobem na danie potrawie drugiego życia jest także wykorzystanie pary – nie sprawia ona, że jedzenia staje się suche i traci smak, tak jak ma to miejsce przy odgrzewaniu, np. na patelni.

Piekarniki parowe od marki Electrolux wyposażone są w specjalny program „Regeneracja”, który został specjalnie stworzony do przywrócenia smaku potrawom, które zostały nam z poprzedniego dnia. W przeciwieństwie do mikrofal, para rozprowadza ciepło delikatnie i równomiernie, dzięki czemu wydobywany jest smak i aromat naszych dań. Funkcji tej można użyć do odgrzewania bezpośrednio na talerzu. Możemy również kompostować pozostałości jedzenia i wykorzystać je jako nawóz. „Ja uwielbiam obiady z resztek, u mnie w kuchni nic nie może się zmarnować, poza tym wykorzystując do gotowania to, co nam zostało, zawsze wyczarowujemy nową potrawę i nigdy w kuchni nie jest nudno” – mówi Agnieszka Cegielska.

5. Kupuj zdrowe produkty 

Warto wybierać produkty sezonowe, które są tańsze, smaczne i bogate w składniki odżywcze. W zimie Ekspertka Electrolux proponuje, aby wybierać na przykład jabłka i dynie, a ograniczyć importowane owoce, takie jak np. truskawki pakowane w plastik. Te lepiej kupić latem i zamrozić. „Zamiast cytrusów sięgajmy po sok z dzikiej polskiej róży, czarną porzeczkę, pigwowca, które mają zdecydowanie więcej witaminy C niż cytryny czy pomarańcze. Sięgajmy po to, co rośnie w naszej strefie klimatycznej, tak jest lepiej zarówno dla planety, jak i dla naszego układu odpornościowego” – dodaje Agnieszka Cegielska.

6. Wspieraj lokalnych producentów 

Kupując lokalne produkty wspieramy rodzinnych rolników i małe firmy w swojej społeczności. Pomagamy również zwalczać zanieczyszczenia, zmniejszając odległości transportu poszczególnych produktów. Poza tym Agnieszka Cegielska, uważa, że to co rośnie w naszej strefie klimatycznej jest zdecydowanie lepsze dla naszych organizmów niż owoce, które rosną na drugiej stronie kuli ziemskiej i zanim do nas dotrą pozostawiając ślad węglowy, muszą być solidnie zabezpieczone środkami chemicznymi, aby tę drogę przetrwać.

7. Przechowuj jedzenie prawidłowo 

Prawidłowe przechowywanie żywności może mieć wpływ nie tylko na zachowanie ich wartości odżywczych, ale również na ilość marnowanej żywności. Trzeba pamiętać o tym, że nie wszystkie warzywa i owoce powinny być przechowywane w niskiej temperaturze – ziemniaki, pomidory czy cebule będą świeże dłużej, jeżeli zostawimy je poza lodówką. Warto także zwrócić uwagę na drzwi lodówki – powinno się tam przechowywać produkty, które nie wymagają zbyt mocnego chłodzenia. Z uwagi na częste otwieranie, temperatura jest tam wyższa, dlatego będzie to idealne miejsce dla soków, mleka, majonezu oraz jajek. 

Aby zapobiec marnowaniu żywności, dobrym pomysłem jest kierowanie się zasadą „first in – first out” – powinniśmy najpierw spożyć te produkty, które trafiły do naszej lodówki najwcześniej. Pomóc w tym może innowacyjna półka SpinView marki Electrolux, która obracając się o 360 stopni sprawi, że każdy produkt będziemy mieć pod ręką. Korzystając z tego produktu nie będziemy musieli już niczego przekładać – szybko i bezproblemowo dostaniemy się do naszego ulubionego produktu.

