8 miejsc w Krakowie, które powinien odwiedzić każdy miłośnik dizajnu i architektury
Kraków bez wątpienia stanowi jedną z wizytówek naszego kraju. Ma fanów nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Nic w tym dziwnego – miasto urzeka zarówno historyczną architekturą, jak artystyczną atmosferą. Dziś przyglądamy się krakowskim lokalom gastronomicznym i miejscom noclegowym – oto kilka najpiękniejszych!
Autor: Redakcja
1. Cukiernia Yem Cookie
Zdjęcie: Mood Authors
Kameralna cukiernia Yem Cookie przy ulicy Zauchy 7 przyciąga przechodniów nie tylko słodkościami, ale też estetycznym wnętrzem, za którego projekt odpowiadają projektanci z Noww Studio. Sercem aranżacji jest bar, którego powierzchnia wykonana z małych płytek w kolorze terakoty wydaje się spływać z blatu na podłogę. To złudzenie nadaje meblowi niezwykle rzeźbiarski charakter. Oryginalną formę baru podkreśla wisząca nad nim, długa linia światła, która akcentuje horyzontalny układ lady.
2. Bar Hedwig’s
Zdjęcie: Paweł Figiel, Konrad Nyc
Od razu po wejściu do baru Hedwig’s w hotelu Stradom House czeka nas efekt „wow”. Przed nami wyrasta zupełnie odrestaurowane wnętrze gotyckiej kaplicy św. Jadwigi liczące blisko 650 lat (najstarsza wzmianka o kościele pochodzi z 1378 roku). Imponująca wysokość – aż 9 metrów – pozwala doświadczyć w niemal sakralny sposób tej niezwykłej przestrzeni. Od lat przyglądaliśmy się podobnym konceptom na świecie, gdzie opuszczone kościoły i kaplice zamieniane są na restauracje, księgarnie czy bary. W końcu doczekaliśmy się podobnego miejsca w Polsce, które szanowałby historię, ale nadawało jej nowy kontekst.
3. Plantonia Aparthotel
Zdjęcie: ONI Studio
Plantonia Aparthotel w Krakowie to prawdziwy przełom w dziedzinie projektowania wnętrz. Przestrzeń jest bowiem zaaranżowana z wykorzystaniem jedynie wegańskich materiałów. Za projekt odpowiadają architekci z pracowni krea.tina. Każdy element – od mebli, po wykończenia – został starannie przeanalizowany pod kątem jego pochodzenia, wpływu na środowisko i zgodności z etyką wegańską. Projekt wymagał również bliskiej współpracy z producentami materiałów, mebli oraz z wykonawcami odpowiedzialnymi za realizację prac na budowie. Efekt końcowy zachwyca!
4. Bistro Lastriko
Zdjęcie: Przemek Matląg / lato-pictures.com i Michał Ziębowic
Lastriko to lokal z poranną ofertą śniadaniową i wieczorową kartą autorskich drinków, znajdujący się w samym sercu Starego Miasta w Krakowie. Przestrzeń parteru kamienicy została zaaranżowana w taki sposób, aby całkowicie przedefiniować jej XIX-wieczną architekturę, jednocześnie uwydatniając jej piękno. Za projekt wnętrza odpowiada pracownia yusstudios. „Po pierwszych godzinach spędzonych nad koncepcją okazało się jednak, że oczekiwane, mocne akcenty kolorystyczne, nad wyraz temperują potencjał zastanej architektury, tworząc przytłaczający i mało przyjemny w swoim odbiorze całokształt” – opowiadają projektanci. Z tego względu zaproponowali aranżację, której inwestorzy kompletnie się nie spodziewali, a mimo to pokochali od pierwszego wejrzenia. Lastriko stało się nieszablonowo monochromatyczne.
5. Hotel PURO Kraków Old Town
Zdjęcie: PION Studio
Pracownia projektowa Zuzy i Piotra Paradowskich, projektując wnętrze tego hotelu PURO, przetłumaczyło na język projektowy inspiracje międzywojennymi, wytwornymi kawiarniami, a także wnętrzami funkcjonalnych, modernistycznych hoteli z połowy wieku. Rezultatem jest stylowa – nowoczesna, acz osadzona w lokalnej przeszłości – przestrzeń, zrealizowana według wizji młodego pokolenia projektantów. Lokalność od zawsze stanowi istotny element tożsamości PURO. Wartość ta jest dodatkowo podkreślona w całkowicie zrewitalizowanej kolekcji dzieł sztuki. W jej skład wchodzą prace młodych artystów, związanych z krakowskim środowiskiem twórczym.
6. Antykwariat Sosenko Home Decor
Zdjęcie: materiały prasowe
Antykwariat Sosenko Home Decor przy ul.Królewskiej 16 w Krakowie prowadzi Katarzyna Sosenko – historyczka sztuki, antykwariuszka, kolekcjonerka i kuratorka wystaw muzealnych. Znajdziemy tu kilka tysięcy wyselekcjonowanych przez właścicielkę produktów z bardzo wielu dziedzin. „Miejsce to powstało z potrzeby odmłodzenia branży antykwarycznej i zwrócenia się z tą ofertą do ludzi, którzy nigdy nie myśleliby o zaopatrywaniu się w antykwariacie w przedmioty do wystroju i dekoracji wnętrz. Można powiedzieć, że odmładzam antyki” – mówi Katarzyna Sosenko.
7. Pops – mieszkanie na wynajem
Zdjęcie: ONI Studio
Najnowsza realizacja „Pops” autorstwa Diany Żurek i Gutka Girka, właścicieli pracowni Furora Studio, to prawdziwa gratka dla miłośników pasteli we wnętrzach. Projekt mieszkania w Krakowie na wynajem krótkoterminowy wyróżnia się przyciągającą wzrok paletą kolorów i harmonijną kompozycją form, wśród których dominują fale i łuki. Aranżacja została zrealizowana na zlecenie Marapi Apartments.
8. New Port Hotel
Zdjęcie: materiały prasowe
New Port Hotel to wyjątkowy kompleks hotelowy zlokalizowany w centrum Krakowa, tuż przy Bulwarach Wiślanych. Hotel składa się z sześciu odrębnych budynków umiejscowionych bezpośrednio na rzece Wiśle. New Port Hotel należy do grupy hoteli miejskich, stąd też oprócz komfortowych pokoi, wysokiej jakości obsługi i doskonałego skomunikowania z każdą częścią miasta, gwarantuje on przybyłym gościom szybki dostęp do bogatego zaplecza kulturalnego, sportowego i gastronomicznego stolicy Małopolski.