7 miejsc w Warszawie, w których poczujecie klimat Japonii
Chcielibyście się choć na chwilę przenieść do Japonii? W Warszawie to możliwe. Wybraliśmy dla Was 7 miejsc, w których odnajdziecie klimat Kraju Kwitnącej Wiśni.
Autor: MB
Zdjęcia: materiały prasowe
Made in Japan Shop, ul. Fioletowa 16
Tu nie trafia się przypadkowo. Mały sklepik ukryty jest pomiędzy domami jednorodzinnymi na Targówku i swoją stałą siedzibę ma tam od końca 2023 roku. Odnajdą się tu fani japońskiego vintage z lat 70. i 80. XX wieku. Główną ofertę Made in Japan Shop stanowią zegary klapkowe i okulary. Są też lampy, meble, termosy, artykuły AGD oraz drobne dekoracje, bibeloty i coś dla miłośników mangi.
Butik Hawrot, ul. Kopernika 8/18
Projektantka Joanna Hawrot zasłynęła autorską interpretacją japońskich kimon. Jej projekty wielokrotnie prezentowane były w kraju (w czerwcu pokaże je Muzeum Narodowe we Wrocławiu), jak i za granicą - w Nowym Jorku, Tokio, Paryżu, Berlinie czy Düsseldorfie. Joanna Hawrot do współpracy zaprasza uznanych artystów – wśród nich są m.in. Aleksandra Waliszewska, Maurycy Gomulicki czy Angelika Markul.
Położony w warszawskim śródmieściu butik projektantki znajduje się w charakterystycznym galeriowcu, najdłuższym domu przy ulicy Kopernika i można poznać go po imponujących witrynach. Projektantka sztukę wprowadza nie tylko do swoich kimon, we wnętrzu showroomu gościła instalacja site-specific „Ogród” autorstwa Wojtka Sobczyka zainspirowana mitycznym Edenem.
Restauracja MUGI, ul. Kolejowa 43/U5
To autentyczna japońska kuchnia w stolicy, na dowód niech będzie to, że odwiedzając lokal na pewno spotkacie tam ekspatów z Kraju Kwitnącej Wiśni. Lokal składa się z dwóch sal – pierwsza z nich to „izakaya”, czyli miejsce na nieformalne wyjścia po pracy, zbliżone do pubu, ale z restauracyjnym menu. W japońskich izakayach jest zawsze gwarno, leje się dużo alkoholu i można tam spotkać typowych „salary men”. MUGI zaprezentowało pierwszą warszawską odsłonę takiego miejsca. Jego wystrój tworzą retro plakaty i tradycyjne lampiony. Druga z sal z charakterystyznym faującym sufitem, to typowa „nabeya”, czyli miejsce z bardziej formalnym klimatem, do którego przychodzi się na wspólne gotowanie przy kociołku „nabe”, czyli japońskim hot pocie.
Restauracja UKI UKI, ul. Krucza 23/31
To miejscówka dobrze znana miłośnikom japońskiej kuchni i tym, którzy szukają czegoś więcej niż sushi. Restauracja specjalizuje się w makaronie udon – grubych, pszennych kluskach, które na świeżo przygotowywane są w lokalu metodą Sanuki z miasta Kagawy na wyspie Shikoku. Za konceptem stoi Japończyk Taira Matsuki – właściciel i szef kuchni w UKI UKI. Oprócz udonu zanurzonego w różnego rodzaju bulionach lub podanego z sosem, spróbujecie tam także wielu odmian ramenu, pierożków gyoza czy warzyw w tempurze.
Księgarnia Tajfuny, ul. Chmielna 12
Ksiegarnię założyły dwie japonistki - Anna Wołcyrz i Karolina Bednarz, autorka bloga „W krainie tajfunów”, zakochane w azjatyckiej literaturze. Ich księgarnia w centrum Warszawy to jedyne takie miejsce, w którym kupicie najlepszą japońską literaturę wydaną zarówno po polsku, jak i angielsku. Są także wybrane pozycje z Chin, Korei, Tajwanu, a także albumy poświęcone wschodnim kulturom.
Sklep Muji, ul. Mysia 3
MUJI to kwintesencja japońskiego dizajnu – proste przedmioty o neutralnej kolorystyce wykonane z jakościowych materiałów i projektowane na lata. Projektanci firmy za nic mają sobie chwilowe mody i trendy – ich pomysły szybko się nie zestarzeją. Jednym ze znaków rozpoznawczych marki stały się też minimalistyczne opakowania produktów. W ofercie warszawskiego sklepu (jedyny polski butik) znajdziecie ubrania męskie i damskie, wyroby papiernicze, akcesoria do domu czy kosmetyki.
Yatta Centrum Popkultury, ul. Hoża 19
To miejsce należy do największej sieci sklepów komiksowych w Polsce, będącej także wydawnictwem. Na Hożej odnajdą się fani mangi i anime. Oprócz komiksów i książek, kupicie tu też figurki, plakaty albo japońskie słodycze. Odbywają się tu także spotkania, warsztaty i pokazy związane z japońską kulturą.