8. Gotuj ekonomicznie 

Gotując wybierajmy garnki dopasowane wielkością do pola na płycie indukcyjnej. W taki sposób potrawa ugotuje się zdecydowanie szybciej. Przy przyrządzaniu jedzenia ograniczajmy też ilość użytej wody. Dzięki temu zużyjemy do jej zagotowania mniej energii, a gotowane warzywa, owoce czy mięsa stracą mniej witamin i minerałów. Ekspertka marki Electrolux, Agnieszka Cegielska radzi, aby do gotowania oprócz dobrze dobranych garnków używać mniej wody, a więcej ziół. Taka potrawa będzie nie tylko bardziej esencjonalna, ekonomiczna, ale i zdrowsza.

Ekonomiczne gotowanie nie jest również możliwe bez odpowiednich sprzętów kuchennych. Sprawdzi się tutaj m.in. wcześniej wspomniany piekarnik parowy, który obok funkcji regenerującej nasze posiłki, pozwoli przygotować nam domowy jogurt, czy przyśpieszy tradycyjne gotowanie, również w cenionym przez szefów kuchni trybie sous-vide. Innym urządzeniem, które warto mieć w swojej kuchni jest płyta indukcyjna marki Electrolux.

Precyzyjne sterowanie mocą płyty pozwala oszczędzać energię, a dzięki funkcji SenseBoil możemy zapobiegać marnowaniu żywności poprzez przypalanie lub wykipienie z garnka. Funkcja SenseBoil automatycznie reguluje temperaturę, gdy płyn zbliża się do punktu wrzenia, po czym zmniejsza moc grzania, aby podtrzymać jego powolne gotowanie. Dodatkowo, opcja EkoTimer daje nam możliwość precyzyjnego ustawienia czasu pracy poszczególnych pól grzewczych, co zapewnia wyłączenie płyty dokładnie po skończonej pracy. A co za tym idzie ograniczymy niepotrzebne zużycie energii. 

Energię możemy również zaoszczędzić dzięki wskaźnikowi ciepła resztkowego. Pokazuje on dokładnie, które strefy grzewcze nagrzały się od naczynia. Płyta wówczas nie pobiera już prądu, ale wciąż generuje ciepło. Ciepło resztkowe możemy w ekonomiczny sposób wykorzystać do dokończenia gotowania lub podtrzymania temperatury potraw. „Myślę, że odpowiedni dobór sprzętu bardzo mi pomógł, aby jeszcze lepiej, bardziej ekonomicznie, ale też i zdrowiej przyrządzać posiłki. Niezwykle to doceniam” – dodaje Agnieszka Cegielska.

Minimalizm w kuchni 

Im mniej, tym lepiej. Odnosi się to nie tylko do ilości marnowanej żywności lub zużycia wody i energii, ale także do składu poszczególnych produktów. Im mniej dodatków chemicznych, tym lepiej i przede wszystkim jak sugeruje Agnieszka Cegielska, zdrowiej dla naszych organizmów. „Powinniśmy robić wszystko aby ograniczać ilość środków chemicznych w naszym życiu, zarówno dla dobra naszego zdrowia jak i przyszłości Mamy Ziemi” – podkreśla Ekspertka marki Electrolux.

Minimalizmem zarówno w kwestii samego stylu życia, jak i dizajnu, w swoich działaniach kieruje się również firma Electrolux pielęgnująca szwedzkie wartości i ich nierozerwalny związek z naturą. Dlatego w kampanii pod hasłem „Szwedzki sposób na gotowanie bez marnowania” chce docierać do swoich konsumentów z ideą Less Waste. Zachęcać ludzi, aby poprzez wybranie bardziej ekologicznej opcji pozwalającej oszczędzać zasoby Ziemi spożywali, pozyskiwali i traktowali żywność w sposób niosący korzyści zarówno im samym, jak i naszej planecie.

Aby im to ułatwić, firma Electrolux daje konsumentom do tego odpowiednie narzędzia i innowacje w postaci sprzętów kuchennych – takich jak lodówki, piekarniki oraz płyty indukcyjne, które zapobiegają marnowaniu żywności, pozwalają poprawić ich wartość odżywczą i minimalizują zużycie energii.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.